Odpowiednie biuro może podnieść produktywność, poprawić komfort i zwiększyć potencjał firmy. JLL, wiodący doradca na rynku nieruchomości w Polsce, w globalnej kampanii Business Fit, podkreśla zmianę roli przestrzeni do pracy oraz konieczność jej dostosowania do aktualnych i przyszłych potrzeb.
Ostatnie lata znacząco wpłynęły na formę pracy, co zainspirowało pracowników do poszukiwania pracodawców mających do zaoferowania coś więcej niż tylko cztery ściany. Aby sprostać tym wymaganiom, jak i rachunkowi zysków oraz strat, firmy stawiają na bardziej wszechstronne przestrzenie sprzyjające elastyczności, interakcji i kreatywności.
„Ze względu na lukę nowej podaży w tym i przyszłym roku w Warszawie, wyzwaniem dla najemców poszukujących większych powierzchni może być znalezienie odpowiedniego biura. Szczególnie dotyczy to nieruchomości nowych, o odpowiednich parametrach technicznych, oferujących pełną elastyczność w kwestii zaprojektowania biura. Obecny rok to tak naprawdę ostatni moment na jego zmianę i zabezpieczenie umów najmu przy poziomie czynszowym, do którego się przyzwyczailiśmy przez ostanie lata. Część najemców nie będzie mogła jednak zrealizować swoich planów i jedynym rozwiązaniem stanie się dla nich renegocjacja umów najmu w obecnych lokalizacjach oraz dostosowanie powierzchni, tak by jak najefektywniej wspierała pracowników w codziennej pracy” – mówi Jakub Sylwestrowicz, Head of Office Tenant Representation, JLL.
Jak wykorzystać zalety hybrydowego modelu pracy?
Po okresie pandemicznym, pracownicy zaczęli oczekiwać większej elastyczności w zakresie świadczenia pracy z dowolnej lokalizacji. Jednocześnie waga kontaktów osobistych w biurze pozostała ważnym elementem codzienności, co wywiera presję na pracodawców, by zaspokajali obie te potrzeby – niezależnie od wybranego modelu. Odpowiednio przemyślana i zaplanowana przestrzeń biurowa jest ważnym elementem wpływającym na satysfakcję pracowników, co wpływa na rozwój organizacji.
„Aż 63%[1] zatrudnionych preferuje pracować hybrydowo, dlatego tak ważne jest stworzenie biura wspierającego łączenie pracy stacjonarnej ze zdalną. Mimo, że nie ma jednej drogi do efektywnego wdrożenia tej koncepcji, po szczegółowej analizie zarówno organizacji, w tym potrzeb jej pracowników możliwe jest zastosowanie odpowiednich rozwiązań sprzyjających tej metodzie pracy” – mówi Jakub Zieliński, Head of Workplace Strategy & Change Management, JLL.
Przestrzeń dla wszystkich
Firmy, które wspierają swoich pracowników odnoszą największe sukcesy – a ich powodzenie zaczyna się od stworzenia odpowiedniej kultury organizacyjnej, której nieodzownym elementem jest środowisko pracy. Dobre samopoczucie pracowników, zgrany zespół i zorientowanie na rezultaty to recepta na sukces organizacji. Interakcji i komunikacji zespołów sprzyja odpowiednio zaprojektowana przestrzeń, zaplanowana jako system wsparcia, a nie bariera. Jako rzecznik ESG dla sektora real estate w Polsce, JLL buduje zorientowaną na przyszłość ofertę doradczą wykraczającą szeroko poza obszar rynku nieruchomości. W ramach szerzenia inkluzywności, JLL Polska pomaga również polskim klientom wdrażać najlepsze globalne praktyki z zakresu wspierania DEI (Diversity, Equity, and Inclusion), które przynoszą wymierne korzyści organizacyjne.
„Pracownicy muszą czuć się komfortowo w środowisku pracy, nie tylko pod względem atmosfery, lecz również przestrzeni fizycznej, która powinna dostarczać jej użytkownikom przemyślane i zaplanowane pozytywne doświadczenia. Z tego względu, biura powinny być tworzone w sposób przyjazny dla różnorodnych grup, a same przestrzenie wspierane przez edukację kształtującą odpowiednie postawy” – dodaje Jakub Zieliński.
[1] JLL Worker Preferences Barometer, 2021.