
Weather

XIII seminarium środowiskowe Dentons: Trzy Filary Praktyki Środowiskowej
Z przyjemnością zapraszamy Państwa na nasze tradycyjne XIII już Seminarium Środowiskowe Dentons. W tym roku skupimy się na omówieniu tego, co ważne a wydarzyło się w ciągu ostatnich 12 miesięcy w obszarze trzech filarów, które stanowią fundament naszej praktyki środowiska.
Jak co roku pokażemy Państwu jak w praktyczny sposób budujemy pomost pomiędzy regulacjami środowiskowymi a biznesem, wymienimy się naszymi najnowszymi doświadczeniami, wiedzą i podzielimy się skutecznymi metodami, które stosujemy w rozwiązywaniu Państwa środowiskowych problemów. Jak zawsze u nas będzie ciekawie i interaktywnie.
Agenda:
9:30-10:45 OCHRONA ŚRODOWISKA 2025: PRAWNIK ŚRODOWISKOWY JAKO ARCHITEKT TZW. COMPLIANCE ŚRODOWISKOWEGO
10:45-11:00 Przerwa
11:00-12:15 BEZPIECZEŃSTWO PROCESU INWESTYCYJNEGO
12:15-12:30 Przerwa
12:30-13:45 MAPA DROGOWA PRODUKTU: ZNAKOWANIE, OPAKOWANIA, GPSR, CO NOWEGO NA HORYZONCIE?
13:45-14:30 Lunch
1. OCHRONA ŚRODOWISKA 2025: PRAWNIK ŚRODOWISKOWY JAKO ARCHITEKT TZW. COMPLIANCE ŚRODOWISKOWEGO
W ramach seminarium opowiemy Państwu o roli prawnika jako architekta bezpieczeństwa środowiskowego. Bez wątpienia tło regulacyjne w tym obszarze podlega dynamicznym zmianom, tworząc coraz szersze grono adresatów. Wpływa to na planowanie, jak i późniejsze prowadzenie działalności, a nawet konieczność jej modyfikacji, w celu uniknięcia pojawiających się ryzyk.
W trakcie seminarium podzielimy się przykładami skutecznych, ale i bezpiecznych rozwiązań, które stosujemy, m.in. w sprawach odpadowych, wodnoprawnych i emisyjnych. Stanowią one odpowiedź na pojawiające się wymogi w wielu obszarach, w tym zmiany regulacyjne, które widzimy na horyzoncie.
2. BEZPIECZEŃSTWO PROCESU INWESTYCYJNEGO
Proces inwestycyjny związany jest z licznymi wyzwaniami. Dotyczą one m.in. konieczności zapewnienia zgodności planowanego przedsięwzięcia z obowiązującym prawem, w tym z aktami prawa miejscowego, sporządzania dokumentacji projektowej oraz rosnącego lawinowo aktywnego udziału lokalnej społeczności oraz organizacji ekologicznych (”NGOs”) w procesie inwestycyjnym oraz w prowadzeniu działalności przemysłowej.
Z perspektywy inwestora najczęściej skutkują one opóźnieniami w realizowaniu inwestycji, w uzyskiwaniu decyzji środowiskowych lub pozwoleń zintegrowanych. Zaburzają harmonogramy inwestycji, finansowania oraz komplikują relacje z kontrahentami.
Podczas naszego seminarium opowiemy m.in. jaka bywa geneza zainteresowania NGOs oraz lokalnej społeczności procesem inwestycyjnym, jakie kroki te osoby i podmioty podejmują i jakie środki wykorzystują biorąc udział w postępowaniach w sprawie ocen oddziaływania na środowisko, czy też procesie wydawania lub zmian pozwoleń zintegrowanych. Opowiemy, jak rozmawiać z ich reprezentantami szukając porozumienia oraz jak się bronić przed nadużyciami. Przeprowadzimy Państwa przez wrażliwe społecznie postępowania administracyjne wskazując jak je przygotować i prowadzić, aby skutecznie zrealizować inwestycję lub prowadzić działalność, odpowiadając jednocześnie na pytania i uwagi wszystkich zainteresowanych stron.
3. MAPA DROGOWA PRODUKTU: BEZPIECZEŃSTWO, ZNAKOWANIE, OPAKOWANIA, GPSR, CO NOWEGO NA HORYZONCIE?
Wymogi dotyczące bezpieczeństwa produktów, ich oznakowania oraz opakowań podlegają dynamicznym zmianom, wynikającym zarówno z nowych regulacji prawnych, jak i rosnących oczekiwań konsumentów. Dostosowanie się do tych zmian jest kluczowe zwłaszcza dla producentów i dystrybutorów, aby uniknąć ryzyka wstrzymania sprzedaży, sankcji finansowych czy utraty zaufania klientów.
Podczas naszego seminarium omówimy kluczowe zagadnienia związane z PPWR, CLP, GPSR, rozporządzeniem dotyczącym wylesiania, PFAS oraz dyrektywą R2R. Przedstawimy konkretne przykłady, jak te regulacje wpływają na podmioty w łańcuchu dostaw oraz jakie wyzwania i obowiązki wynikają z ich wdrożenia.
Nowe wymagania dotyczące opakowań i gospodarki odpadami, zasady klasyfikacji i oznakowania substancji chemicznych, planowane ograniczenia w stosowaniu PFAS, a także wymogi związane z zapewnieniem dłuższej żywotności produktów w ramach R2R wciąż rodzą wiele pytań. Spróbujemy udzielić na nie odpowiedzi pokazując praktyczne sposoby minimalizowania ryzyka, unikania najczęstszych błędów oraz zapewnienia pełnej zgodności z przepisami, tak aby produkty mogły bezpiecznie trafić na rynek, spełniając wszystkie niezbędne normy i wymagania.
Informacje organizacyjne
· Udział w spotkaniu jest bezpłatny, ale wymaga rejestracji.
· Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, organizator zastrzega sobie prawo do selekcji zgłoszeń.
· W przypadku pytań, prosimy o kontakt z Martą Maciaszczyk-Cierniak, email: marta.maciaszczyk@dentons.com