Coraz większe znaczenie społecznej odpowiedzialności biznesu, gwałtowny rozwój sztucznej inteligencji i wyraźna zmiana postaw pracowniczych — to zasadnicze czynniki kształtujące w ostatnich miesiącach sektor zatrudnienia. Wynika tak z nowego Przeglądu Wynagrodzeń i Trendów na rynku pracy na 2024 rok opracowanego przez ekspertów Michael Page. Publikacja prezentuje najnowsze tendencje w zakresie wynagrodzeń, pokazuje, jak kształtuje się struktura płac w różnych branżach, a także dostarcza cennych informacji na temat perspektyw rozwoju zawodowego w najważniejszych sektorach. Raport wraca w nowej, ulepszonej odsłonie, która ma być wygodniejsza i bardziej przyjazna dla użytkowników.
Transformacja trwa
Rynek pracy od kilku lat bardzo gwałtownie się przeobraża. Po okresie pandemii, a następnie wybuchu wojny w Ukrainie przyszła inflacja – wszystkie te czynniki stały się dla biznesu źródłem nowych wyzwań. W ostatnim czasie najmocniej na transformację rynku pracy zaczęły z kolei wpływać zwiększona aktywność przedsiębiorstw w obszarze społecznej odpowiedzialności biznesu oraz polityka Diversity, Equity & Inclusion. Raportowanie wyników pozafinansowych przedsiębiorstw zaczyna być kluczowym czynnikiem w procesie biznesowym. Jest i będzie istotne z wielu powodów, jak chociażby utrzymanie łańcucha dostaw. Dodatkowo w niespotykanym dotąd tempie rozwinęła się sztuczna inteligencja, dziś już nieodzowny element pracy w wielu branżach i na różnych stanowiskach.
Rynek pracownika wciąż się umacnia
Wzrost zainteresowania niefinansowymi aspektami działalności firm przełożył się na zwiększenie potrzeb rekrutacyjnych w tych obszarach. Jak pokazało badanie Talent Trends, zrealizowane przez PageGroup w 2023 roku – dodatkowo jesteśmy dziś świadkami wielkiej transformacji kultury miejsca pracy. Jej przejawem są w szczególności rosnące oczekiwania kandydatów względem przyszłych pracodawców. Polacy przedkładają work-life balance i własne zdrowie psychiczne nad awans zawodowy.
– Dziś wciąż możemy mówić o „rynku pracownika”. Zatrudnieni mają coraz wyższe oczekiwania względem pracodawcy i samego miejsca pracy. Przy czym słowo miejsce jest tu dość umowne – większość pracowników chce i dąży, by pracować zdalnie, mimo że pracodawcy od jakiegoś czasu częściej zapraszają ich do biur, godząc się co najwyżej na model hybrydowy. Pracownicy niechętnie rezygnują z tego, co zyskali w okresie pandemii, czyli bardziej elastycznych godzin pracy oraz możliwości łączenia home office z pracą stacjonarną – mówi Radosław Szafrański, Managing Director, Country Head of Poland PageGroup.
Wsparcie nowych narzędzi
Firmy, w obliczu takich przeobrażeń rynkowych, potrzebują skutecznych liderów, którzy będą w stanie przyciągnąć i zatrzymać w organizacji najlepsze talenty. By sprostać wyzwaniom, powinni też korzystać z wszelkich narzędzi, które pomogą im zmierzyć się z trudnościami i nowo pojawiającymi się przeszkodami. Michael Page tradycyjnie już oferuje im wsparcie doświadczonych konsultantów. Każdego roku przeprowadzają oni w Polsce tysiące rekrutacji, na bieżąco obserwując zmiany zachodzące na rodzimym rynku pracy. Ich obserwacje dotyczące różnych branż oraz dane o wynagrodzeniach w poszczególnych sektorach, zostały zebrane w Przeglądzie Wynagrodzeń 2024.
W raporcie konsultanci Michael Page przeprowadzają analizę oczekiwanych zmian i trendów rekrutacyjnych w 9 branżach, m.in. IT, produkcyjnej czy HR. Ich rady mogą być pomocne również w stworzeniu efektywnych strategii rekrutacyjnych.
– Głęboko wierzymy, że kompetencje naszych zespołów są niezwykle cennym źródłem wiedzy dla naszych klientów. Publikowany co roku Przegląd Wynagrodzeń to zebrany dorobek wielomiesięcznej pracy specjalistów Michael Page, przygotowany i podany w bardzo przystępny sposób. Dzięki naszemu opracowaniu każdy przedsiębiorca w Polsce może znaleźć dane, liczby, statystyki a także opis trendów, które są pomocne w profilowaniu swojego zespołu – tłumaczy Radosław Szafrański, Managing Director, Country Head of Poland PageGroup. Skoro rynek pracownika nadal ma się w Polsce dobrze, a presja płacowa stale rośnie, pracodawcy muszą radzić sobie w tym newralgicznym obszarze relacji z pracownikami. Aby ci pierwsi mogli skutecznie rozwijać firmę i prowadzić rekrutację, niezbędna jest im wiedza na temat potrzeb i oczekiwań kandydatów. Rozmowa o wynagrodzeniu jest istotna dla obu stron – kontynuuje Szafrański
Aktualne dane z rynku
Przegląd Wynagrodzeń zapewnia aktualne i cenne informacje, które wspomogą zarówno pracodawców jak i pracowników w podejmowaniu najlepszych wyborów związanych z rozwojem kariery i zarządzaniem talentami w firmie. Pracodawcy powinni dostosować swoje strategie do nowych realiów oraz oczekiwań pracowników, którzy są coraz bardziej świadomi obecnej sytuacji i coraz głośniej komunikują swoje potrzeby.