Strona wydarzenia

Szkolenie: Specjalne Strefy Ekonomiczne

Z początkiem 2015 r. w życie weszły znowelizowane przepisy krajowe odnoszące się do zasad przyznawania pomocy publicznej na terenie Specjalnych Stref Ekonomicznych. Powoli mija rok funkcjonowania nowych zasad, zatem przyszedł czas na pierwsze podsumowania.

Serdecznie zapraszamy Państwa na szkolenie, którego celem jest omówienie samej zmiany przepisów jak i praktyki organów kształtującej się na gruncie znowelizowanych regulacji.

Szkolenie składa się z bloków tematycznych, które obejmują: najważniejsze kwestie związane z rozpoczęciem działalności na terenie Specjalnych Stref Ekonomicznych, a także praktyczne aspekty funkcjonowania w ramach SSE (zarówno z uwzględnieniem ryzyk, na jakie mogą natknąć się przedsiębiorcy strefowi, jak też możliwych do wykorzystania sposobów zwiększenia efektywności podatkowej funkcjonowania w SSE).

Szkolenie adresowane jest głównie do Prezesów, Członków Zarządu, Dyrektorów Finansowych oraz Głównych Księgowych spółek prowadzących działalność w SSE lub też zamierzających ubiegać się o pomoc publiczną w tej formie.

Ilość miejsc ograniczona. Uwaga! Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania seminarium, jak również selekcji zgłoszeń, w szczególności odrzucania zgłoszeń kierowanych przez jednostki prowadzące działalność konkurencyjną wobec organizatora. Ostateczne potwierdzenie udziału zostanie wysłane w terminie 2 dni przed datą spotkania.

Agenda

9:00 - 9:15 Rejestracja, powitalna kawa
  9:15 - 11:00 Wejście do SSE wg nowych zasad
11:00 - 11:15 Przerwa kawowa
11:15 - 12:45 Funkcjonowanie w SSE (cz. I)
12:45 - 13:30 Lunch
13:30 - 14:30 Funkcjonowanie w SSE (cz. II)
14:30 - 15:00 Pytania i dyskusja

Szczegółowy program szkolenia:

I. Wejście do SSE wg nowych zasad

1. Ogólne zasady rozpoczęcia działalności na terenie  SSE jak również uzyskania kolejnego zezwolenia, w tym:

a. Nowa definicja inwestycji początkowej – czyli jakie projekty kwalifikują się do uzyskania wsparcia?

b. Zamknięcie działalności w Polsce i za granicą - czy można nadal ubiegać się o zezwolenie strefowe?

c. Rozszerzenie Strefy na grunt prywatny – podsumowanie praktyki, czyli czy można wprowadzić do Strefy już działający zakład?.

d. Co trzeba wiedzieć o tegorocznych zmianach w ustawie o SSE?

e. Zakończenie działalności w SSE (zmiany dotyczące możliwości i skutków wygaśnięcia i cofnięcia zezwolenia strefowego)

II. Funkcjonowanie w SSE, w tym:

1. Rozliczenie inwestycji w SSE :

a. Dlaczego nie wszystkie wydatki inwestycyjne kwalifikują się do objęcia pomocą w SSE?

b. Jak obliczyć pomoc z tytułu kosztów pracy?

c. Dyskontowanie - o czym trzeba pamiętać?

2. Rozliczenia podatkowe SSE:

a. Jak ustalić dochód prowadząc działalność w Strefie?

b. Jak obliczyć wartość zwolnienia i wynik podatkowy korzystając z dwóch lub więcej zezwoleń?

c. Czy można prowadzić działalność także poza SSE i jak wówczas liczyć podatek – podsumowanie dotychczasowej praktyki.

d. Jak poradzić sobie z „wątpliwymi” dla organów przychodami/ kosztami?  (różnice kursowe, tooling, koszty wspólne, instrumenty zabezpieczające)

e. Najbardziej kontrowersyjne stanowiska sądów administracyjnych i organów podatkowych w temacie SSE

III. Pytania i dyskusja

Nasi prelegenci

Marek Sienkiewicz
Starszy Menedżer w Dziale Doradztwa Podatkowego
Marek jest licencjonowanym doradcą podatkowym i szefem Zespołu Deloitte ds. Specjalnych Stref Ekonomicznych. Posiada ponad 13-letnie, praktyczne doświadczenie w doradztwie świadczonym przedsiębiorstwom strefowym, które obejmuje szereg projektów dotyczących identyfikowania oraz rozliczania pomocy publicznej w SSE. Autor licznych artykułów o tematyce podatkowej oraz dotyczących pomocy publicznej, publikowanych zarówno w prasie specjalistycznej jak i codziennej.

Krystian Bortlik
Starszy Menedżer w Dziale Doradztwa Podatkowego
Krystian jest doradcą podatkowym z ponad dziesięcioletnim doświadczeniem. Specjalizuje się w kwestiach identyfikacji obszarów ryzyk podatkowych w ramach przeglądów podatkowych (branża produkcyjna i usługowa), zagadnieniach dot. podatku CIT (w szczególności w doradztwie dla podmiotów działających na terenie SSE), optymalizacjach podatkowych na gruncie CIT i postępowaniach podatkowych. Autor publikacji z zakresu prawa podatkowego. Współautor komentarzy do ustawy o CIT.

Piotr Folwarczny
Menedżer w Dziale Doradztwa Podatkowego
Piotr jest Menedżerem w Dziale Doradztwa Podatkowego Deloitte. Specjalizuje się w doradztwie dla podmiotów prowadzących lub zamierzających rozpocząć prowadzenie działalności na terenie Specjalnych Stref Ekonomicznych. Jego doświadczenie obejmuje liczne projekty związane z kompleksową obsługą procesu uzyskania zezwolenia strefowego, a także bieżące doradztwo podatkowe dla przedsiębiorców strefowych. Autor publikacji z zakresu prawa podatkowego w prasie ogólnopolskiej i specjalistycznej.

Media Partners
2016-01-19, 09:00 (to wydarzenie już się odbyło)

Miejsce: Qubus Hotel Prestige Katowice, ul. Uniwersytecka 13
Organizator: Deloitte

Słowa kluczowe: Deloitte, Specjalne Strefy Ekonomiczne, Szkolenie