Media partner
REJESTRACJA

Organiser

JDP Drapała & Partners

Location

Online

This event is online.

Category

Date

07 March 2023
Expired!

Time

13:00 - 14:30

Cost

Free

Media partner Trzy lata dynamicznych zmian realiów rynkowych i wzrostów cen

Trzy lata dynamicznych zmian realiów rynkowych i wzrostów cen – jak reaguje rynek? Jak zmienić kontrakt? Jak zrekompensować rosnące koszty?

Zaproszenie kierujemy do przedsiębiorców realizujących umowy o zamówienia publiczne i kontrakty w obrocie prywatnym.
Webinarium będzie szczególnie przydatne dla członków zarządu, dyrektorów finansowych, szefów działów prawnych, prawników wewnętrznych w przedsiębiorstwach, claim managerów, pracowników działów zakupów i sprzedaży.

Przedsiębiorcy – działający w każdej z dziedzin gospodarki – muszą mierzyć się od kilku lat z trudnościami związanymi m.in. z dynamicznie zmieniającym się otoczeniem biznesowym, w tym rosnącymi kosztami, częstymi zmianami legislacyjnymi czy też skutkami nierzetelnego realizowania kontraktu przez kontrahenta.

Kolejne komplikacje wynikają ze skutków wybuchu epidemii, a także wojny w Ukrainie oraz powiązanych z nimi efektów gospodarczych. Powyższe okoliczności zwykle uniemożliwiają zrealizowanie inwestycji po kosztach przewidywanych w kalkulacji oferowanego wynagrodzenia, prowadząc do strat na kontrakcie lub (w najlepszym wypadku) braku osiągnięcia zamierzonego zysku. Problemy wykonawców i zleceniobiorców oddziałują natomiast na sytuację ich kontrahentów, przez co wszystkie strony powinny poszukiwać sposobu usunięcia lub ograniczenia skutków ww. drastycznej zmiany sytuacji rynkowej.

Strony zawierają już aneksy „waloryzacyjne”, sądy rozpoznają sprawy dotyczące wzrostu kosztów, a ustawodawca uchwalił „specustawę”. Jak reaguje rynek? Na co mogą liczyć przedsiębiorcy doznający strat? Co dalej, jeśli aneks nie zostanie zawarty albo nie pozwoli wystarczająco poprawić wyniku finansowego?

Program:

 1. Co wydarzyło się w gospodarce w ostatnich latach?
 2. Jakie strategie mogą obrać przedsiębiorcy w przypadku radykalnego wzrostu kosztów?
 3. Jakie działania powinien podjąć przedsiębiorca, by odpowiednio udokumentować
  i skutecznie dochodzić swych roszczeń?
 4. Jakich sposobów i warunków zmiany umowy mogą spodziewać się przedsiębiorcy?
  Jaka jest dotychczasowa praktyka?
 5. Co robić, gdy aneks waloryzacyjny nie pozwala wystarczająco poprawić wyniku
  finansowego?

Webinar poprowadzi :

Mariusz Nowakowski, MLE
Adwokat
Counsel