30 marca odbyło się w Krakowie w hotelu Mercure Kraków Stare Miasto, spotkanie dla przedstawicieli działów HR „Od kryzysu do kryzysu. Pracownik ważniejszy niż kiedykolwiek wcześniej”. Celem spotkania było zaprezentowanie najnowszych rozwiązań w zakresie tworzenia nowoczesnego miejsca pracy oraz stworzenie platformy dialogu z przedstawicielami lokalnych biur centrów usług.

Gości w imieniu BPCC powitała Urszula Kwaśniewska podkreślając, że obszar HR jest obecnie najbardziej palącym tematem dla wszystkich firm członkowskich BPCC i wychodząc naprzeciw tym potrzebom izba organizuje spotkania tematyczne w wielu lokalizacjach w Polsce.

Wprowadzenie do zagadnienia i pierwszą prezentację przedstawił Łukasz Chodkowski, dyrektor zarządzający Déhora Polska. Mówił o rozwiązaniach z zakresu elastycznego planowania czasu pracy, wychodzących naprzeciw indywidualnym potrzebom pracownika i zwiększającym jego poczucie inkluzywności z pracodawcą. Zmieniająca się kultura pracy powoduje rosnącą potrzebę przynależności do miejsca pracy a to powoduje potrzebę budowania relacji partnerskich z pracodawcami. Łukasz podkreślał rolę dialogu partnerskiego we wczesnej fazie planowania czasu pracy jako elementu eliminującego przyszłe ewentualne konflikty w załodze.

Kolejna prezentacja pokazywała holistyczne podejście do planowania nowoczesnej przestrzeni biurowej. Maria Lorenc, ekspertka z zakresu ergonomii w firmie Kinnarps omawiała wszystkie łączące się w całość elementy jakie wpływają na dobre fizyczne samopoczucie pracownika. Żyjemy w dobie przebodźcowania i ważne jest by łagodzić wpływ otoczenia na nasze zdrowie; jest to wiele elementów, w tym hałas, intensywność kolorów itp. Wskazywała jak bardzo ważny jest ruch w życiu człowieka i pracownika. Już np. 3 godziny dziennie pracy wykonanej na stojąco daje tyle co przebiegnięcie dziesięciu maratonów w skali roku.

W imieniu firmy Lux Med głos zabrali Marek Solecki, Kierownik Biura Edukacji Zdrowotnej – Pion Medyczny oraz Bartosz Maj, Dyrektor Regionalny ds. Sprzedaży i Relacji z Klientami. Zostały przedstawione najnowsze dane z zakresu identyfikacji jednostek chorobowych wywołanych stresem oraz klasyfikacja wypalenia zawodowego. W styczniu 2022 r. WHO wprowadza pojęcie jednostki chorobowej opisanej jako „zespół przewlekłego stresu w miejscu pracy, z którym nie udało się skutecznie poradzić”. Zostały omówione programy jakie oferuje firma medyczna Lux Med w zakresie doradztwa medycznego dla firm i monitorowania stylu życia pracowników aby zapobiegać kryzysom we wczesnej fazie. Uczestnicy zapoznali się także z ofertą dotyczącą nowoczesnej opieki szpitalnej dla pracowników firm; z zupełnie nowatorskimi narzędziami pomocy np. w przypadku wypadków nagłych czy też organizacji porodów rodzinnych.

Podsumowaniem omawianych zagadnień był komentarz prawników z Kancelarii PCS Paruch Chruściel Schiffter Stępień Kanclerz | Littler; Bartosza Wszeborowski, adwokata i starszego prawnika i Kingi Ciosk, aplikantki radcowskiej i prawniczki. Ta część programu wywołała najwięcej pytań ze strony uczestników ze względu na najnowsze zmiany jakie zachodzą w polskim kodeksie pracy ze względu na implementację dyrektywy EU work-life balance. Wszystkie omawiane zmiany, związane przede wszystkim z zawieraniem umów o pracę i udzielaniem urlopów zmierzają do większej przejrzystości i elastyczności, a co za tym idzie większej przewidywalności procesu zatrudnienia i wykonywania pracy.

Dyskusję zakończył ponownie Łukasz Chodkowski moderując sesję Q&A oraz zadając uczestnikom pytania na temat ich opinii o idei wprowadzenia 4-dniowego tygodnia pracy w Polsce.

Dziękujemy partnerom wydarzenia za zaangażowanie w przygotowanie tej edycji spotkania. Prosimy śledzić kalendarz wydarzeń BPCC gdzie będziemy zamieszczać zaproszenia na kolejne spotkania z cyklu HR – tworzenie dobrostanu pracownika.

Author