Kolejna edycja wydarzenia dla branży HR o tworzeniu dobrostanu pracownika w dobie postpandemicznej odbyła się w Katowicach w dniu 31 maja 2023 roku.

Dzięki uprzejmości firmy członkowskiej z regionu Górnego Śląska, DL Invest Group, mieliśmy przyjemność spotkać się i zaprosić do rozmowy firmy działające w obszarze aglomeracji śląskiej. Spotkanie odbyło się w nowoczesnej przestrzeni Atrium przy al. Korfantego 138 w Katowicach.

Spotkanie otworzyły Urszula Kwaśniewska z BPCC, która podkreśliła znaczenie spotkań regionalnych z przedsiębiorcami oraz Wirginia Leszczyńska, CEO DL Invest Group witając gości w przestrzeni zarządzanej przez firmę. Przedstawiony został także moderator spotkania; Paweł P.Mlicki, Senior Manager w firmie Déhora Polska, ekspert zarządzania czasem pracy i mediator.

Pierwszą prezentację z zakresu elastyczności w procesie planowania czasu pracy przedstawił Paweł P.Mlicki. Przedstawił on koncepcję Time Intelligence skupiając się na wartości czasu w życiu współczesnego człowieka, czynnika, który w natłoku spraw i tempa pracy, stale nabiera znaczenia. Następnie bazując na własnych doświadczeniach w konsultingu w branży produkcyjnej w całej Polsce, omówił możliwości elastycznego planowania czasu pracy zmianowej, co zwiększa komfort pracownika, a ostatecznie przyczynia się do konkretnych korzyści dla pracodawcy.

Doskonałym uzupełnieniem tematu zwiększania komfortu pracownika i eliminowania skutków obciążenia różnymi bodźcami z otoczenia była prezentacja Marii Lorenc z firmy Kinnarps. Jako ekspertka z zakresu ergonomii, opisała czym obecnie jest nowoczesna koncepcja ergonomii, uwzględniająca najnowsze badania nad ciałem i mózgiem człowieka. Wielozadaniowość to mit, który już się nie sprawdza, dobrze jest pracować w swoim własnym „flow” ze świadomością ile czasu zajmuje nam powrót do sytuacji wyjściowej, gdy jakiś czynnik zewnętrzny oderwie nas od pracy. Pani Maria jako wielka orędowniczka znaczenia ruchu w życiu i zdrowiu człowieka, zawsze przypomina, że największym odciążeniem w pracy jest zmiana pozycji, a także maksymalizowanie czasu przeznaczonego na ruch w ciągu dnia.

W następnej kolejności głos zabrała Aneta Kulik, Prokurent z DL Invest Group przedstawiając koncepcję tworzenia dobrostanu pracownika w firmie. To stosunkowo młoda firma i jeden z najprężniej rozwijających się inwestorów na rynku nieruchomości, która od 15-tu lat działa w oparciu o sprawdzony model biznesowy. Firma wrastała wraz z pracownikami inwestując w ich rozwój oraz w ekologiczne rozwiązania w zakresie organizacji przestrzeni do pracy oraz dojazdów do pracy, wzrost firmy stymulował też rozwój pracowników, więc zachodzi pewnego rodzaju synergia. Pojawiło się wiele inicjatyw wewnętrznych pochodzących od pracowników.

Po przerwie kawowej swoje rozwiązania zaprezentowała firma LUX MED, Marek Solecki, Kierownik Biura Edukacji Zdrowotnej oraz Amelia Zgierska, Managed ds. Sprzedaży Korporacyjnej. Omówione zostały najnowsze dane rynkowe na temat zjawiska wypalenia zawodowego i nasilająca się liczba stanów lękowych i w jaki sposób najnowsze korporacyjne usługi medycznej mogą wesprzeć pracodawców w edukacji i przeciwdziałaniu tego typu absencjom w pracy. Firma zachęca do monitorowania kondycji fizycznej i psychicznej pracowników aby zapobiegać ewentualnym stanom chorobowym we wczesnej fazie. Zostały omówione także narzędzia prywatnej opieki szpitalnej i ratowniczej, po części realizowane ze szpitalami państwowymi na terenie całej Polski.

Podsumowaniem omawianych zagadnień był ekspercki komentarz prawników z Kancelarii PCS Paruch Chruściel Schiffter Stępień Kanclerz | Littler; Sandry Szybak-Bizackiej, radczyni prawnej i partnera oraz Mariusz Maksisa, adwokata i prawnika. Omówione zostały najnowsze zmiany w kodeksie pracy powodowane implementacją dyrektywy EU work-life balance. Wszystkie omawiane zmiany, związane przede wszystkim z zawieraniem umów o pracę i udzielaniem urlopów zmierzają do większej przejrzystości i elastyczności, a co za tym idzie większej przewidywalności procesu zatrudnienia i wykonywania pracy.

Zwieńczeniem spotkania była dyskusja panelowa moderowana przez Pawła M.Mlickiego z udziałem wszystkich prelegentów. Zgodnie skupiono się na tworzeniu kultury pracy w duchu „Human & Culture”, która na pierwszym miejscu stawia zasoby ludzkie i naturalną potrzebę pracownika do identyfikowania się z miejscem pracy, co zaspokaja jego potrzebę przynależności i buduje poczucie sensu z wykonywanej pracy.

Author