Warszawa po drugim kwartale 2023 roku zyskała trzy nowe biurowce (łącznie zajmują 18,3 tys. mkw.). To przełamanie trendu z pierwszych trzech miesięcy roku, kiedy deweloperzy pierwszy raz od ponad 15 lat nie dostarczyli żadnego nowego budynku biurowego. Powierzchnia w budowie w Warszawie rośnie i wynosi aktualnie 250 tys. mkw. – wynika z najnowszego raportu CBRE. Najemcy pozostają aktywni. Popyt wzrósł o 5 proc. w porównaniu kwartał do kwartału i jest na poziomie 167 tys. mkw. Najwięcej wynajmują sektor produkcyjno-przemysłowy i energetyczny oraz usługi dla biznesu.

Drugi kwartał był całkiem udany dla sektora powierzchni biurowych. W końcu zobaczyliśmy nowe biurowce, podaż w budowie ruszyła, a popyt utrzymuje się na dobrym poziomie. Widać jednak wciąż trwającą ostrożność deweloperów. Przypomnijmy, że w latach 2017-2019 w budowie pozostawało prawie 800 tys. mkw. Obecnie jest to trzy razy mniej, a projekty planowane do oddania w tym roku dadzą łącznie ok. 70 tys. mkw. nowej podaży. Ta zmiana to z jednej strony wciąż pochodna pandemii i zmian, które się dokonały, jak również momentu cyklu koniunkturalnego, w jakim się znajdujemy. Z drugiej strony, widzimy rosnący trend związany z modernizacją istniejących budynków w celu dostosowania ich do oczekiwań firm i pracowników, m.in. w zakresie ESG – mówi Katarzyna Gajewska, dyrektor w dziale badań i analiz rynku w CBRE.

Deweloperzy i najemcy pozostają aktywni

Z raportu CBRE wynika, że w drugim kwartale 2023 roku w Warszawie oddano do użytkowania trzy projekty biurowe o łącznej powierzchni 18,3 tys. mkw. Wszystkie są zlokalizowane poza centrum. Jednocześnie widoczny jest wzrost podaży. Obecnie buduje się 250 tys. mkw. powierzchni biurowej. Zwiększony ruch po stronie deweloperów jest dobrą informacją z punktu widzenia spadającego wskaźnika pustostanów, który aktualnie wynosi 11,4 proc. Obniżenie ilości dostępnej powierzchni widoczne jest w centrum, gdzie tylko 9,9 proc. biur jest pustych. Poza centrum pustostany są na stałym poziomie 12,7 proc.

Nie tylko podaż rośnie w stolicy. Najemcy również pozostają aktywni. Popyt w drugim kwartale 2023 roku był o 5 proc. wyższy niż w poprzednich trzech miesiącach roku i jest na poziomie 167 tys. mkw. Absorpcja za okres od kwietnia do czerwca wygląda obiecująco i jest na poziomie 7,6 tys. mkw., ale kumulacyjnie za całe półrocze jest na lekkim minusie (-3 tys. mkw.).

W strukturze popytu największy udział miały nowe umowy (53 proc.), a za 35 proc. odpowiadają renegocjacje i odnowienia umów. Najsilniejsze sektory, gdzie każdy odpowiada za ok. jedną czwartą popytu to sektor produkcyjno-przemysłowy i energetyka oraz usługi dla biznesu. Największe umowy podpisane w drugim kwartale 2023 roku to renegocjacje.

Author

  • CBRE

    CBRE Group, Inc. (NYSE: CBRE), spółka z listy Fortune 500 i S&P 500 z siedzibą w Los Angeles, jest największą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi w zakresie nieruchomości komercyjnych i inwestycyjną (na podstawie przychodów z 2019 r.). Firma zatrudnia ponad 100 000 pracowników (nie wliczając podmiotów stowarzyszonych i partnerskich) i obsługuje inwestorów i najemców nieruchomości za pośrednictwem ponad 530 biur na całym świecie. CBRE oferuje szeroki zakres zintegrowanych usług, doradztwo strategiczne w zakresie inwestycji i wynajmu, usługi korporacyjne, usługi zarządzania nieruchomościami oraz projektami, administrację firm, bankowość hipoteczną, wyceny, usługi deweloperskie, usługi zarządzania inwestycjami oraz usługi konsultingowe i analityczne. Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej www.cbre.pl.