Pierwsza Dzielnica, nowa inwestycja mieszkaniowa TDJ Estate, zaprojektowana przez cenioną w Polsce i na świecie pracownię architektoniczną Medusa Group, powstaje w rejonie ulic Góreckiego i Dobrowolskiego w Katowicach. Lokalizacja osiedla w sercu miasta, w pobliżu Strefy Kultury, zapewnia doskonały dostęp do komunikacji oraz pełnej infrastruktury handlowej, usługowej i publicznej. W pierwszym etapie inwestycji, w garażach, na powierzchni prawie 8 000 m2, wykonano parkingowe posadzki żywiczne Deckshield marki Flowcrete, wiodącego eksperta w tej dziedzinie.

 Osiedle Pierwsza Dzielnica powstaje w centrum Katowic, w sąsiedztwie znamienitej Strefy Kultury – Spodka, Międzynarodowego Centrum Kongresowego, siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR) i Muzeum Śląskiego. Inwestycja jest realizowana etapami. Pierwszy etap, w którym powstały trzy 12-kondygnacyjne wieże, oferujące łącznie 265 mieszkań i apartamentów, został już ukończony. Obecnie trwają prace w ramach drugiego etapu, który obejmuje dwa szesnastopiętrowe budynki, mieszczące 256 lokali mieszkalnych. Docelowo w osiedlu znajdzie się dziewięć punktowych wysokościowców, wokół których powstaną dostępne dla wszystkich zielone przestrzenie rekreacyjne. Otwarta forma inwestycji będzie sprzyjała jej integracji ze Strefą Kultury oraz dzielnicą Bogucice.

Ten wyjątkowy projekt mieszkaniowy wyróżnia wysokiej jakości architektura oraz designersko zaprojektowane i atrakcyjnie wykończone części wspólne, m.in. korytarze, hole i windy oznakowane systemem identyfikacji wizualnej przygotowanym przez pracownię Medusa Group. W pierwszym etapie inwestycji, obejmującym budynki A, B i C, w dwupoziomowym parkingu podziemnym oraz na klatkach schodowych i w pomieszczeniach technicznych, na łącznej powierzchni około 8 000 m2 zastosowano poliuretanowo-kwarcowe posadzki żywiczne Deckshield.

 W dwukondygnacyjnym parkingu podziemnym dla 292 pojazdów, obejmującym również stację ładowania samochodów elektrycznych, na miejscach postojowych oraz drogach jezdnych wykonano posadzki w szarym kolorze Mid Grey, z białymi i czerwonymi oznaczeniami poziomymi. Białe numery miejsc postojowych wyróżniono tłem w postaci kół namalowanych żywicą w odcieniu czerwieni, spójnym z systemem identyfikacji wizualnej zastosowanym w budynkach.

W pomieszczeniach technicznych, holach windowych oraz na klatkach schodowych – na spocznikach oraz noskach schodów, zastosowano posadzki w ciemnoszarym odcieniu Dark Grey. Ich kolorystyka nawiązuje do takich elementów, jak skrzydła i okucia drzwi i wind oraz namalowane czarną farbą monochromatyczne murale, nawiązujące do historii miejsca, w którym dawniej działała kopalnia.

Elastyczny i wodoszczelny system posadzki parkingowej Deckshield dobrze sprawdza się w tego typu zastosowaniach ze względu na takie właściwości, jak trwałość i wytrzymałość mechaniczna, m.in. na ścieranie, łatwość czyszczenia oraz przeciwpoślizgowa powierzchnia, która zwiększa bezpieczeństwo poruszających się po nim osób.

Parkingi w Pierwszej Dzielnicy, dla wygody mieszkańców, zostały usytuowane pod budynkami i połączone są bezpośrednio z trzonami komunikacyjnymi (windami i schodami). Ukrycie funkcji parkingowych na kondygnacjach podziemnych pozwoliło na utworzenie wokół budynków strefy rekreacji, którą tworzą zielone, spokojne przestrzenie. W podziemnej hali garażowej zastosowaliśmy funkcjonalne i estetyczne posadzki Deckshield w jasnym kolorze, aby optycznie ją rozświetlić, natomiast żywice w ciemnym kolorze, wykonane w ciągach komunikacyjnych kontrastują ze ścianami pozostawionymi w architektonicznym betonie,” – powiedział Maciej Zawadzki, Dyrektor Techniczny w TDJ Estate.

Deckshield to posadzki parkingowe wykonywane na bazie bezrozpuszczalnikowych żywic poliuretanowych i piasku kwarcowego. Ich podstawową rolą jest ochrona betonowego podłoża przed czynnikami zewnętrznymi. Są wytrzymałe mechanicznie na intensywny ruch pojazdów, a przy tym mają odpowiednią do warunków użytkowania odporność chemiczną, m.in. na substancje zawarte w paliwach i innych samochodowych płynach eksploatacyjnych, na kwas akumulatorowy i pozostałości soli odladzających. Ważną cechą tych systemów jest wysoka elastyczność i dzięki temu – zdolność przekrywania ewentualnych mikrorys w podłożu betonowym.

 Posadzki żywiczne Deckshield w pierwszym etapie osiedla Pierwsza Dzielnica wykonała firma EUROMAT POLSKA Sp. z o.o. Sp. K. z Oświęcimia, Autoryzowany Wykonawca Flowcrete.

Author

  • Tremco CPG Poland

    Tremco Construction Products Group, w skrócie Tremco CPG, łączy wiodące marki produktów budowlanych w Europie, takie jak illbruck, Flowcrete, Nullifire, Tremco, Vandex, Dryvit i Nudura. Grupa zatrudnia ponad 1 400 pracowników w Europie i ponad 6 500 osób na świecie. Produkuje wysokiej jakości materiały, które zaspokajają różnorodne potrzeby budowlane – od uszczelniania, klejenia i termoizolacji, po posadzki żywiczne, ochronę przeciwpożarową, hydroizolacje, systemy dachowe i technologie styropianowych szalunków traconych do budowy ścian. W ofercie Tremco CPG znajdują się m.in. bezspoinowe posadzki żywiczne Flowcrete, w tym systemy posadzkowe na parkingi i do garaży oraz dekoracyjne terazzo żywiczne, innowacyjne rozwiązania illbruck w zakresie uszczelniania złączy okien, drzwi i fasad w budownictwie energooszczędnym i pasywnym, systemy ociepleń ścian zewnętrznych i materiały elewacyjne Dryvit, hydroizolacje dla podziemi i fundamentów marki Vandex, przejścia ogniochronne i ogniochronne powłoki pęczniejące do ochrony stali konstrukcyjnej marki Nullifire oraz termoizolacyjne bloczki szalunkowe Nudura. Rozwiązania Tremco CPG odpowiadają na wyzwania, przed którymi stoi współczesne budownictwo, takie jak energooszczędność, trwałość i zrównoważony rozwój. Tremco CPG to regionalny oddział RPM International Inc., jednej z wiodących na świecie firm oferujących produkty budowlane dla odbiorców komercyjnych i indywidualnych, z siedzibą w Medinie, w stanie Ohio, w USA.