Zespół Energy & Utilities kancelarii Bird & Bird w Warszawie wspierał Cemex Polska sp. z o.o. w negocjacjach umowy Corporate PPA ze Statkraft Markets GmbH.

Wsparcie prawne obejmowało doradztwo na wszystkich etapach transakcji, w tym negocjacji dokumentu Term Sheet, przygotowania i negocjacji treści umowy Corporate PPA oraz związanej z nią dokumentacji. Bird & Bird doradzał również w kwestiach kontraktowych, a także w sprawach związanych z otoczeniem regulacyjnym branży energetyki odnawialnej i z aspektami raportowania w zakresie zrównoważonego rozwoju.

W ramach umowy Statkraft Markets GmbH będzie dostarczać Cemex Polska Sp. z o.o., jednemu z największych polskich odbiorców, energię elektryczną pochodzącą z odnawialnych źródeł energii oraz gwarancje pochodzenia przez okres 8 lat, począwszy od 1 stycznia 2025 roku. Umowa ma zabezpieczać około 30% rocznych potrzeb energetycznych zakładów Cemex w Polsce. Umowa przewiduje formułę produktu baseload.

Przy realizacji projektu doradzał zespół prawników kierowany przez Grzegorza Pizonia (Partner, Praktyka Energy & Utilities), którego wspierali następujący członkowie zespołu: Wojciech Korga (Senior Associate), Sara Radzicka-Tolwaj (Senior Associate), Tomasz Chabrzyk (Associate) oraz Grzegorz Gajos (Associate).

“Serdecznie dziękujemy Klientowi za zaufanie i zaangażowanie. Gratulujemy Zespołom Cemex Polska sp. z o.o. i Statkraft Markets GmbH sukcesu, sprawnego przeprowadzenia negocjacji i zawarcia umowy należącej do tego rodzaju transakcji, które wciąż są w Polsce pewną nowością.” – powiedział Grzegorz Pizoń.

Jak zaznaczył Włodzimierz Chołuj, Członek Zarządu Cemex Polska: “Cemex realizuje szeroką i wymagającą agendę w zakresie zrównoważonego rozwoju w szczególności obejmującą redukcję emisji CO2 ze swoich zakładów, żeby docelowo stać się firmą o zerowej emisji CO₂ netto do 2050 roku. Aby to osiągnąć, określiliśmy bardzo konkretną mapę drogową dla realizacji poszczególnych   celów dekarbonizacyjnych.  Współpracujemy w tym zakresie również z partnerami zewnętrznymi takimi jak kancelaria Bird & Bird, którzy jako liderzy w swoich dziedzinach, mogą wspierać nasze postępy w realizacji tych ambitnych celów. Dzięki wyjątkowemu doświadczeniu, zaangażowaniu i know-how zespołu Bird & Bird w wypracowanie naszej umowy Corporate PPA ze Statkraft Markets GmbH byliśmy w stanie poczynić kolejny ważny krok na tej wymagającej ścieżce”.

Author

  • Bird & Bird

    Bird & Bird LLP to międzynarodowa kancelaria prawna, która wspiera organizacje zmieniane przez cyfrowy świat lub te, które przewodzą tym zmianom. Łączymy wyjątkową wiedzę prawniczą z dogłębną znajomością branży i odświeżająco kreatywnym myśleniem, aby pomóc klientom osiągnąć ich cele komercyjne. Mamy ponad 1450 prawników w 32 biurach w Europie, Ameryce Północnej, na Bliskim Wschodzie, w regionie Azji i Pacyfiku oraz w Afryce, a także bliskie relacje z firmami w innych częściach świata. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.twobirds.com.