Artykuł

Poradnik Polbusiness

Streszczenie:

Niniejszy raport jest wynikiem pierwszej edycji programu Polbusiness – cyklu seminariów zorganizowanych w czerwcu 2015 roku przez Fundację Instytut Studiów Wschodnich, finansowanego w ramach konkursu MSZ „Współpraca z Polonią i Polakami za Granicą 2015”.

Dwa bloki 3-dniowych spotkań odbyły się w stolicach Wielkiej Brytanii oraz Republiki Irlandii. Kraje te, w związku z akcesją Polski do Unii Europejskiej, stały się w ostatnim dziesięcioleciu celem migracji zarobkowej setek tysięcy Polaków. Wśród nich znalazły się osoby planujące rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej, kształtując w ten sposób więzi ekonomiczne między Polską a Wyspami Brytyjskimi. Przybysze z Polski zmienili charakter lokalnych społeczności i na stałe wpisali się w ich funkcjonowanie w ramach Wspólnoty Europejskiej.

Ogromnie ważne jest by przebywający na wyspach polscy przedsiębiorcy oraz ich pracownicy tworzyli pozytywną siłę, wpływającą na rozwój gospodarczy krajów swojego zamieszkania oraz umacniającą dobry wizerunek polskiego biznesu. Fundacja Instytut Studiów Wschodnich od wielu lat wspiera inicjatywy związane z rozwijaniem współpracy z Polakami mieszkającymi za granicą. Szkolenia „Polbusiness” są kolejnym projektem, dzięki któremu mamy nadzieję wspierać zarówno samą Polonię, jak i przyczyniać się do polepszania wizerunku Polski w świecie.

Poradnik Polbusiness jest przeznaczony dla wszystkich tych, którzy chcą odnaleźć się w gąszczu przepisów, zależności rynkowych i praktyce prowadzenia biznesu w Wielkiej Brytanii oraz Irlandii, by móc tam skutecznie prowadzić swoje firmy. Coś dla siebie znajdą w nim zarówno osoby dopiero wchodzące na tamtejsze rynki, jak i pragnące rozwijać już istniejące inicjatywy gospodarcze. Mamy gorącą nadzieję, że poruszane w nim tematy z podstawowych obszarów działalności powstających przedsiębiorstw będą dla Państwa interesujące, pouczające i pomogą lepiej przystosować się do trudnej drogi prowadzenia biznesu poza granicami Polski.

 

Autor: Forum Ekonomiczne Ilość stron: 30 Cena: 0