Strona wydarzenia

Umowa o wolnym handlu pomiędzy EU i USA. Co oznacza dla Twojej firmy?

Umowa handlowa pomiędzy Unią Europejską i Stanami Zjednoczonymi to potencjalnie największa dwustronna umowa w historii, która może przynieść znaczące korzyści w zakresie rozwoju gospodarczego i tworzenia nowych miejsc pracy po obu stronach Atlantyku.


Na wydarzenie zapraszają: Brytyjsko Polska Izba Handlowa oraz Ambasada Wielkiej Brytanii w inicjatywie z Ministerstwem Gospodarki i Komisji Europejskiej.

Cel wydarzenia:

Umowa handlowa pomiędzy Unią Europejską i Stanami Zjednoczonymi to potencjalnie największa dwustronna umowa w historii, która może przynieść znaczące korzyści w zakresie rozwoju gospodarczego i tworzenia nowych miejsc pracy po obu stronach Atlantyku.
                     
Za umową TTIP przemawiają niezaprzeczalne względy strategiczne. Wskazuje ona na oczywistą, wiodącą rolę, jaką w obszarze handlu odgrywają UE i USA oraz na zdecydowaną wolę liberalizacji i otwarcia rynków. Dzięki niej UE i USA mogą także ustanowić zasady handlu na miarę XXI wieku.

Umowa pomiędzy EU i USA może także usunąć bariery, jakie muszą pokonywać małe i średnie przedsiębiorstwa pragnące prowadzić interesy ze Stanami Zjednoczonymi. Dzięki TTIP możemy poradzić sobie z barierami dla wolnego handlu, poprzez zmniejszanie liczby zbędnych regulacji i zwiększanie eksportu z Unii Europejskiej. Co ważne, TTIP nie doprowadzi do obniżenia standardów jakości. Przeciwnie, UE i USA pragną zachować istniejące wysokie standardy, jak również wprowadzać nowe wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. 

Jak Państwu wiadomo, negocjacje pomiędzy UE i USA mają bardzo złożony charakter, z uwagi na fakt, iż obejmują one wiele obszarów – ochronę konsumentów, ochronę danych, rolnictwo, energetykę, zamówienia publiczne, relacje inwestor - państwo oraz wiele innych dziedzin. Wiemy, że po drodze natkniemy się na liczne wyboje i że rozmowy te mogą potrwać przez długi czas.

Jesteśmy jednak zdeterminowani, aby zawrzeć umowę ambitną i wszechstronną. Umowę, która pozwoli nam wyeliminować ogromną większość ceł, zająć się międzynarodowymi barierami w różnych sektorach i podjąć działania, mające na celu osiągnięcie spójności regulacyjnej pomiędzy Europą i Stanami Zjednoczonymi. TTIP to duży krok w kierunku liberalizacji handlu i ustanowienia reguł handlowych godnych XXI wieku. Taka okazja zdarza się tylko raz i nie możemy jej zaprzepaścić. 

Zapraszamy Państwa do dyskusji, która w naszym przekonaniu zaowocuje cennymi wnioskami.  

Agenda:

  • Słowo wstępne i powitanie: Włodek Walkowiak, Brytyjski Konsul Honorowy w Poznaniu
  • Relacje handlowe Polska-Wielka Brytania-USA z perspektywy polskich firm : 3 min prezentacja wideo (wersja angielska z polskimi napisami)
  • Słowo na temat polskiego stanowiska w sprawie TTIP: Krzysztof Trepczyński, Radca Ministra, Departament Polityki Handlowej, Ministerstwo Gospodarki 
  • Punkt widzenia Komisji Europejskiej: Przedstawiciel Komisji Europejskiej
  • Korzyści dla krajów członkowskich: Robin Barnett, Ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce
  • TTIP z perspektywy ekonomisty: Wywiad z prof. Janem J. Michałkiem z Uniwersytetu Warszawskiego (prezentacja wideo)
  • Pytania i odpowiedzi
  • Networking

Udział w konferencji jest bezpłatny.
Język wydarzenia: polski.

Rejestracja:
Osoby zainteresowane uczestnictwem w spotkaniu prosimy o rejestrację przez odesłanie na adres patrycja.grzybowska@bpcc.org.pl potwierdzenia udziału, imienia, nazwiska i firmy do dnia 19 listopada  2015 (czwartek). 

 

Events
2015-11-25, 17:00 (to wydarzenie już się odbyło)

Miejsce: Hotel Mercure Poznań Centrum ul. Roosevelta 20, Sala Sonata
Organizator: British Polish Chamber of Commerce

Słowa kluczowe: BPCC, ue, embassy, handel, eu, usa