Artykuł

Rynek inwestycyjny w Polsce po 3 kwartale 2017

Streszczenie:

Firma doradcza CBRE podsumowała sytuację na rynku inwestycyjnym w Polsce po trzecim kwartale bieżącego roku w raporcie „Poland Investment Marketview Q3 2017”.

Raport dostępny jest na nowym portalu firmy - www.investmentproperties.cbre.pl – na której publikowane są informacje dotyczące bieżącej kondycji rynku oraz zawieranych transakcji, aktualne możliwości inwestowania w sektorze biurowym, handlowym i hotelowym oraz nowiny z branży.

Rynek inwestycyjny w Polsce podtrzymuje szybkie tempo rozwoju, a wolumen transakcji inwestycyjnych w 3 kwartale przekroczył 800 mln EUR. Inwestorzy znaleźli odpowiednie struktury do przeprowadzenia transakcji po zmianie podejścia władz skarbowych do kwestii VAT-u przy zakupach nieruchomości komercyjnych. Utrzymujące się dobre wyniki polskiej gospodarki oraz wysoki poziom aktywności na rynku najmu we wszystkich sektorach wpływają na wzrost zainteresowania polskim rynkiem nieruchomości i skutkują dużą liczbą zawieranych transakcji inwestycyjnych.

W 3 kwartale ożywienie odnotował rynek nieruchomości biurowych, gdzie wartość transakcji przekroczyła poziom 370 mln EUR, co stanowiło ponad 45% całkowitego wolumenu transakcji inwestycyjnych. Rosnący popyt, spadek poziomu pustostanów i stabilne czynsze zachęciły inwestorów, aby ponownie zwrócili swoje oczy w stronę tego sektora. Właścicieli zmieniły m.in. budynki biurowe Proximo I oraz Warsaw Spire B, w obydwu transakcjach uczestniczyła agencja doradcza CBRE.  Wysoka aktywność inwestorów w sektorze biurowym jest spodziewana w latach 2020-2021, kiedy to zaplanowano oddanie do użytku powstających obecnie dużych projektów tj. Varso, Warsaw Hub oraz Mennica Legacy Tower.

Jednym z najbardziej zauważalnych trendów jest wzrost udziału miast regionalnych w rynku inwestycyjnym. Pozycje liderów utrzymują miasta tj. Kraków, Wrocław oraz Trójmiasto, ale coraz większym zainteresowaniem inwestorów cieszą się mniejsze rynki takie jak Łódź, Poznań czy Katowice. Dostępność młodej i wykwalifikowanej kadry w miastach regionalnych przyciąga nowych najemców, czego rezultatem jest duża aktywność deweloperów. Stabilność oraz długofalowe perspektywy rozwoju rynków wschodzących są pozytywnie oceniane i wykorzystywane przez inwestorów.

Dużą aktywnością inwestycyjną cieszy się niezmiennie sektor handlowy, gdzie wolumen transakcji w 3 kwartale osiągnął poziom ponad 340 mln EUR. Największą transakcją zawartą w odniesieniu do aktywów handlowych w 3 kwartale była sprzedaż Galerii Słonecznej w Radomiu, w transakcji firmie White Star Real Estate doradzała agencja CBRE. Oczekuje się, że w 4 kwartale zostanie osiągnięty największy wolumen transakcji w sektorze handlowym z uwagi na zaplanowane finalizacje transakcji portfeli nieruchomości i dużych obiektów handlowych. CBRE przewiduje, że sektor handlowy będzie stanowił ok. 50% całkowitego wolumenu transakcji inwestycyjnych w 2017 roku.

Aktywny pozostaje rynek powierzchni przemysłowo-logistycznych z ponad 91 mln EUR wolumenu inwestycji i kilkoma zaplanowanymi dużymi transakcjami obejmującymi większe nieruchomości oraz portfele nieruchomości, których sfinalizowanie ma nastąpić pod koniec 2017 roku oraz w 1 kwartale 2018. Rynek powierzchni magazynowych jest w doskonałej kondycji i w pełni gotowy do pobicia kolejnego rekordu, rosnącego z roku na rok, poziomu najmu.

W oczach inwestorów na znaczeniu zyskują również aktywa hotelowe i mieszkaniowe, które są ciekawym sposobem na dywersyfikację portfeli inwestycyjnych. Największe transakcje, które miały miejsce w segmencie hotelowym w 2017 roku to m.in. sprzedaż portfela Warimpex, sprzedaż hotelu Sheraton Grand w Krakowie, przy której doradzał dział Investment Properties firmy CBRE, sprzedaż hotelu Radisson Blu w Warszawie, a także sprzedaż hotelu Westin w Warszawie.

Analitycy CBRE wskazują, że stopy kapitalizacji dla najlepszych nieruchomości pozostają na niezmiennym poziomie, dla najatrakcyjniejszych nieruchomości handlowych są szacowane na poziomie 5,15%, dla topowych obiektów biurowych są wyceniane na poziomie 5,20%, a dla nieruchomości przemysłowo-logistycznych sięgają 6,00%.

Sean Doyle, Dyrektor, Dział Rynków Kapitałowych, CBRE, komentuje:
„Rynek inwestycyjny w Polsce rozwija się dynamicznie i ma przed sobą dobre perspektywy. Mimo iż początek roku był dość spokojny, w 2 kwartale odnotowaliśmy znaczne ożywienie, a 3 kwartał podtrzymuje szybkie tempo rozwoju. Wartość bieżących transakcji czekających na sfinalizowanie w 4 kwartale jest dość wysoka, dlatego spodziewamy się, że ten rok może okazać się równie udany jak poprzedni, a całkowity wolumen może osiągnąć rekordowy poziom 5 mld EUR. Czujemy, że sytuacja się poprawia, a mocne fundamenty gospodarcze sprawią, że rynek inwestycyjny utrzyma tendencję wzrostową.”

 

Słowa kluczowe: CBRE, rynek inwestycyjny

Autor: CBRE Cena: Zawartość jest bezpłatna