Strona wydarzenia

Zatrudnienie obywateli Ukrainy w Polsce - praktyczne wskazówki dla polskich pracodawców

Polski rynek pracy od wielu lat znajduje się pod presją, ponieważ wzrost gospodarczy obniżył stopę bezrobocia do jednej z najniższych w UE. Sytuację polskich pracodawców pogorszył wyjazd setek tysięcy Ukraińców, którzy wracają do domu, by walczyć na froncie. Z drugiej strony, do Polski przyjechało grubo ponad milion dorosłych Ukraińców – głównie kobiet, z których wiele obecnie aktywnie poszukuje pracy. Jednak branże tracące pracowników (budownictwo, logistyka, IT) nie pokrywają się z profilami nowo przybyłych (handel, usługi, hotelarstwo, ochrona zdrowia, ogrodnictwo i rolnictwo).

 

 

 

Podczas webinarium przyjrzymy się problemom, z jakimi borykają się polscy pracodawcy poszukujący pracowników z Ukrainy, z uwzględnieniem aspektów prawnych i praktycznych. Rozpoczynając od przeglądu skutków rosyjskiej inwazji na Ukrainę na polski rynek pracy, prawnicy zatrudnienia z Linklaters omówią kwestie związane z zatrudnieniem nowych pracowników z Ukrainy. Omówiona zostanie również praca zdalna – czy obywatele Ukrainy pracują dla polskiego pracodawcy, pozostając na Ukrainie.

AGENDA

10:00 - 10:05 Powitanie i nakreślenie wyzwania z punktu widzenia pracodawców // firm zrzeszonych w BPCC - Michael Dembinski, główny doradca BPCC

10:05 - 10:15 Wprowadzenie - Andrzej Drozd, wiceprezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej w Polsce

10:15 - 10:45 Prezentacja Linklaters: Monika Krzyszkowska-Dąbrowska, radca prawny i ekspert prawa pracy,  Łukasz Burakowski, radca prawny i ekspert prawa pracy, Katarzyna Wieczorek, ekspert prawa pracy polskiego i EU  

  • mobilność i powroty pracowników na Ukrainę a sytuacja polskiego pracodawcy;
  • świadczenia i wsparcie dla obywateli Ukrainy;
  • wyzwania związane z równym traktowanie w zatrudnieniu i zakaz dyskryminacji pracowników polskich i ukraińskich;
  • zarządzanie relacjami i konfliktem pomiędzy pracownikami różnych narodowości;
  •  wyzwania polityki różnorodności i włączania (diversity & inclusion)
  •  nowe oblicza pracy zdalnej: zatrudnienie obywateli Ukrainy do pracy zdalnej przez polskiego pracodawcę z terytorium Ukrainy czy praca zdalna obywateli Ukrainy z Polski na rzecz ukraińskiego pracodawcy.

10:45 -10:55 Piotr Ryło, Kierownik Działu Ofert Pracy, Urząd Pracy m. st. Warszawy

  • najczęstsze błędy, pytania i problemy z perspektywy doświadczeń Urzędu – doświadczenia dotyczące oświadczeń i powiadomień;
  • konsekwencje niedotrzymania terminu na zgłoszenie zatrudnienia obywatela Ukrainy;
  • możliwość legalizacji pracy cudzoziemca za pośrednictwem urzędu pracy, tj. oświadczenia, powiadomienia, zezwolenia typ S, oferty pracy;
  • praca zdalna z Ukrainy na rzecz polskiego pracodawcy.

10:55 – 11:05 Elżbieta Szustak, Departament Ubezpieczeń i Składek w ZUS - Zasady podlegania ubezpieczeniom i zgłaszania ubezpieczonych (dostępne: Monika Marciniak – Szewczyk i Magdalena Garbowska z Departamentu Realizacji Dochodów - jako dodatkowe osoby udzielające odpowiedzi gdyby pojawiły się pytania związane z rozliczeniami składek lub zgłoszeniami płatników).

11:05 – 11:45 Q&A

Patronat

Policy Groups
2022-06-07, 10:00 (to wydarzenie już się odbyło)

Miejsce: Online
Organizator: BPCC, Linklaters

Relacje z wydarzeń w grupie

Pierwsze w tym roku spotkanie grupy roboczej ds. HR pod znakiem Prawa pracy

9 stycznia 2019 roku Michał Prokop, adwokat Roedl & Partner, specjalista w zakresie prawa pracy, poprowadził prezentację i dyskusję dot. aktualnych zmian w prawie pracy, wprowadzonych z początkiem tego roku.

