Kancelarie prawne są jedną z najaktywniejszych grup najemców na rynku najmu powierzchni biurowych. Z najnowszej analizy firmy doradczej Savills wynika, że od lat preferują one centralne lokalizacje, najbardziej prestiżowe nieruchomości i wysoki standard wykończenia.

Spośród 20 największych kancelarii prawnych w Polsce, 17 ma swoje siedziby w Warszawie, w których zatrudnionych jest około 2300 prawników. Zgodnie z danymi Savills, zdecydowana większość popytu na powierzchnie biurowe w Warszawie dla sektora prawnego w ostatnich latach (92%) zrealizowana została w strefach centralnych. Od 2016 roku firmy prawnicze wynajęły w nich łącznie 125 000 m kw. Najczęściej wybieranymi nieruchomościami przez kancelarie są wieże biurowe oraz odrestaurowane kamienice.

Największe transakcje najmu od 2016 roku i tym samym największe biura należą do kancelarii: CMS (7000 m kw., Varso Tower), DZP (6500 m kw., Rondo 1), Dentons (6300 m kw., EC Powiśle), DLA Piper (5300 m kw., Atrium 2), SKS Kancelaria (5200 m kw., Jasna 26) oraz Greenberg Traurig (5000 m kw., Varso Tower).

W ostatnich latach zespoły reprezentacji najemcy oraz doradztwa budowlanego i projektowego firmy Savills miały okazję pracować z wieloma kancelariami prawnymi, wspierając je w procesie wyboru i aranżacji przestrzeni biurowej. Ich doświadczenia i wnioski, wzbogacone o dane zebrane przez analityków firmy, posłużyły do opracowania raportu „Biura dla kancelarii prawnych”.

„Dla branży prawniczej powierzchnie biurowe stanowią szczególnie istotny element nie tylko pracy, ale i budowania wizerunku. Eleganckie, budzące zaufanie i podkreślające renomę firmy biura muszą służyć pracownikom, jak i klientom. Sektor prawniczy jest tym samym jednym z tych, który nie wyobraża sobie pracy bez odpowiedniego biura, a popularność pracy zdalnej pozostaje w nim znikoma. Przekłada się to na preferencje kancelarii jako najemców, gdzie obecnie nie spotykamy się z ruchami optymalizacyjnymi wielkość zajmowanej powierzchni czy gotowością do oszczędności na lokalizacji albo standardzie wykończenia” – mówi Jarosław Pilch, dyrektor działu reprezentacji najemcy w Savills.

Jak podaje Savills w swojej publikacji, na przestrzeni lat zmienił się sposób, w jaki aranżowane są biura kancelarii prawniczych – od gabinetów dla jednej lub dwóch osób przez układ półotwarty i otwarty, aż po wielofunkcyjne przestrzenie, które wymagają wdrożenia rozwiązań różnorodnych, związanych ze specyfiką pracy prawników.

Przykładami międzynarodowych kancelarii prawnych, które w ostatnim czasie zmieniły i otworzyły swoje siedziby w Warszawie są Greenberg Traurig oraz Bird & Bird. Firma doradcza Savills kompleksowo wspierała te projekty zarówno w procesie najmu, jak i doradztwo techniczne i zarządzanie projektem wykończenia nowych przestrzeni biur.

„Projektowanie środowiska pracy przez lata uległo zmianom, ale nadal najważniejszym czynnikiem determinującym układ przestrzeni jest model i specyfika pracy, które mają zapewnić optymalne warunki do koncentracji i skupienia na wykonywanych zadaniach. Nowoczesna przestrzeń pracy musi spełniać najwyższe standardy i potrzeby kancelarii prawnych, zapewniając przy tym efektywność, funkcjonalność i estetykę na najwyższym poziomie” – mówi Jakub Jędrys, dyrektor działu doradztwa budowlanego i projektowego w Savills.

Raport Spotlight: Biura dla kancelarii prawnych, dostępny jest pod linkiem:
https://pdf.euro.savills.co.uk/poland/pl-research/raport-prawnicy.pdf

Author

  • Savills

    Savills to jedna z wiodących międzynarodowych firm doradczych działających na rynku nieruchomości. Została założona w 1855 roku w Wielkiej Brytanii. Posiada sieć ponad 600 biur w obu Amerykach, Europie, Afryce, regionie Azji i Pacyfiku oraz na Bliskim Wschodzie. Oferuje szeroki zakres profesjonalnych usług doradczych, zarządczych i transakcyjnych.