Lider polskiego rynku pożyczkowego obchodzi w tym roku 25 urodziny. Jubileusz stał się dla Providenta okazją zarówno do podsumowania ćwierćwiecza działalności, jak i refleksji nad zmianami w finansach Polaków, które dokonały się w ostatnich latach. Z okazji urodzin firma zainaugurowała także wyjątkowy i angażujący projekt z zakresu odpowiedzialności społecznej.

Jesteśmy dumni, że od 25 lat z sukcesem prowadzimy działalność na polskim rynku i wciąż zajmujemy pozycję lidera wśród firm pożyczkowych. W ciągu ostatniego ćwierćwiecza ewoluowały potrzeby naszych klientów, zmieniły się uwarunkowania technologiczne, na otoczenie biznesowe wpłynęła także pandemia kornawirusa. Provident odnalazł się w tych zmiennych warunkach dzięki kompetentnemu, zróżnicowanemu i elastycznemu zespołowi. – podkreśla Agnieszka Kłos-Siddiqui Prezeska Zarządu Provident Polska S.A. – Od zawsze powtarzamy, że to właśnie ludzie są naszym największym kapitałem. Lata wspólnej pracy, doświadczenia, wsparcia i odpowiedzialności pozwalają nam podchodzić elastycznie do wyzwań, które nas czekają jako organizację – dodaje Agnieszka Kłos-Siddiqui.

Rozwijając się razem z rynkiem

25 lat obecności Providenta w Polsce było jednocześnie okresem kształtowania się nowoczesnego rynku finansowego w naszym kraju. Aby uczcić jubileusz, lider rynku pożyczkowego wspólnie z firmą analityczną SPOTDATA przygotował raport „W kierunku nowego stylu życia. 25 lat finansów Polaków”. Autorzy publikacji podjęli próbę odpowiedzi na pytanie o nastawienie Polaków do kredytów i pożyczek, inwestowania i konsumpcji.

W 1997 roku, gdy Provident rozpoczynał działalność w Polsce, rynek finansowy wyglądał zupełnie inaczej. Elementem codzienności były kolejki do bankowych okienek, a wielu Polaków wciąż otrzymywało wynagrodzenie w gotówce. Teraz mamy jeden z najnowocześniejszych rynków finansowych z szerokim wyborem rozwiązań mobilnych – podkreśla Karolina Łuczak, Rzeczniczka Prasowa Provident Polska. – Provident rozwija się razem z rynkiem, by jak najlepiej odpowiadać na oczekiwania naszych klientów. 25 lat temu zaczynaliśmy działalność jedynie w trybie obsługi domowej, teraz mamy również rozwinięte produkty digitalowe, sprzedajemy ubezpieczenia z firmą Uniqua i planujemy kolejne, nowe rozwiązania. Przyświeca nam hasło, ze najlepsze dopiero przed nami – dodaje Karolina Łuczak.

Wyjątkowy projekt na wyjątkową rocznicę

Provident Polska od lat angażuje się w działania społeczne, a wiele z podejmowanych inicjatyw ma charakter długofalowy. Firma wspiera społeczności lokalne, angażuje się w inicjatywy proekologiczne oraz wspierające równość w biznesie, a także kładzie nacisk na edukację finansową. Jako pierwsza firma pożyczkowa na polskim rynku regularnie publikuje raport zrównoważonego rozwoju.

Nasi pracownicy i doradcy klienta z entuzjazmem angażują się w projekty wolontariackie Tak! Pomagam. Provident wspiera ich finansowo i organizacyjnie przekazując granty finansowe na realizację wolontariatu oraz dodatkowy, płatny dzień wolny na działania wolontariackie – podkreśla Agnieszka Krajnik, Ekspert ds. Zrównoważonego Rozwoju i Komunikacji Wewnętrznej w Provident Polska. – W tym roku, z okazji 25-lecia działalności Provident Polska, zrealizowaliśmy niezwykły projekt “Dom Matki”. Aktualnie w ośrodku  przebywają mamy z dziećmi oraz kobiety w ciąży, które uciekły z Ukrainy. Docelowo będzie on służył samotnym mamom w trudnej sytuacji życiowej. Jestem przekonana, że tak ambitna inicjatywa nie mogłaby się udać bez zaangażowania naszych wolontariuszy, którzy przez trzy tygodnie remontowali „Dom Matki” – dodaje Agnieszka Krajnik.

25 lat w liczbach

Działalność Providenta w Polsce to 1,342 mld złotych podatków zapłaconych do budżetu, współpraca z 9405 pracownikami etatowymi oraz 90 tys. doradców klienta. Z usług firmy do tej pory skorzystało 4 miliony Polaków, a poziom satysfakcji z jakości obsługi wynosi ponad 90 procent. W ciągu ćwierćwiecza firma świętowała narodziny 2007 dzieci pracowników, a także otworzyła 61 Zaczytanych Bibliotek m.in. na szpitalnych oddziałach dziecięcych. W ramach 28 edycji programu wolontariatu pracowniczego Tak! Pomagam, Provident przekazał ponad 2 mln złotych na realizację ponad 700 projektów społecznych. Pracownicy i sympatycy firmy pobiegli w pięciu edycjach charytatywnego Provident RUN, zbierając 150 tys. dla Fundacji Gajusz. Działania Providenta zostały nagrodzone m.in. ośmioma Listkami CSR Tygodnika Polityka, dziewięcioma tytułami Top Employer oraz czterema Top Markami.