Strona używa plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z serwisu oraz dla celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.
Strona wydarzenia
Zatrudnienie obywateli Ukrainy w Polsce - praktyczne wskazówki dla polskich pracodawców
Polski rynek pracy od wielu lat znajduje się pod presją, ponieważ wzrost gospodarczy obniżył stopę bezrobocia do jednej z najniższych w UE. Sytuację polskich pracodawców pogorszył wyjazd setek tysięcy Ukraińców, którzy wracają do domu, by walczyć na froncie. Z drugiej strony, do Polski przyjechało grubo ponad milion dorosłych Ukraińców – głównie kobiet, z których wiele obecnie aktywnie poszukuje pracy. Jednak branże tracące pracowników (budownictwo, logistyka, IT) nie pokrywają się z profilami nowo przybyłych (handel, usługi, hotelarstwo, ochrona zdrowia, ogrodnictwo i rolnictwo).
Podczas webinarium przyjrzymy się problemom, z jakimi borykają się polscy pracodawcy poszukujący pracowników z Ukrainy, z uwzględnieniem aspektów prawnych i praktycznych. Rozpoczynając od przeglądu skutków rosyjskiej inwazji na Ukrainę na polski rynek pracy, prawnicy zatrudnienia z Linklaters omówią kwestie związane z zatrudnieniem nowych pracowników z Ukrainy. Omówiona zostanie również praca zdalna – czy obywatele Ukrainy pracują dla polskiego pracodawcy, pozostając na Ukrainie.
AGENDA
10:00 - 10:05 Powitanie i nakreślenie wyzwania z punktu widzenia pracodawców // firm zrzeszonych w BPCC - Michael Dembinski, główny doradca BPCC
10:05 - 10:15 Wprowadzenie - Andrzej Drozd, wiceprezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej w Polsce
10:15 - 10:45 Prezentacja Linklaters: Monika Krzyszkowska-Dąbrowska, radca prawny i ekspert prawa pracy, Łukasz Burakowski, radca prawny i ekspert prawa pracy, Katarzyna Wieczorek, ekspert prawa pracy polskiego i EU
- mobilność i powroty pracowników na Ukrainę a sytuacja polskiego pracodawcy;
- świadczenia i wsparcie dla obywateli Ukrainy;
- wyzwania związane z równym traktowanie w zatrudnieniu i zakaz dyskryminacji pracowników polskich i ukraińskich;
- zarządzanie relacjami i konfliktem pomiędzy pracownikami różnych narodowości;
- wyzwania polityki różnorodności i włączania (diversity & inclusion)
- nowe oblicza pracy zdalnej: zatrudnienie obywateli Ukrainy do pracy zdalnej przez polskiego pracodawcę z terytorium Ukrainy czy praca zdalna obywateli Ukrainy z Polski na rzecz ukraińskiego pracodawcy.
10:45 -10:55 Piotr Ryło, Kierownik Działu Ofert Pracy, Urząd Pracy m. st. Warszawy
- najczęstsze błędy, pytania i problemy z perspektywy doświadczeń Urzędu – doświadczenia dotyczące oświadczeń i powiadomień;
- konsekwencje niedotrzymania terminu na zgłoszenie zatrudnienia obywatela Ukrainy;
- możliwość legalizacji pracy cudzoziemca za pośrednictwem urzędu pracy, tj. oświadczenia, powiadomienia, zezwolenia typ S, oferty pracy;
- praca zdalna z Ukrainy na rzecz polskiego pracodawcy.
10:55 – 11:05 Elżbieta Szustak, Departament Ubezpieczeń i Składek w ZUS - Zasady podlegania ubezpieczeniom i zgłaszania ubezpieczonych (dostępne: Monika Marciniak – Szewczyk i Magdalena Garbowska z Departamentu Realizacji Dochodów - jako dodatkowe osoby udzielające odpowiedzi gdyby pojawiły się pytania związane z rozliczeniami składek lub zgłoszeniami płatników).
11:05 – 11:45 Q&A
Patronat

Miejsce:
Online
Organizator:
BPCC, Linklaters
Relacje z wydarzeń w grupie
Pierwsze w tym roku spotkanie grupy roboczej ds. HR pod znakiem Prawa pracy
9 stycznia 2019 roku Michał Prokop, adwokat Roedl & Partner, specjalista w zakresie prawa pracy, poprowadził prezentację i dyskusję dot. aktualnych zmian w prawie pracy, wprowadzonych z początkiem tego roku.
