Brytyjską granicę każdego dnia przekracza – z setkami ton towarów – około 1200 ciężarówek, które posiadają polskie tablice rejestracyjne. Czy jesteś jednym z tych przedsiębiorców, którzy powiększają wspomniane statystyki? Jaki wpływ na swobodny przepływ artykułów może mieć Brexit – wydarzenie bez precedensu w historii zjednoczonej Europy?
Od 1 stycznia 2021 r. Wielka Brytania stosuje wspólną procedurę tranzytową jako odrębna strona postępowania, czyli tzw. kraj wspólnego tranzytu. Ważne jest, aby zapanować nad konsekwencjami tej zmiany i minimalnie odczuć utrudnienia związane z opuszczeniem przez Wielką Brytanię struktur Unii Europejskiej.

WPŁYW BREXITU NA POLSKICH EKSPORTERÓW I IMPORTERÓW
Przed Brexitem polscy importerzy i eksporterzy, którzy w swojej bazie klientów posiadali firmy brytyjskie czy europejskie, byli w tej samej sytuacji co przewoźnicy, czyli nie musieli składać żadnych zgłoszeń celnych. Natomiast od 1 stycznia 2021 r. również ich dotknęły zmiany wywołane Brexitem. Eksportując towary do Wielkiej Brytanii konieczna jest obecnie deklaracja eksportowa. Podobnie proces wygląda przy imporcie towarów z Wielkiej Brytanii. Procedura importu musi zostać przeprowadzona zanim towary dotrą do portu wejściowego Unii Europejskiej. Zwykle wiąże się to z opłatą celną i uiszczeniem podatków przed przybyciem towarów do danego portu w UE, na długo przed faktycznym przybyciem towarów.
Po Brexicie większego znaczenia nabiera procedura tranzytu, ponieważ daje ona możliwość przeniesienia odprawy z punktu wejścia towarów do Unii Europejskiej, do lokalizacji wskazanej przez odbiorcę lub importera. – przenosi ona odprawę importową do faktycznego miejsca przeznaczenia towarów.

W JAKI SPOSÓB TRANSITNET MOŻE POMÓC POLSKIM FIRMOM PO BREXICIE?
TransitNet to uniwersalna, multimodalna usługa umożliwiająca tworzenie deklaracji tranzytowych wraz z odpowiednią gwarancją finansową, w której SGS działa jako upoważniony do korzystania z procedury tranzytu (Holder of the Procedure – HoP) wobec organów celnych w imieniu swoich klientów. Umożliwia to tworzenie zgłoszeń tranzytowych na rzecz służb celnych do dowolnego systemu celnego, w którym SGS jest zarejestrowanym HoP. TransitNet jest obecnie podłączony do 26 różnych systemów celnych. Są to 24 kraje NCTS, Mołdawia, a także Białoruś w Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej. W rezultacie, daje to naszym klientom dostęp do 40 krajów docelowych.
TransitNet to narzędzie, które ułatwia dostosowanie się do zmiany wywołanej Brexitem, bez względu na to, czy jesteś przewoźnikiem, eksporterem lub importerem. Klienci TransitNet mogą otwierać deklaracje T2 z różnych miejsc w drodze do Wielkiej Brytanii. Poza lokalizacją w Suben posiadamy nasze własne biura wsparcia mieszczące się w dwóch holenderskich miastach: Venlo i Maastricht. W biurach tych można zamknąć deklaracje eksportowe i rozpocząć tranzyt w ramach procedury uproszczonej. Przygotowujemy również biuro wsparcia zlokalizowane na północy Francji, co będzie ważne dla transportów z UE do Wielkiej Brytanii. Kolejnym miejscem które czeka na otwarcie jest biuro w Świecku zlokalizowane na terenie terminala, z możliwością odprawy 24 godziny na dobę.
Nasi klienci mogą otwierać deklaracje T1 z Wielkiej Brytanii w ramach zwykłej oraz uproszczonej procedury z zatwierdzonych lokalizacji w całej Wielkiej Brytanii. W przypadku transportów do Irlandii, które poruszają się poprzez teren Wielkiej Brytanii, klienci za pośrednictwem platformy TransitNet mogą tworzyć deklaracje T2. W przypadku ładunków powrotnych przez Wielką Brytanię do Unii Europejskiej nasi klienci składają zgłoszenia tranzytowe w ramach procedury uproszczonej, korzystając ze statusu Autoryzowanego Nadawcy w Irlandii.

