Energetyka wiatrowa, dostarczając ok. 2% energii elektrycznej, jest obecnie światowym liderem zielonych rozwiązań i rozwija się o wiele szybciej niż tradycyjne technologie energetyczne i inne odnawialne źródła energii. Jednym z najbardziej perspektywicznych regionów Polski dla tego segmentu sektora jest województwo zachodniopomorskie. Jak wskazuje raport Cushman & Wakefield „Na fali biznesu logistyczno-magazynowego w zachodniopomorskim”, już teraz mamy tutaj do czynienia z rozwojem dużych, profesjonalnych farm wiatrowych, a region ten przoduje pod kątem potencjału ekonomicznego tego rodzaju energetyki, osiągając poziom 14 000 MW i wyprzedzając tym samym o 40% województwa pomorskie i dolnośląskie.

Morska energetyka wiatrowa (MEW) to stosunkowo nowy sektor gospodarki w Polsce, którego potencjał rozwojowy nabiera znaczenia w świetle inicjatyw podjętych na szczeblu Unii Europejskiej. Ich efektem ma być zerowa emisyjność systemu społeczno-gospodarczego UE.

Jak wynika z raportu Cushman & Wakefield, szacowany potencjał mocy wygenerowanej przez MEW na morzach wokół krajów UE to 220-440 GW do 2050 roku. Z kolei, według projektu „Polityki Energetycznej Polskiej do 2040 roku”, inwestycje morskiej energetyki wiatrowej w naszym w kraju mogą wygenerować przez 20 lat moc nawet 11 GW.

“Przewiduje się, że koszt budowy siedmiu farm wiatrowych wyniesie 100 mld PLN. Pierwsze z nich mają zostać uruchomione między 2026 a 2027 rokiem. Takie projekty stanowią szansę rozwoju dla wielu innych branż, między innymi R&D, usług, produkcji, gospodarki morskiej czy sektora budowlanego. Jednym z kluczowych regionów dla lokowania takich inwestycji będzie bez wątpienia województwo zachodniopomorskie, w którym istnieje aż 8000 ha wysokiej klasy terenów inwestycyjnych, w tym 1200 ha ze statusem specjalnej strefy ekonomicznej” – komentuje Damian Kołata, Dyrektor Działu Industrial & Logistics w Polsce oraz Dyrektor E-Commerce w regionie CEE w Cushman & Wakefield.

W 2021 roku zarówno na poziomie Metropolii Szczecińskiej, jak i województwa zachodniopomorskiego wdrożono programy, których celem jest wsparcie rozwoju sektora MEW. Podjęte działania pozwoliły na wstępną ocenę potencjału Szczecina i całego regionu związanego z morską energetyką wiatrową rozumianą jako składowa sektora offshore.

“Jedną z kluczowych inwestycji MEW w regionie będzie Projekt Baltic Power w Świnoujściu. Będzie to pierwszy w Polsce terminal instalacyjny w ramach wspólnego projektu Grupy ORLEN i Northland Power. Farma o mocy do 1,2 GW, po zakończeniu budowy w 2026 roku, będzie w stanie zasilić czystą energią ponad 1,5 miliona gospodarstw domowych” – dodaje Paulina Machałowska, Associate.

Na liczący około 20 hektarów teren terminala instalacyjnego Baltic Power w Świnoujściu dostarczane będą komponenty morskich farm wiatrowych, w tym turbiny wyprodukowane przez firmę Vestas.

“Vestas ma dostarczyć na potrzeby pierwszego projektu Baltic Power elementy do 76 nowoczesnych turbin o mocy 15 MW. Równolegle Vestas podjął decyzję o budowie fabryki w Szczecinie, gdzie montowane będą gondole i piasty turbin. Obiekt będzie dostarczał produkowane elementy zarówno na rynek polski, jak i rynki globalne. Fabryka ma rozpocząć działalność w drugiej połowie 2024 roku i stworzy od 600 do 700 miejsc pracy” – podsumowuje Adrian Semaan, Starszy Konsultant ds. Badań.

Author

  • Cushman & Wakefield

    Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rzecz najemców i właścicieli nieruchomości komercyjnych. Cushman & Wakefield należy do grupy największych firm doradczych na rynku nieruchomości, zatrudnia ok. 50 tysięcy pracowników w 400 biurach i 60 krajach na całym świecie. W 2021 roku jej przychody wyniosły 9,4 mld USD. Do najważniejszych usług świadczonych przez firmę należą zarządzanie nieruchomościami, obiektami i projektami, pośrednictwo w wynajmie powierzchni, obsługa transakcji na rynkach kapitałowych, wyceny i inne. Więcej informacji można uzyskać na stronie: www.cushmanwakefield.com lub na Twitterze: @CushWake