Artykuł

Ile kosztują biura na świecie? - raport CBRE

Streszczenie:

Hong Kong wciąż najdroższą lokalizacją biurową na świecie. Warszawa spadła w rankingu – stołeczne biura coraz tańsze.

CBRE opracowało kolejną edycję raportu Global Prime Office Occupancy Costs (Koszty najmu w najlepszych lokalizacjach na świecie). W rankingu prowadzi Hong Kong, Pekin, Londyn oraz Nowy Jork. Największe wzrosty czynszów odnotowano na rynkach europejskich, co było głównie spowodowane ograniczoną podażą. Belfast z 25 procentowym wzrostem (w skali roku) znalazł się na czele rankingu lokalizacji o najbardziej dynamicznych zmianach stawek czynszu. Warszawa ze spadkiem o 2,1 % w skali roku znalazła się na 78 miejscu w rankingu najdroższych lokalizacji biurowych na świecie.

5 NAJDROŻSZYCH LOKALIZACJI

Centralna dzielnica biznesu w Hong Kongu po raz kolejny otwiera ranking z kosztami najmu w wysokości ok. 220 EUR/mkw./mies. Drugie miejsce zajął Pekin (Ulica Finansowa (149 EUR/mkw./mies.), na trzecim ponownie Hong Kong (tym razem z dzielnicą West Kowloon) (135 EUR/mkw./mies.), czwarte miejsce to również Pekin (tym razem Central Business District) (130 EUR/mkw./mies.). Pierwszą piątkę zamyka Londyn (dzielnicą West End) (121 EUR/mkw./mies.). Najdroższym rynkiem w Ameryce Północnej jest dzielnica Midtown Manhattan w Nowym Jorku z czynszami na poziomie 120 EUR/mkw./mies.

EUROPA DROŻEJE

Europa doświadczyła największych wzrostów stawek czynszowych ze względu na ograniczoną podaż oraz wysoki popyt. Znaczące wzrosty odnotowano m.in. w Sztokholmie, Berlinie oraz Dublinie. Czynsze w dzielnicy West End w Londynie natomiast spadły o 6,3% głównie z powodu zmniejszonej aktywności spowodowanej przez referendum w sprawie Brexitu. Niestabilność polityczna wywołała spadek czynszów również w Stambule o 11,1% od wartości z poprzedniego roku. Aż 30 z 56 rynków EMEA odnotowało wzrost kosztów najmu w skali roku w najlepszych lokalizacjach biurowych.

„Warszawa znajduje się w innym cyklu koniunkturalnym nieruchomości niż większość rynków europejskich, takich jak Berlin czy Sztokholm. Łączna podaż na koniec 2016 roku przekroczyła w stolicy Polski 5 mln mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Mimo to, aktywność deweloperów wciąż utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie - w budowie znajduje kolejne 850 000 mkw. Duża konkurencyjność nowych projektów, powstających w większości w Centrum Warszawy, skutkuje dużym naciskiem właśnie na czynsze za najlepsze powierzchnie. Ponieważ aktywności deweloperów towarzyszy mocny popyt ze strony najemców, to co obecnie powstaje, szybko zostaje wchłonięte przez rynek. Ten trend powinien się odwrócić w perspektywie najbliższych dwóch lat, przy założeniu, że popyt nie spadnie. Jest to wysoce prawdopodobne, m.in. ze względu na Brexit, który może zaowocować napływem firm z branży outsourcingowej na rynek warszawski.” komentuje Łukasz Kałędkiewicz, Senior Dyrektor, Advisory & Transaction Services, CBRE

Całkowite koszty najmu w najlepszej jakości obiektach — w które wlicza się stawki czynszów najmu, włączając lokalne podatki oraz opłaty eksploatacyjne — wzrosły na całym świecie o 2,3% w skali roku. Najwyższy wzrost odnotowano w regionie EMEA (3,7%), natomiast w regionach Azji i Pacyfiku oraz obu Amerykach wzrost w obydwu przypadkach o 1,8 %.

CBRE przeprowadziła badania kosztów najmu w najlepszych biurowcach w 121 lokalizacjach na całym świecie. W pierwszej 50-tce “najdroższych” lokalizacji  znalazło się 20 lokalizacji z Azji i Pacyfiku, 19 z regionu EMEA, a 11 z kontynentów Ameryki.

 

 

 

 

Słowa kluczowe: CBRE

Autor: CBRE Cena: Zawartość jest bezpłatna