Po pierwszych trzech kwartałach bieżącego roku na polskim rynku widać wyraźne różnice w poszczególnych sektorach rynku. Co ciekawe: ogólne rynkowe trendy nie dotyczą nieruchomości rozwijanych przez firmę DL Invest Group, która kolejny rok z rzędu notuje rekordowe wyniki w tym między innymi podpisała w minionych miesiącach największą, pojedynczą transakcję wynajmu powierzchni magazynowych w swojej historii: ponad 122 000 mkw., z opcją ekspansji o dodatkowe 80.000 mkw. powierzchni magazynowych, wynajął w DL Invest Park Psary najemca będący światowym liderem  branży modowej, Część powierzchni pierwszego etapu została już najemcy przekazana w terminie 7 miesięcy od rozpoczęcia budowy, co jest potwierdzeniem wysokich kompetencji deweloperskich DL Invest Group. Co więcej firma DL Invest Group antycypowała trendy i od lat systematycznie się rozwija w oparciu o długoterminową strategię rozwoju, gdzie podstawą są wysokie rygory związane z ESG oraz zdywersyfikowane portfolio powstające w oparciu o budowę tzw. zielonych projektów, które cechuje niskoemisyjność oraz wysoka efektywność energetyczna NZEB++ w tym certyfikacja BREEAM. DL Invest Group rozwija projekty dostosowane do zmieniających się trendów rynkowych poczynając od, elastycznych projektów w formule parków handlowych, po wielofunkcyjne obiekty mixed-use, w ramach których powstają nieruchomości o zróżnicowanych, uzupełniających się funkcjach, kończąc na najważniejszym segmencie dla rozwoju DL Invest Group, w tym w szczególności dla realizacji strategii ESG – DL Green, sektorze magazynowym, w tym city logistics, którego rozwój oparty jest o projekty SBU.  

Rynek biurowy 

Na koniec trzeciego kwartału wolumen istniejącej powierzchni biurowej w ośmiu największych polskich miastach regionalnych (Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Poznań, Katowice, Łódź, Lublin i Szczecin) przekroczył poziom 6,6 miliona mkw. Jak podaje Savills na koniec 2023 roku w budowie, na tych rynkach pozostaje 482 000 mkw. powierzchni biurowych. Do końca września 2023 roku do użytku oddano blisko 236 000 mkw z czego ponad połowa otwarta dla najemców została w trzecim kwartale tego roku. Co istotne, całościowy wolumen powierzchni biurowych w nieruchomościach, których realizacja wystartowała w tym roku to 380 000 mkw., a to oznacza, że jest to najsłabszy wynik od 10 lat.

Niemniej rośnie aktywność najemców – oczekuje się, że cały rok 2023 zamknie się wynikiem zbliżonym do historycznego 2019 roku czyli rekordowego okresu, w którym wynajęto największą liczbę metrów kwadratowych, a przypominam, że mówimy o powierzchniach zlokalizowanych w polskich miastach regionalnych. Wolumen wynajętej powierzchni znacząco przekroczył poziom 500 000 mkw.

W ciągu pierwszych trzech kwartałów firma DL Invest Group wynajęła blisko 10 000 mkw. powierzchni biurowych. Taki wynik wiąże się ze strukturą portfolio biurowego firmy: większość istniejącej powierzchni biurowej została już wynajęta – poziom komercjalizacji, w przypadku nieruchomości firmy, wynosi około 97%.

Rynek powierzchni magazynowych

Jak podaje Cushman & Wakefield w trzecim kwartale 2023 roku wynajęto łącznie ponad 1,5 miliona mkw. powierzchni magazynowych. Do tak dobrego wyniku przyczyniła się między innymi transakcja sfinalizowana przez DL Invest Group i obejmująca wynajem ponad 122 000 mkw. w śląskim centrum logistycznym firmy – DL Invest Park Psary.

Całościowy wolumen powierzchni, których dotyczyły umowy najmu podpisane w 2023 roku do końca trzeciego kwartału to 3,7 miliona mkw. z czego ponad 1,3 miliona mkw. to powierzchnia wynajęta w ramach przedłużenia istniejących umów. Umowy podpisane przez DL Invest Group w tym czasie odpowiadają za ponad 4% całego wolumenu powierzchni logistycznych, których w 2023 roku dotyczyły podpisane umowy najmu na polskim rynku.

Rynek powierzchni handlowych

Sektor nieruchomości handlowych w Polsce ulega przeobrażeniu. Niezmiennie popularne są parki handlowe (w portfolio DL Invest Group znajduje się obecnie 12 takich nieruchomości), a na drugiej szali znajdują się większe galerie handlowe. Ostatnie miesiące przyniosły między innymi zamknięcie Galerii Malta w Poznaniu. W 2023 roku obserwujemy także wzrost znaczenia sektora starszych, zabytkowych nieruchomości, w których powstaja między koncepty gastronomiczne. Na trend ten zwraca uwagę między innymi Colliers, który jako przykłady podaje Halę Targową w Bydgoszczy, w której funkcjonuje obecnie 11 konceptów gastronomicznych oraz zabytkową halę w Radomiu przy ulicy Focha.

Podobny projekt ma swoim portfolio również firma DL Invest Group. Kilkanaście miesięcy temu zakończony został projekt renowacji zabytkowej, XIX-wiecznej Giełdy Zbożowej zlokalizowanej w Gliwicach. W ramach tej realizacji powstało blisko 1000 mkw. wyjątkowej powierzchni przewidzianej pod działalność gastronomiczną.

W 2023 roku do chwili obecnej firma DL Invest Group wynajęła ponad 10 000 mkw. powierzchni handlowych zlokalizowanych zarówno w parkach handlowych, jak i w kompleksach mixed-use należących do firmy, a w których dominującą funkcją jest funkcja biurowa.

Autor: Aneta Kulik, Leasing Director DL Invest Group

Author

  • DL Invest Group

    DL Invest Group to jeden z najdynamiczniej rozwijających się polskich inwestorów działających na rynku nieruchomości komercyjnych. Zdywersyfikowany portfel nieruchomości składa się z trzech segmentów: centrów logistycznych, centrów biurowych i parków handlowych. Starannie wyselekcjonowane lokalizacje i projekty, starannie przemyślane pod względem architektonicznym, funkcjonalnym i wykonawczym, przy zachowaniu rygorystycznych wymagań jakościowych, są podstawą sukcesu Grupy DL Invest, której portfolio obejmuje już ponad 2 000 000 mkw. nieruchomości.