Zakończyły się prace nad jedną z najbardziej unikatowych przestrzeni biurowych w Warszawie. W pracach nad biurem firmy MDDP, zajmującej się doradztwem podatkowym, oraz kancelarii prawnej Osborne Clarke renowacji poddano 2000 mkw. powierzchni w zabytkowej kamienicy Pałacu Jabłonowskich. Za projekt oraz realizację prac odpowiadała Tétris Poland, spółka z grupy JLL, zajmująca się  projektowaniem i aranżacją wnętrz nieruchomości komercyjnych.

Pałac Jabłonowskich jest położony w otoczeniu starych kamienic w historycznej części Warszawy w pobliżu Teatru Wielkiego. Prestiżowa lokalizacja i bogactwo unikatowych elementów architektonicznych pozwoliły na zrealizowanie wyjątkowego projektu, wyróżniającego się spośród przestrzeni biurowych. . W gruntownie odrestaurowanym budynku znalazły się nowe siedziby: MDDP, jednej z największych polskich firm doradztwa podatkowego, oraz warszawskie biuro dynamicznie rozwijającej się kancelarii Osborne Clarke.

W projekcie biura kluczowe było uchwycenie zabytkowego klimatu kamienicy, wykorzystanie jej unikatowych elementów oraz dostosowanie powierzchni do potrzeb i charakteru obydwu firm, przy zastosowaniu nowoczesnego designu. Projekt objął modernizację przestrzeni na dwóch piętrach Pałacu Jabłonowskich. Na pierwszym piętrze zrealizowano ponad 900 mkw. powierzchni przeznaczonych dla Osborne Clarke, a na drugim ponad 1000 mkw. powierzchni dla MDDP. Łącznie realizacja liczy ok. 2000 mkw., na których zaplanowano przestrzeń dla pracowników obydwu organizacji.

Lokalizacja tego biura jest naprawdę wyjątkowa, co było dla nas źródłem inspiracji do przygotowania projektu. Historyczny charakter okolicy oraz  samego budynku stał się motywem przewodnim nowej aranżacji biur MDDP i Osborne Clarke. Skorzystaliśmy z możliwości nawiązania do  fantastycznej bryły budynku z łukowatymi oknami na pierwszym piętrze, które nadają przestrzeni niepowtarzalny klimat. Kształt ten wykorzystaliśmy w grafikach ściennych oraz w oświetleniu lady recepcyjnej i wyspy sufitowej w przestrzeni biurowej Osborne Clarke. Z kolei na powierzchni przeznaczonej dla MDDP znalazły zastosowanie klasyczne materiały, które posłużyły np. do wykonania lady recepcyjnej z unikatowego, ciemnego kamienia. – mówi Aleksandra Wyczółkowska-Gajowniczek, Senior Architekt, Tétris Poland.

Projektom obu pięter i recepcji firm przyświecały różne założenia. Wnętrze recepcji Osborne Clarke na pierwszym piętrze jest utrzymane w nowoczesnym stylu. Przestrzeń ta jest jasna, zrealizowana z wykorzystaniem prostych elementów i odważnych akcentów barwnych nawiązujących do kolorystyki i logo kancelarii. Związany z brandingiem Osborne Clarke intensywny pomarańcz, został wykorzystany zarówno w wystroju przestrzeni, jak i na tapicerce siedzisk dla gości. Nowoczesny wystrój ociepla zabudowa meblowa i ścienna w naturalnym kolorze, wykonana z drewna. Poza recepcją ta kolorystyka przewija się także w pozostałych przestrzeniach biurowych kancelarii.

Drugie piętro kamienicy zostało zaprojektowane w klasycznym stylu. Imponująca recepcja MDDP nawiązuje do kulturalnej historii okolicy. W połączeniu z sąsiadującymi po obu stronach zasłonami recepcja przypomina swoim wyglądem scenę teatralną. Przestrzeń uzupełniają monochromatyczne grafiki przedstawiające historyczne ujęcie Placu Teatralnego z czasów przedwojennych, połączone z charakterystyczną kolorystyką marki. Historyczne nawiązania są kontynuowane m.in. również w dużej sali konferencyjnej, której sufit został ozdobiony majestatyczną grafiką będącą artystyczną wariacją łączącą „Stworzenie Adama” Michała Anioła z Pałacem Kultury i Nauki.

Chcieliśmy, aby nowe biuro miało unikatowy klimat odzwierciedlający charakter naszej kancelarii. Postawiliśmy przed projektantem i wykonawcą niełatwe zadanie stworzenia ponadczasowej koncepcji designu, który będzie funkcjonalny, atrakcyjny wizualnie, pasował do tej wyjątkowej lokalizacji i jednocześnie pozostawał spójny z wystrojem innych biur Osborne Clarke na świecie. – mówi Agata Demuth, partner w Osborne Clarke.

Nieprzypadkowo na nową siedzibę wybraliśmy nowoczesne wnętrza mieszczące się w zabytkowym obiekcie. Pałac Jabłonowskich jest wyposażony w wiele zaawansowanych rozwiązań technicznych, które pozwalają na efektywną pracę, a jednocześnie – w duchu naszej inicjatywy „MDDP dla Ziemi” – minimalizują wpływ na środowisko – stwierdza Justyna Bauta-Szostak, partner w MDDP.

W projekcie biura eksperci Tétris musieli uwzględnić zarówno aspekty estetyczne, jak i funkcjonalność i komfort przestrzeni biurowej. Dlatego też ze względu na specyfikę pracy prawników i doradców podatkowych w biurze przeważa układ gabinetowy. Sale konferencyjne zachowują elegancki, jasny i prosty styl, z obramowanymi dekoracjami ściennym w biurze MDDP oraz czarnymi, nowoczesnymi grafikami w salach Osborne Clarke. Ponadto przestrzenie biurowe obu firm zostały wyposażone w wygodne i funkcjonalne kuchnie o wysokim standardzie oraz strefy relaksu dla pracowników.

Realizacja przestrzeni biurowych MDDP i Osborne Clarke wymagała szczególnego podejścia zarówno do elementów architektoniczno-estetycznych wystroju, jak i kwestii funkcjonalności. Nasza wiedza i doświadczenie pozwoliły stworzyć unikatowy projekt, łączący klasykę z nowoczesnością, czego efektem są piękne i funkcjonalne wnętrza. – mówi Konrad Zalewski, Project Manager, Tétris Poland.

Tétris posiada bogate doświadczenie w realizacji projektów modernizacji historycznych przestrzeni, czego przykładem mogą być: Centrum Praskie Koneser, Hala Koszyki w Warszawie czy wrocławskie Centrum Orląt.

Author

  • JLL

    JLL (NYSE: JLL) jest wiodącą firmą świadczącą usługi profesjonalne, specjalizującą się w zarządzaniu nieruchomościami i inwestycjami. JLL kształtuje przyszłość nieruchomości dla lepszego świata poprzez wykorzystanie najbardziej zaawansowanej technologii do tworzenia najlepszych możliwości, niesamowitych przestrzeni i zrównoważonych rozwiązań w zakresie nieruchomości dla naszych klientów, pracowników i społeczności. JLL to firma z listy Fortune 500 z rocznymi przychodami w wysokości 19,4 mld dolarów, prowadząca działalność w ponad 80 krajach i zatrudniająca na całym świecie ponad 102 000 pracowników według stanu na 30 czerwca 2022 r. JLL jest marką i zastrzeżonym znakiem towarowym Jones Lang LaSalle Incorporated.