ZWIĘKSZONA ROLA SYSTEMÓW GRANICZNYCH
Jest wiele innych kwestii, o których powinni wiedzieć polscy przedsiębiorcy. W przypadku przewozów między Europą kontynentalną a Wielką Brytanią wszystkie zgłoszenia celne muszą być zarejestrowane w unijnych, inteligentnych systemach granicznych i brytyjskim systemie o nazwie Goods Vehicle Movement Service w skrócie GVMS. W większości przypadków jest to obowiązek przewoźnika, ale SGS TransitNet pracuje nad uproszczeniem tego procesu, tworząc bezpośrednie połączenie między naszym oprogramowaniem a krajowymi systemami granicznymi.

JAK PORADZIĆ SOBIE Z BREXITEM?
Dzięki naszym oddziałom zlokalizowanym w całej UE, w tym Irlandii i Wielkiej Brytanii, doskonale rozumiemy nowe wymagania związane z Brexitem. Ponadto pomagamy i doradzamy firmom w zrozumieniu i dopasowaniu się do nowych wymagań. Platformę TransitNet można traktować jako narzędzie ułatwiające wymianę towarów na linii Wielka Brytania – EU jak również z krajami trzecimi. Mamy doświadczenie, zasoby i wiedzę, aby pomóc polskim handlowcom w spełnieniu nowych wymogów wynikających z Brexitu.

WSPÓŁPRACUJ Z NIEZAWODNYM PARTNEREM
Skontaktuj się z firmą SGS Polska, by dowiedzieć się, w jaki sposób dając Twoim przedsięwzięciom Gwarancje Tranzytowe, jednocześnie chronimy Cię przed niepewnością zawirowań natury politycznej. Naszą misją jest dawanie przedsiębiorstwom pewności, że ich działalność nie jest obarczona ryzykiem strat – czasu, pieniędzy i energii. Znamy się na tym.
Zachęcamy do nawiązania współpracy z naszymi specjalistami. Dajemy gwarancje obsłużenia Twoich zgłoszeń, wraz z usługami dodatkowymi. Posiadamy wieloletnie doświadczenie, zaufanie organów celnych oraz szeroki zasięg świadczenia usługi. Nasi międzynarodowi specjaliści są gotowi do udzielenia pomocy przez cały czas, w razie gdybyś potrzebował naszego wsparcia.

ZALETY NASZEGO SYSTEMU
TransitNet jako platforma nie wymaga zakupu dodatkowego oprogramowania, dzięki czemu zgłoszenia deklaracji T1/T2 można dokonać samodzielnie poprzez dowolną przeglądarkę internetową. Ponadto istnieje możliwość zlecenia przygotowania deklaracji wyspecjalizowanym pracownikom Centrum Obsługi Klienta SGS, przesyłając drogą mailową dokumenty i inne niezbędne informacje. Istnieje możliwość połączenia TransitNet z systemem TMS Klienta. Dzięki współpracy z firmą Huzar Software, możesz wysłać deklarację za pośrednictwem aplikacji WinSAD z gwarancją SGS do systemów tranzytowych NCTS.

•    Globalny zasięg: Otwarcie tranzytu jest możliwe na terytorium Euroazjatyckiej Unii Celnej, Turcji, Serbii, Macedonii Północnej, Szwajcarii i praktycznie całej EU. Zamknięcie procedury następuje w dowolnym urzędzie przeznaczenia. Systematycznie rozszerzamy terytorium występowania usługi TransitNet.

•    Wsparcie: Nasi specjaliści są dostępni przez całą dobę – posiadamy oddziały w każdym państwie, z którego świadczymy nasze usługi.

•    Szybkość: Dzięki statusowi AEO oraz procedurze uproszczonej, tranzyt można rozpocząć jeszcze szybciej.

•    Dostępność: 24/7/365 – kontakt i przesyłanie zleceń możliwe jest na wiele sposobów. Jesteśmy dostępni poprzez: telefon, email, Skype, Viber i w naszych oddziałach.

•    Szkolenia: Organizujemy szkolenia oraz udzielamy pełnego wsparcia.

•    Bezpieczeństwo: Nie ma dla nas zbyt drogich ładunków. Zabezpieczamy towary akcyzowe, których dług celny wynosi nawet kilka milionów EUR. Dajemy 100% gwarancji na pokrycie wysokich długów celnych.

Publication details

Price: free

Author