Międzynarodowa kancelaria White & Case doradzała na rzecz Elemental Holding SA (Elemental) w związku z zawarciem strategicznego partnerstwa z Mitsubishi Corporation (Mitsubishi) dotyczącego recyklingu metali z grupy platynowców (PGM), obejmującego globalne operacje Elemental od zbiórki aż po rafinację i sprzedaż oczyszczonych metali.

Warunki strategicznego partnerstwa obejmują zapewnienie przez Mitsubishi środków finansowych wspierających rozwój zakładu Elemental w osiągnięciu pełnych mocy produkcyjnych oraz dokonanie inwestycji kapitałowej w spółkę zależną Elemental w Stanach Zjednoczonych.

Dzięki ogłoszonej współpracy, Elemental oraz Mitsubishi połączą wiedzę i zasoby w zakresie zbierania i wstępnego przetwarzania zużytych katalizatorów samochodowych, a także wytapiania, rafinacji i ponownego wprowadzenia do obrotu oczyszczonego metalu. Spółki będą współpracować na wielu płaszczyznach, a ich celem będzie wzmacnianie i rozwijanie globalnej działalności Elemental w zakresie recyklingu PGM.

Ponadto, Elemental, która prowadzi działalność w zakresie urban miningu skupiając się na odzyskiwaniu metali strategicznych z różnych źródeł metali pochodzących z recyklingu, uruchomi w 2024 roku zintegrowaną hutę i rafinerię PGM w Zawierciu, która będzie odzyskiwać surowce pochodzące w 100 procentach z recyklingu. Poprzez zastosowanie zintegrowanego łańcucha produkcyjnego w recyklingu PGM partnerstwo Elemental oraz Mitsubishi będzie dążyć do dostarczania klientom metali z grupy platynowców, powstających w najbardziej zrównoważony sposób.

Transakcja ma zostać sfinalizowana na początku 2024 roku po uzyskaniu niezbędnych zgód korporacyjnych i regulacyjnych.

W skład kluczowego zespołu White & Case, który doradzał przy transakcji weszli partnerzy Adam Cieply (Nowy Jork), Rafał Kamiński (Warszawa) i Neeta Sahadev (Dolina Krzemowa) oraz associate Jack Moxon (Houston). W transakcji również wzięła udział Bidget Costello, asystent prawny z Nowego Jorku.

Author