Weather
Kontrole podatkowe i celno-skarbowe
Z każdym kolejnym rokiem rośnie liczba kontroli podatkowych i kontroli celno-skarbowych. Dzięki szerokiemu wachlarzowi nowoczesnych narzędzi, organy podatkowe wykazują się coraz większą skutecznością przy weryfikacji rozliczeń podatników. W konsekwencji istotnie zwiększa się wartość wpływów z kontroli po stronie fiskusa.
Odpowiednie przygotowanie do kontroli, jak również właściwa komunikacja z organami podatkowymi to elementy, które mają kluczowe znaczenie z punktu widzenia zabezpieczenia interesów podmiotów gospodarczych. Skutki kontroli podatkowych mogą okazać się również istotne dla kadry zarządzającej przedsiębiorstwa oraz osób zajmujących się rozliczaniem podatków. Wynikiem kontroli, oprócz wykazania zaległości podatkowej i zobowiązania przedsiębiorcy do jej zapłaty, wraz z odsetkami, może być również zainicjowanie postępowań w ramach których odpowiedzialność ponosić będą ww. osoby fizyczne, które przyczyniły się do powstania tych zaległości.
Jak zatem przygotować się do kontroli? Czy przygotowanie i wdrożenie wewnętrznych procedur na wypadek kontroli jest konieczne? Czy nieprawidłowości w rozliczeniach podatkowych muszą skutkować karną lub karnoskarbową odpowiedzialnością członków zarządu i menadżerów?
1. Trendy w kontrolach podatkowych
-Najczęściej kontrolowane obszary
-Nowe narzędzia wykorzystywane w kontrolach
2. Przebieg kontroli
-Rodzaje kontroli
-Co może kontrolujący
-Działania podatnika w trakcie kontroli
3. Postępowania podatkowe i decyzje
-Rozstrzygnięcia w postępowaniach
-Środki odwoławcze i zabezpieczające
-Praktyka organów
-Działania podatnika