Prawne i podatkowe aspekty delegowania pracowników
Na spotkaniu grupy roboczej BPCC ds. zarządzania kadrami, które odbyło się w Warszawie we wtorek, 25 października 2016 r., eksperci kancelarii prawnej Wierzbowski Eversheds przybliżyli uczestnikom prawne i podatkowe aspekty delegowania pracowników.
„Równe traktowanie w zatrudnieniu – zagadnienia praktyczne i aktualne orzecznictwo sądowe”
W dniu 18 lipca 2017r., w siedzibie BPCC, odbyło się szkolenie „Równe traktowanie w zatrudnieniu – zagadnienia praktyczne i aktualne orzecznictwo sądowe” przygotowane przez firmę szkoleniową MF Szkolenia.
Jak zwiększenie bezpieczeństwa pracowników może wpłynąć na zyski firmy?
W dniu 25.10.2017 r na spotkaniu organizowanym przez BPCC pt. „Jak zwiększenie bezpieczeństwa pracowników może wpłynąć na zyski firmy?”, przedstawicielka Gi Group Training, Katarzyna Syrówka zaprezentowała uczestnikom rozwiązanie „Think Safe”, którego zastosowanie w organizacji znacznie wpływa na podniesienie poziomu bezpieczeństwa pracowników oraz sytuację finansową firmy.
Wpływ onboardingu i nowych technologii na efektywność pracowników
15 stycznia 2019 r. w warszawskim Startberry odbyło się spotkanie połączonych grup ds. nowych technologii i HR poświęcone onboardingowi nowych pracowników i wsparciu tego procesu przez nowe technologie. Spotkanie przygotowane zostało przy wspólpracy z firmamy członkowskimi Hays i COMPAREX.
Zarządzanie zasobami ludzkimi w zakładach produkcyjnych w obliczu malejącej dostępności siły roboczej na rynku pracy
Dnia 14 lutego 2017 r w fabryce CeDo, w oddalonych o 30 km od stolicy Dolnego Śląska Kątach Wrocławskich, Brytyjsko Polska Izba Handlowa zorganizowała spotkanie grupy roboczej ds. produkcji. Tematem przewodnim były zagadnienia związane z rekrutacją oraz rotacją pracowników fabryk, czyli wyzwania, którym lokalni pracodawcy muszą stawić czoła przy obecnym spadku bezrobocia w Polsce.
Wrocław - Prawne i podatkowe aspekty delegowania pracowników
Dnia 3 lutego 2017 roku we wrocławskim hotelu Hilton odbyło się szkolenie pt. ,,Prawne i podatkowe aspekty delegowania pracowników”. Spotkanie opierało się na ekspertyzach specjalistów kancelarii prawnej Wierzbowski Eversheds, a patronatem objęła je Brytyjsko Polska Izba Handlowa.
Jak zarządzać podróżami służbowymi, aby osiągać największe korzyści?
„Czas pracownika jest drogi, dlatego planując podróże służbowe najlepiej korzystać z TMC (Travel Management Companies)” usłyszeliśmy od Elżbiety Zysnarskiej- przedstawiciela firmy FCm Travel Express podczas ostatniego spotkania Grupy Roboczej ds. Zasobów Ludzkich.
Talent i rozwój kadry zarządzającej
Grupa Robocza ds. Zasobów Ludzkich jest niezwykle prężna i aktywna w tym kwartale. Dzień po spotkaniu omawiającym płacę i wydajność, 6 października zespół spotkał się ponownie aby porozmawiać o rynku pracy na szczeblu kierowniczym.
Jak nie zatrudniać i nie zwalniać pracownika
18 czerwca członkowie grupy roboczej ds. HR spotkali się z r.pr. Pauliną Rudowicz-Jastrzębską z Kancelarii GESSEL, która przybliżyła uczestnikom zasady prawidłowego zawierania i rozwiązywania umów z pracownikami.
Aktywność pracowników w mediach społecznościowych
2 października 2019r. w siedzibie BPCC przedstawiciele firm członkowskich BPCC spotkali się, by podyskutować na temat aktywności pracowników w social media. Spotkanie prowadziły ekspertki HAYS i Kancelarii GESSEL.