W wielu miejscach pracy trwa akcja „Rowerowy maj”, która ma na celu promocję tej formy aktywności fizycznej i zachęcenie osób, które na co dzień pracują za biurkiem, do wybierania dwóch kółek jako środka transportu. Aby dojazdy rowerem do biura były przyjemnością, ważne są nie tylko dobra pogoda i rozbudowany system ścieżek rowerowych, ale także odpowiednio przygotowana infrastruktura na miejscu. Sposób aranżacji stref dla tych pojazdów powinien być atrakcyjny estetycznie, ale przede wszystkim czytelny dla wszystkich uczestników ruchu.

Eksperci marki Flowcrete, wiodącego producenta posadzek żywicznych, przedstawiają przykłady realizacji w budynkach biurowych, w których kolorowe powłoki parkingowe Deckshield wykorzystano do graficznego wydzielenia przestrzeni dla rowerów.

  1. Kontrastowe oznakowania poziome na posadzce

Dobrym sposobem zaznaczenia stref ruchu rowerów jest wykonanie na posadzce oznakowania poziomego w formie czytelnych symboli w połączeniu z kontrastową kolorystyką. W budynku Warsaw Unit, który znajduje się przy rondzie Daszyńskiego w Warszawie (proj. Polsko-Belgijska Pracownia Architektury Projekt), wyróżniono je, podobnie jak słupy, pomarańczowym kolorem. Takie rozwiązanie zwiększa ich widoczność z punktu widzenia kierowców innych pojazdów poruszających się po parkingu, i tym samym podnosi bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu.

 2. Oznakowanie poziome wzmocnione przez symbole na ścianach

Często stosowanym rozwiązaniem jest wykonanie subtelnego oznakowania poziomego na posadzce, wzmocnionego przez symbole namalowane na ścianach i słupach. Zastosowano je m.in. w budynkach biurowych Q22 w Warszawie (proj. Kuryłowicz & Associates) oraz Argon w kompleksie Alchemia w Gdańsku (proj. APA Wojciechowski). Starannie zaprojektowane znaki graficzne wykonane na powierzchniach pionowych są widoczne z daleka, a do tego sprawiają, że przestrzeń parkingu jest odbierana jako miejsce estetyczne i przyjazne dla wielbicieli dwóch kółek..

3. Strefy tylko dla rowerów blisko wejścia do budynku

Sukces akcji „Rowerowy maj” to kolejny dowód popularności tego środka transportu wśród osób dojeżdżających do pracy w centrum miast. W odpowiedzi na rosnącą liczbę zwolenników dwóch kółek, w nowoczesnych biurowcach przewiduje się także specjalne przestrzenie tylko dla rowerów, z pełną infrastrukturą – przebieralniami, szatniami, prysznicami. Najlepiej, gdy strefy dla rowerzystów znajdują się na parterze, blisko wejścia do budynku, aby nie korzystali oni z ramp i dróg komunikacyjnych przeznaczonych dla samochodów. Takie rozwiązanie zastosowano m.in. w Warsaw Hub (proj. AMC – Andrzej M.

Posadzki parkingowe Deckshield są wykonywane na bazie bezrozpuszczalnikowych żywic poliuretanowych i piasku kwarcowego. Charakteryzuje je wysoka wytrzymałość mechaniczna i odporność chemiczna na typowe substancje występujące w garażach i parkingach, m.in. paliwa, płyny eksploatacyjne oraz składniki soli odladzających. Te elastyczne i wodoszczelne powłoki chronią betonowe podłoże przed zniszczeniem w wyniku działania czynnikami zewnętrznymi, a także podnoszą funkcjonalność i bezpieczeństwo parkingu. Zawartość piasku kwarcowego nadaje im przeciwpoślizgową powierzchnię, a zróżnicowana kolorystyka pozwala na czytelne oznakowanie miejsc postojowych, komunikacji, ciągów pieszych, a także stref dla rowerów. Przy wyborze optymalnych rozwiązań w tym zakresie warto skorzystać z pomocy ekspertów marki Flowcrete od posadzek żywicznych.

Author

  • Tremco CPG Poland

    Tremco Construction Products Group, w skrócie Tremco CPG, łączy wiodące marki produktów budowlanych w Europie, takie jak illbruck, Flowcrete, Nullifire, Tremco, Vandex, Dryvit i Nudura. Grupa zatrudnia ponad 1 400 pracowników w Europie i ponad 6 500 osób na świecie. Produkuje wysokiej jakości materiały, które zaspokajają różnorodne potrzeby budowlane – od uszczelniania, klejenia i termoizolacji, po posadzki żywiczne, ochronę przeciwpożarową, hydroizolacje, systemy dachowe i technologie styropianowych szalunków traconych do budowy ścian. W ofercie Tremco CPG znajdują się m.in. bezspoinowe posadzki żywiczne Flowcrete, w tym systemy posadzkowe na parkingi i do garaży oraz dekoracyjne terazzo żywiczne, innowacyjne rozwiązania illbruck w zakresie uszczelniania złączy okien, drzwi i fasad w budownictwie energooszczędnym i pasywnym, systemy ociepleń ścian zewnętrznych i materiały elewacyjne Dryvit, hydroizolacje dla podziemi i fundamentów marki Vandex, przejścia ogniochronne i ogniochronne powłoki pęczniejące do ochrony stali konstrukcyjnej marki Nullifire oraz termoizolacyjne bloczki szalunkowe Nudura. Rozwiązania Tremco CPG odpowiadają na wyzwania, przed którymi stoi współczesne budownictwo, takie jak energooszczędność, trwałość i zrównoważony rozwój. Tremco CPG to regionalny oddział RPM International Inc., jednej z wiodących na świecie firm oferujących produkty budowlane dla odbiorców komercyjnych i indywidualnych, z siedzibą w Medinie, w stanie Ohio, w USA.