Do jednego z najbardziej ekologicznych budynków biurowych w Krakowie, V.Offices, wprowadził się nowy najemca. Firma Imperial Brands Services podpisała umowę najmu blisko 1 600 m kw. powierzchni biurowej. W nowej lokalizacji będzie rozwijać globalne centrum usług, które odpowiada za działania finansowe koncernu. Obie strony wspierane były przez międzynarodowe firmy doradcze, przy czym właściciela obiektu, AFI Europe, reprezentowali eksperci z Knight Frank, a najemcę – CBRE.

Imperial Brands z siedzibą w Bristolu (Wielka Brytania), to jeden z największych producentów wyrobów tytoniowych na świecie. Krakowskie globalne centrum usług (ang. Global Business Services – GBS) to czwarta inwestycja koncernu w Polsce. Obecnie w kraju znajdują się już dwie nowoczesne fabryki producenta – w Tarnowie Podgórnym koło Poznania oraz w Radomiu, jak i globalne centrum łańcucha dostaw w Warszawie. Powstanie centrum usług w stolicy Małopolski to jeden z elementów globalnej strategii spółki i jej transformacji. Krakowski GBS integruje zadania z czterech obszarów: finansów, zakupów, IT i analizy danych.

„Naszą wizją jest stworzenie prawdziwego centrum kompetencji skupiającego zespół ekspertów o specjalistycznej wiedzy z różnych dziedzin, takich jak finanse, IT czy analiza danych. Wraz z transformacją naszej firmy kształtujemy nowe sposoby pracy, wdrażamy i dopasowujemy nowe technologie, jednocześnie podnosząc umiejętności, a wszystko to w kierunku poprawy dokładności danych, jakości usług i wzrostu wydajności w całej organizacji.  W krakowskiego centrum zatrudniamy już ponad 100 utalentowanych ekspertów i stale intensywnie się rozwijamy. Docelowo planujemy kilkukrotnie zwiększyć zatrudnienie. Nowe biuro w V.Offices spełnia nasze wysokie wymagania, zapewniając doskonałe warunki oraz inspirujące środowisko pracy, mówi Edwin Bennaars, dyrektor ds. globalnych usług biznesowych w Imperial Brands Services Polska.

„Cieszę się, że kolejny najemca docenił zielone rozwiązania oferowane przez V.Offices. Jesteśmy już na finiszu komercjalizacji budynku i nowa umowa dowodzi, że obrana przez nas strategia rozwoju była i jest właściwa. V.Offices uznawany jest za najbardziej zielony biurowiec w Polsce. Nasz obiekt oferuje szereg udogodnień oszczędzających energię i wodę, stawiając na odnawialne źródła energii i systemy odzysku ciepła, mocy oraz wilgoci z wentylacji i klimatyzacji. Jestem pewny, że nowi użytkownicy docenią również udogodnienia budynkowe dla rowerzystów, jak również chętnie korzystać będą z zielonego patio,” – komentuje Sebastian Kieć, CEO w AFI Europe Poland.

V.Offices jest atrakcyjnym miejscem pracy, oferującym ponad 21 400 m kw. powierzchni biurowej. To świetnie zlokalizowany punkt na mapie Krakowa pod względem dostępu do komunikacji miejskiej. W jego bliskim sąsiedztwie znajdują się liczne przystanki autobusowe i tramwajowe, a dojazd do głównego dworca kolejowego zajmuje niespełna 3 minuty. Ponadto biurowiec zorientowany jest na ekologię, oferując możliwość ładowania samochodów elektrycznych oraz stacje rowerowe i prysznice dla rowerzystów, będące odpowiedzią na potrzeby pracowników wybierających transport nieszkodliwy dla środowiska. V.Offices na etapie projektowania został wyróżniony certyfikatem BREEAM „International New Construction” na poziomie Outstanding, uzyskując wynik 98,87%.

„Kraków, który kojarzy się głównie z atrakcjami turystycznymi i historią jest przede wszystkim miastem z ogromnym potencjałem. W stolicy Małopolski działa aż 261 centrów usług wspólnych, w których zatrudnienie znalazło ponad 92 000 pracowników. Atuty w postaci bardzo dobrych uczelni oraz wykształconych absolwentów doceniają międzynarodowe koncerny. Chcąc zapewnić im, jak najlepsze warunki i środowisko pracy firmy wybierają biurowce gwarantujące komfort i bezpieczeństwo. V.Offices jest jednym z najlepszych adresów biurowych w Krakowie i jestem przekonana, że najemca szybko zadomowi się w nowym miejscu,” – dodaje Monika Sułdecka-Karaś, partner i dyrektor regionalna w Knight Frank.

Lokalizacja niezmiennie pozostaje jednym z kluczowych czynników branych pod uwagę przez firmy przy wyborze nowego biura. Nasze badania pokazują jednak, że kwestia zrównoważonego rozwoju i ekologicznych rozwiązań w budynkach stają się coraz bardziej istotne, już 55% badanych firm wskazuje ten element jako niezwykle ważny. To bardzo duża zmiana w stosunku do wyników badania z poprzednich lat, kiedy odpowiednio 44% i 37% respondentów wskazywało ten czynnik. Poszukując nowego biura dla naszego klienta opieraliśmy się na podobnych kryteriach. Bardzo istotny był komfort pracowników, zarówno pod względem dostępności budynku jak i jego funkcjonalności,”mówi Anastazja Berniak, zastępca dyrektora w krakowskim biurze CBRE.

Author

  • Knight Frank

    Knight Frank LLP z siedzibą w Londynie jest wiodącym i niezależnym globalnym doradcą w zakresie nieruchomości. Zatrudnia powyżej 19 000 pracowników w ponad 500 biurach w 60 krajach. Knight Frank doradza klientom, od indywidualnych właścicieli i nabywców, po największych deweloperów, inwestorów i najemców korporacyjnych.