Południowo-wschodnie obrzeża Rzeszowa, związane z sektorem lotniczym, w obliczu trwającej wojny w Ukrainie spełniają nową rolę – tutaj przechowywane są dostawy na Ukrainę.
23 września w przestrzeni Urban Lab Urzędu Miasta Rzeszowa odbyła się konferencja Doing business with UK, w zaplanowaniu której BPCC odegrało kluczową rolę pozostając głównym partnerem konferencji. To pierwsza z serii konferencji o obrocie handlowym z wybranymi krajami, mającymi znaczenie strategiczne dla Rzeszowa – “Otwieramy pewien cykl”, mówił Kamil Czyż, dyrektor Wydziału Marki Miasta, Współpracy Gospodarczej i Turystyki. W swoim krótkim wystąpieniu na temat rozwoju miasta, podkreślił, iż równolegle z postępującym rozwojem gospodarczym, miasto dba o ekologię i przyjazność środowisku.
Powierzchnia magazynowa w Rzeszowie jest obecnie na wagę złota; wskazywali na to wszyscy prelegenci, zarówno Prezydent Konrad Fijołek jak i przedstawiciele firm brytyjskich zlokalizowanych w regionie. Prezydent Miasta w swoim słowie wstępu do wydarzenia, zaznaczył, iż ilość mieszkańców wzrosła o 15% w wyniku napływu uchodźców z Ukrainy po inwazji rosyjskiej 24 lutego. Witając gości Prezydent zaznaczył, że na atrakcyjność miasta dla zagranicznych inwestorów wpływa duża liczba studentów (jedna piąta populacji), demografia miasta (to jedno z dwóch miast w Polsce, co do których prognozuje się, że nie będą się wyludniać do 2050 roku) oraz strategiczna lokalizacja, zaledwie 90 km od słowackiej i ukraińskiej granicy, posiadająca znakomitą siatkę połączeń. Miasto oferuje wysoką jakość życia mieszkańcom będąc “miastem 10-cio minutowym”, gdzie wszystkie udogodnienia są w zasięgu ręki i można do nich dotrzeć w 10 minut, jednocześnie będąc otoczonym pięknym krajobrazem podkarpackim.
Wydarzenie, którego gospodarzem było Miasto Rzeszów, skupiło się tematycznie na handlu i inwestycjach pomiędzy Wielką Brytanią i Polską. Po wstępie do zagadnienia na temat bieżących relacji handlowych z Wielką Brytanią w dobie post-Brexitu, zaprezentowanym przez Michaela Dembinskiego, głównego doradcę BPCC, można było wysłuchać studiów przypadku dwóch spółek pochodzących z Wielkiej Brytanii i działających na terenie Rzeszowa-Jasionki, obydwóch należących do BPCC. McBraida, reprezentowana przez Mariusza Małachowskiego, produkuje części do silników lotniczych, wytwarza je ze specjalistycznych materiałów takich jak kompozyty czy włókno węglowe, podczas gdy POETON, reprezentowany przez Marcina Gerlika, przeprowadza galwanizację i anodowanie części do samolotów. Siedziby obydwóch firm zlokalizowane są w południowo-zachodniej Anglii, obydwie są firmami rodzinnymi. POETON ma ponad 120 lat i jest zarządzany przez czwartą generację; McBraida ma prawie 110 lat i zarządza nią trzecia generacja. Obydwie firmy wybrały Rzeszów ze względu na położenie miasta jako serca dynamicznie rozwijającego się sektora lotniczego w Polsce (“Dolina Lotnicza”). W wyniku dokonanych inwestycji, obydwie firmy znacznie zwiększyły liczbę swoich odbiorców. Trzecie stadium przypadku zaprezentowane zostało przez nową firmę z naszym gronie, pochodzącą z sektora spożywczego DERBY Ingredients, reprezentowaną przez Justynę Chmiel. Firma handluje orzeszkami i suszonymi owocami, gdzie prawie 2/3 sprzedaży skierowana jest na rynki europejskie. Brexit spowodował utrudnienia w handlu na kontynencie i wymógł inne formy prawne dla rejestracji spółki. I znów Rzeszów miał znaczenie jeśli chodzi o wybór miejsca na działalność.
Po przerwie kawowej, swoje rozwiązania dla firm przedstawiła firma doradcza Grant Thornton. Firma również niedawno zdecydowała się na otwarcie swojego biura regionalnego w Rzeszowie. Małgorzata Samborska przedstawiła w swojej prezentacji ulgi i zachęty podatkowe dla firm chcących wejść na rynki międzynarodowe, Karol Góździoł omówił pułapki w umowach z inwestorami. W następnej kolejności, łącząc się bezpośrednio z Londynu, Jakub Makurat z firmy Ebury omówił ryzyka finansowe, które miały miejsce w obrocie handlowym z Wielką Brytanią i jak można ich unikać w przyszłości.
Na zakończenie Michael Dembinski zaprosił Justynę Chmiel z DERBY Ingredients, Jolantę Zarzecką-Sawicką z Grant Thornton, Anetę Milewską z firmy sektora gier G2A.com oraz Przemysława Stolarza, przedstawiciela Urzędu Miasta do udziału w panelu dyskusyjnym. W tej części spotkania omówione zostały wyzwania z jakimi borykają się działy HR, praca zdalna i transgraniczna oraz dostępność powierzchni biurowej. Jolanta Zarzecka-Sawicka opatrzyła dyskusję komentarzem prawnym w kontekście spodziewanych zmian w Kodeksie Pracy.
Spotkanie pokazało jak ważne jest Podkarpacie i Miasto Rzeszów dla gospodarki Polski oraz jaka jest waga sektora produkcyjnego dla miasta. Jest oczywistym, że BPCC zaproponuje wkrótce kolejne, bardziej profilowane tematy spotkań w tym regionie!