Dryvit, ekspert od systemów ociepleń ścian zewnętrznych budynków i materiałów elewacyjnych, rozwija swoją ofertę zgodnie z ideą zrównoważonego budownictwa. Suche zaprawy klejące tej marki są obecnie wytwarzane na bazie cementów o obniżonym śladzie węglowym.

Głównym składnikiem wiążącym zapraw klejących dostępnych na rynku jest cement portlandzki. Jego produkcja przemysłowa wiąże się z zużyciem dużych ilości zasobów naturalnych i stanowi poważne źródło emisji gazów cieplarnianych. Wytworzenie jednej tony cementu portlandzkiego powoduje uwolnienie do atmosfery około 1 tony dwutlenku węgla (CO2). Aby ograniczyć wpływ swojej działalności na środowisko naturalne firma Dryvit zastąpiła tradycyjne cementy wykorzystywane do produkcji suchych zapraw klejących cementami niskoemisyjnymi.

Cementy niskoemisyjne to cementy o niskim śladzie węglowym, spełniające wymogi zrównoważonego budownictwa. Uzyskuje się je m.in. poprzez zastosowanie komponentów o korzystnym wpływie na parametry techniczne, poprzez całkowite lub częściowe zastąpienie tradycyjnych składników materiałami pochodzącymi z recyklingu oraz stosowanie niskoenergetycznych metod produkcji.

Dryvit wykorzystuje cementy o obniżonej emisji CO2 do produkcji takich zapraw klejących, jak Dryhesive Plus, Roxhesive, Primus M oraz Fibercoat.

Dryhesive Plus to modyfikowana polimerami sucha, cementowa zaprawa, która po wymieszaniu z wodą służy do przyklejania płyt izolacji termicznej ze styropianu w systemach ociepleń elewacji Dryvit. Zaprawa Roxhesive jest stosowana do przyklejania płyt z wełny mineralnej. Primus M stanowi zaprawę klejącą i zbrojącą do styropianu. Natomiast wzmocniona włóknami uniwersalna zaprawa klejąca i zbrojąca Fibercoat to materiał typu 4w1 – służy do przyklejania zarówno płyt ze styropianu, jak i z wełny mineralnej oraz do zatapiania siatki z włókna szklanego w systemach ociepleń ścian zewnętrznych budynków oraz Anti Crack Render (ACR), stosowanych przy naprawie spękanych elewacji.

Dryvit od lat wyznacza trendy. Nasza marka wprowadziła systemy ociepleń na polski rynek. Na podstawie naszych rozwiązań Instytut Techniki Budowlanej wprowadził wytyczne do oceny systemów ociepleń w Polsce. Jako firma odpowiedzialna społecznie stale szukamy sposobów na ograniczenie wpływu naszej działalności na środowisko, stąd decyzja o stosowaniu w wytwarzanych przez nas suchych zaprawach klejących cementów niskoemisyjnych, o obniżonym śladzie węglowym. Dzięki temu nasze produkty są bardziej przyjazne dla środowiska, a przy tym charakteryzują się doskonałą przyczepnością i wysokimi parametrami użytkowymi,” – powiedziała Marta Wysocka, Product & Specification Manager w firmie Dryvit Systems USA (Europe) Sp. z o.o.

Produkty Dryvit są dostępne w sprzedaży poprzez sieć dystrybutorów marki. Przy wyborze rozwiązania na elewację warto skorzystać ze wsparcia i doradztwa technicznego ekspertów od systemów ociepleń i materiałów elewacyjnych Dryvit.

Author

  • Tremco CPG Poland

    Tremco Construction Products Group, w skrócie Tremco CPG, łączy wiodące marki produktów budowlanych w Europie, takie jak illbruck, Flowcrete, Nullifire, Tremco, Vandex, Dryvit i Nudura. Grupa zatrudnia ponad 1 400 pracowników w Europie i ponad 6 500 osób na świecie. Produkuje wysokiej jakości materiały, które zaspokajają różnorodne potrzeby budowlane – od uszczelniania, klejenia i termoizolacji, po posadzki żywiczne, ochronę przeciwpożarową, hydroizolacje, systemy dachowe i technologie styropianowych szalunków traconych do budowy ścian. W ofercie Tremco CPG znajdują się m.in. bezspoinowe posadzki żywiczne Flowcrete, w tym systemy posadzkowe na parkingi i do garaży oraz dekoracyjne terazzo żywiczne, innowacyjne rozwiązania illbruck w zakresie uszczelniania złączy okien, drzwi i fasad w budownictwie energooszczędnym i pasywnym, systemy ociepleń ścian zewnętrznych i materiały elewacyjne Dryvit, hydroizolacje dla podziemi i fundamentów marki Vandex, przejścia ogniochronne i ogniochronne powłoki pęczniejące do ochrony stali konstrukcyjnej marki Nullifire oraz termoizolacyjne bloczki szalunkowe Nudura. Rozwiązania Tremco CPG odpowiadają na wyzwania, przed którymi stoi współczesne budownictwo, takie jak energooszczędność, trwałość i zrównoważony rozwój. Tremco CPG to regionalny oddział RPM International Inc., jednej z wiodących na świecie firm oferujących produkty budowlane dla odbiorców komercyjnych i indywidualnych, z siedzibą w Medinie, w stanie Ohio, w USA.