Szczegóły relacji...

Prawne i podatkowe aspekty delegowania pracowników

Na spotkaniu grupy roboczej BPCC ds. zarządzania kadrami, które odbyło się w Warszawie we wtorek, 25 października 2016 r., eksperci kancelarii prawnej Wierzbowski Eversheds przybliżyli uczestnikom prawne i podatkowe aspekty delegowania pracowników.

Szczegóły relacji...

„Równe traktowanie w zatrudnieniu – zagadnienia praktyczne i aktualne orzecznictwo sądowe”

W dniu 18 lipca 2017r., w siedzibie BPCC, odbyło się szkolenie „Równe traktowanie w zatrudnieniu – zagadnienia praktyczne i aktualne orzecznictwo sądowe” przygotowane przez firmę szkoleniową MF Szkolenia.

Szczegóły relacji...

Jak zwiększenie bezpieczeństwa pracowników może wpłynąć na zyski firmy?

W dniu 25.10.2017 r na spotkaniu organizowanym przez BPCC  pt. „Jak zwiększenie bezpieczeństwa pracowników może wpłynąć na zyski firmy?”, przedstawicielka Gi Group Training, Katarzyna Syrówka zaprezentowała uczestnikom rozwiązanie „Think Safe”, którego zastosowanie w organizacji znacznie wpływa na podniesienie poziomu bezpieczeństwa pracowników oraz sytuację finansową firmy.

Szczegóły relacji...

Wpływ onboardingu i nowych technologii na efektywność pracowników

15 stycznia 2019 r. w warszawskim Startberry odbyło się spotkanie połączonych grup ds. nowych technologii i HR poświęcone onboardingowi nowych pracowników i wsparciu tego procesu przez nowe technologie. Spotkanie przygotowane zostało przy wspólpracy z firmamy członkowskimi Hays i COMPAREX.

Szczegóły relacji...

Zarządzanie zasobami ludzkimi w zakładach produkcyjnych w obliczu malejącej dostępności siły roboczej na rynku pracy

Dnia 14 lutego 2017 r w fabryce CeDo, w oddalonych o 30 km od stolicy Dolnego Śląska Kątach Wrocławskich, Brytyjsko Polska Izba Handlowa zorganizowała spotkanie grupy roboczej ds. produkcji. Tematem przewodnim były zagadnienia związane z rekrutacją oraz rotacją pracowników fabryk, czyli wyzwania, którym lokalni pracodawcy muszą stawić czoła przy obecnym spadku bezrobocia w Polsce.

Szczegóły relacji...

Wrocław - Prawne i podatkowe aspekty delegowania pracowników

Dnia 3 lutego 2017 roku we wrocławskim hotelu Hilton odbyło się szkolenie pt. ,,Prawne i podatkowe aspekty delegowania pracowników”. Spotkanie opierało się na ekspertyzach specjalistów kancelarii prawnej Wierzbowski Eversheds, a patronatem objęła je Brytyjsko Polska Izba Handlowa.

Szczegóły relacji...

Jak zarządzać podróżami służbowymi, aby osiągać największe korzyści?

„Czas pracownika jest drogi, dlatego planując podróże służbowe najlepiej korzystać z TMC (Travel Management Companies)” usłyszeliśmy od Elżbiety Zysnarskiej- przedstawiciela firmy FCm Travel Express podczas ostatniego spotkania Grupy Roboczej ds. Zasobów Ludzkich.

Szczegóły relacji...

Talent i rozwój kadry zarządzającej

Grupa Robocza ds. Zasobów Ludzkich jest niezwykle prężna i aktywna w tym kwartale. Dzień po spotkaniu omawiającym płacę i wydajność, 6 października zespół spotkał się ponownie aby porozmawiać o rynku pracy na szczeblu kierowniczym. 

Szczegóły relacji...

Jak nie zatrudniać i nie zwalniać pracownika

18 czerwca członkowie grupy roboczej ds. HR spotkali się z r.pr. Pauliną Rudowicz-Jastrzębską z Kancelarii GESSEL, która przybliżyła uczestnikom zasady prawidłowego zawierania i rozwiązywania umów z pracownikami.

Szczegóły relacji...

Aktywność pracowników w mediach społecznościowych

2 października 2019r. w siedzibie BPCC przedstawiciele firm członkowskich BPCC spotkali się, by podyskutować na temat aktywności pracowników w social media. Spotkanie prowadziły ekspertki HAYS i Kancelarii GESSEL.

Szczegóły relacji...