W Polsce szacunkowo brakuje od kilkudziesięciu do powyżej stu tysięcy pracowników branży IT. Gdy podaż jest niska, pracodawcy prześcigają się w coraz to nowszych pomysłach, aby przyciągnąć i zatrzymać najlepszych. Jak wynika z raportu JLL i Just Join IT „Code-Life Balance”, to jednak nie firmowe lunche czy karty na siłownię leżą u podstaw tworzenia więzi
z firmą i utrzymania pracownika na lata. Aż 75% osób pracujących w IT chce mieć warunki, by budować relacje ze współpracownikami, a 30% ankietowanym doskwiera brak równowagi między pracą a życiem prywatnym. Kluczową potrzebą jest więc dbanie przez pracodawcę o dobrostan pracowników, w czym ogromną rolę pełni m.in. odpowiednio zaaranżowana przestrzeń biurowa, sprzyjająca integracji.
Autorzy pierwszej tak szerokiej publikacji podsumowującej kluczowe potrzeby specjalistów i managerów IT, zaznaczają, że misją przyświecającą im podczas tworzenia raportu było uzyskanie odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania, zarówno po stronie pracowników, jak i pracodawcy. Tym sposobem powstało kompendium wiedzy, dzięki któremu można poznać perspektywę obu stron. Raport ma pomóc firmom zrozumieć, jak tworzyć środowisko pracy, które pozwala pracownikom czuć się dobrze, rozwijać się i efektywniej wykonywać swoje obowiązki.
Co trzecia osoba pracuje hybrydowo
Pracownicy branży IT oczekują przede wszystkim możliwości elastycznej pracy, na co wskazało aż 86% badanych. Jednocześnie z raportu „Code-Life Balance” wynika, że tylko 5 na 603 ankietowanych deklaruje, że ich pracodawca wdrożył 4-dniowy tydzień pracy.
„Dziś jednym z największych wyzwań, z jakim mierzą się firmy jest przyciągnięcie pracowników z powrotem do biura. Prawdopodobnie już nigdy nie wrócimy do pięciodniowego tygodnia pracy stacjonarnej – zmiana modelu przy jednoczesnej potrzebie integracji zespołu i budowania leadershipu na nowo, będą w dużej mierze determinować strategiczne decyzje podejmowane przez zarządy. Zyskają ci pracodawcy, którzy w ramach przemyślanej strategii będą potrafili umiejętnie połączyć elastyczność w podejściu do potrzeb z inspirującym przywództwem” – komentuje Mateusz Bonca, CEO JLL.
W pełni zdalnie pracuje 36% pracowników sektora IT, a kolejne 13% rzadziej niż raz w miesiącu odwiedza biura. Co trzecia osoba pracuje hybrydowo, minimum jeden dzień w tygodniu z biura. Okazuje się, że pracownicy branży IT nie mają wspólnej wizji jak ma wyglądać wymarzone biuro. 22% wskazuje na biurowiec w centrum, drugie tyle na park biurowy a’la kampus, 16% na kompleks biurowo-mieszkalno-usługowy, a 15% na kameralny biurowiec. Najmniej osób chce pracować w przestrzeniach coworkingowych. To, co łączy ich wszystkich, to dostępność biura. Jego lokalizacja jest ważna dla łącznie 61% respondentów.
Aż 75 % ankietowanych pracowników branży IT ceni bezpośrednie relacje z zespołem
Dla pracowników w branży IT najbardziej oczekiwanym benefitem jest – oprócz jeszcze większej elastyczności – dawanie przez pracodawcę dodatkowych dni wolnych od pracy (urodziny, rocznica pracy). Jednocześnie aż 1/3 badanych uważa, że praca z biura pomaga utrzymać work-life balance. 75% ankietowanych ceni sobie relacje z zespołem oraz możliwość nieformalnych rozmów z kolegami przy posiłku (70%). Dla 35% badanych bycie w biurze oznacza także poczucie większej przynależności do firmy. Dla większości pracowników IT największą zachętą jest dobry dojazd do pracy, czyli nie dłuższy niż 20 minut (73%), łatwość dotarcia
i zaparkowania pojazdu (48%), kantyna (37%) oraz biurka pozwalające na pracę na siedząco i stojąco (36%).
„Z perspektywy pracowników IT, rola biur uległa znaczącej transformacji. Coraz bardziej oczekiwany staje się koncept biura otwartego, które nie jest miejscem służącym do pracy operacyjnej – tę wykonuje się głównie zdalnie – a przestrzenią do pracy koncepcyjnej, wymiany myśli, współpracy projektowej i integracji zespołów. Pracodawcy muszą być gotowi dostosować się do tych zmian i tworzyć środowisko pracy, które wspiera rozwój osobisty i dobrostan. W badaniu Code-Life Balance wiele osób z branży IT wskazuje, że oczekuje ergonomicznego, nowoczesnego i łatwo dostępnego biura. Ma być ono komfortową i technicznie zaawansowaną przestrzenią, sprzyjającą zarówno budowaniu relacji, jak i tworzeniu innowacji. Tylko miejsce, które pozwala się czuć dobrze i działać kreatywnie, zachęci programistów do częstszych odwiedzin”- mówi Piotr Durlej, Head of Product w Just Join IT.
Pracownicy IT poszukują balansu
Okazuje się, że pracodawca nie jest bezradny w kontekście poprawienia dobrostanu swoich pracowników. Na ogólne samopoczucie pracowników wpływa między innymi stopień zadowolenia z rozdzielenia życia prywatnego od zawodowego. Jak wynika z raportu, m.in. praca z biura pomaga utrzymywać zdrową równowagę pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym. Na brak balansu narzeka prawie 30% pracowników z branży IT. Rzeczą, która może pomóc pracownikom w poprawieniu samopoczucia jest wprowadzenie najnowszych rozwiązań z zakresu well-beingu. Aż 80% badanych stwierdza, że jest to dla nich ważne, a 64%, że ważne jest wprowadzanie rozwiązań zrównoważonego rozwoju w firmach.