Jubileuszowa odsłona rankingu firm budowlanych przygotowana w ramach projektu  Build The Future realizowanego wspólnie z magazynem Builder oraz Dun&Bradstreet. Sporządzone zestawienia wskazują podmioty, których sytuacja finansowa prezentuje się najlepiej w skali całego polskiego rynku. Opracowania stanowią również punkt odniesienia do definicji dominujących w branży trendów i zmian.

Naszej analizie podlegają segmenty – deweloperzy, producenci materiałów budowlanych oraz generalni wykonawcy. W tym roku postanowiliśmy rozszerzyć ranking o nowy sektor – firmy inżynieryjne i projektowe. Podmioty te stanowią nieodłączną część branży budowlanej, dlatego również zasługują na analizę i wyróżnienie najlepiej prosperujących na rynku firm. Oprócz danych finansowych, każda z edycji jest opatrzona komentarzami ekspertów PwC oraz rynkowych liderów dla poszczególnych kategorii.

W piątej edycji rankingu analizujemy dane finansowe spółek raportowane za 2022 rok.

Tegoroczne wydanie obrazuje jaki wpływ na kondycję sektora budowlanego, miał okres niepewności i zmian gospodarczych wywołanych wojną w Ukrainie oraz idącą z nią w parze galopującą inflacją. Czas wielkiego testu po raz kolejny zademonstrował siłę i odporność branży, która w świetle ogromnych wyzwań, poprawiła swoje wyniki względem 2021 roku. Jednak należy mieć na uwadze specyfikę rynku mieszkaniowego, na którym od podpisania umowy deweloperskiej do przekazania lokalu nabywcy, upływa zazwyczaj okres kilku kwartałów. Co za tym idzie, czynniki związane z inflacją, podwyżką stóp procentowych dadzą o sobie znać dopiero w wynikach prezentowanych w sprawozdaniach finansowych za 2023 rok.

Ranking firm inżynieryjnych i projektowych

Ranking producentów materiałów budowlanych

Ranking deweloperów

Ranking generalnych wykonawców

Author

  • PwC

    W PwC naszym celem jest budowanie społecznego zaufania i odpowiadanie na kluczowe wyzwania współczesnego świata. Jesteśmy siecią firm działającą w 155 krajach. Zatrudniamy ponad 327 tysięcy osób, które dostarczają naszym klientom najwyższej jakości usługi w zakresie doradztwa biznesowego, technologicznego, podatkowo-prawnego oraz audytu. W Polsce PwC posiada biura w 7 miastach oraz Financial Crime Unit w Gdańsku i Warszawie, dwa Centra Usług Wspólnych w Katowicach i Opolu oraz oddział PwC IT Services w Lublinie. Polskie spółki PwC zatrudniają ponad 6000 osób, w tym niemal 1500 w zespołach technologicznych.