Media partner
REJESTRACJA

Organiser

PwC

Location

Online

This event is online.

Category

Upcoming events

Date

18 May 2023
Expired!

Time

10:00 - 11:30

Cost

Free

Media partner Graniczny Podatek Węglowy (CBAM)

Od 1 października 2023 r. w Unii Europejskiej zacznie obowiązywać graniczny podatek węglowy (Carbon Border Adjustment Mechanism; CBAM). Początkowo, nowa regulacja obejmie następujące kategorie towarów: żelazo, stal, cement, aluminium, nawozy, energia elektryczna oraz wodór.

Importerzy towarów objętych CBAM będą zobowiązani do:

 • zakupu certyfikatów CBAM w ilości odpowiadającej emisji wbudowanej, tj. emisji uwolnionej w procesie produkcji danego wyrobu, a następnie do ich umorzenia;
 • wypełnienia obowiązków sprawozdawczych w przypadku importerów wyrobów, które wiążą się z największym ryzykiem ucieczki emisji.

Wdrożenie CBAM podzielone jest na dwa etapy. W pierwszej fazie (tzw. okres przejściowy), od 1 października 2023 r. zgłaszający importowane towary będą zobowiązani jedynie do składania raportu CBAM w okresach kwartalnych.

W drugiej fazie, począwszy od 1 stycznia 2026 r., importerzy będą zobowiązani do zakupu certyfikatów CBAM w ilości odpowiadającej emisji wynikającej z produkcji towarów oraz składania rocznych deklaracji CBAM (do 31 maja każdego roku).

Zapraszamy na webinarium, podczas którego opowiemy Państwu, jaki jest cel i zakres powyższej regulacji, oraz jak możemy Państwu pomóc w sprostaniu nowym obowiązkom regulacyjnym.

Agenda:

 1. Czym jest CBAM i jaki cel przyświeca temu mechanizmowi?
 2. Czy CBAM wpłynie na Twój biznes? Sektory i rodzaj emisji objętych CBAM
 3. Etapy wdrażania mechanizmu
 4. Obowiązki i prawa zgłaszających
 5. Sankcje za nieprzestrzeganie przepisów CBAM
 6. Jak zostać upoważnionym zgłaszającym?
 7. Czym są certyfikaty CBAM?
 8. Czas obliczeń – ustalenie oraz weryfikacji emisyjności produktów
 9. Q&A
 10. Jak możemy pomóc?

Prelegenci: