Lider rynku pożyczkowego swoje ćwierćwiecze postanowił uczcić szeregiem inicjatyw z zakresu zrównoważonego rozwoju i projektów charytatywnych. Już trzy dni po wybuchu  wojny w Ukrainie firma rozpoczęła projekt Dom Matki, w którym pomoc znalazły kobiety z dziećmi w trudnej sytuacji życiowej. Provident kontynuował także program wolontariatu pracowniczego Tak! Pomagam oraz współpracę z Fundacją Zaczytani.org.

W 2022 r. firma przedstawiła także swój kolejny Raport Zrównoważonego Rozwoju, przygotowywany cyklicznie co dwa lata. Jest to wyjątkowa publikacja, bo oprócz informacji na temat działań składających się na ESG, obejmuje podsumowanie 25 lat na rynku pożyczkowym w Polsce.

Świętujemy, pomagając

–  W ubiegłym roku obchodziliśmy nasze 25 urodzinyŚwiętowaliśmy także na płaszczyźnie społecznej odpowiedzialności biznesu. W ostatnią, 29. edycję programu wolontariatu pracowniczego Tak! Pomagam zaangażowało się 254 wolontariuszy i wolontariuszek. Przepracowali 1293 godzin i pomogli blisko 11 tys. beneficjentów – mówi Agnieszka Krajnik, Ekspertka ds. Zrównoważonego Rozwoju i Komunikacji Wewnętrznej w Provident Polska. – Jesteśmy dumni z naszego zespołu. Wiele akcji społecznych realizowanych w Providencie powstaje z inicjatywy pracowników i doradców, a w działania chętnie włączają się osoby zatrudnione na różnych szczeblach organizacji. Cieszymy się, że dzięki zaangażowaniu naszego zespołu mogliśmy świętować ćwierćwiecze, pomagając potrzebującym – dodaje Agnieszka Krajnik.

W 2022 r. Provident Polska zaplanował specjalne działania społeczne na 25 lat obecności na polskim rynku. W ramach wspólnych działań z Fundacją Zaczytani.org powstało 25 bibliotek. To oznacza, że w ciągu pięcioletniej współpracy lidera rynku pożyczkowego z Fundacją otwarto łącznie aż 75 placówek. Wśród bibliotek, których działalność zainaugurowano w tym roku, znalazło się 7 przeznaczonych dla seniorów oraz 18 dla dzieci, w tym jedna  z ukraińskimi książkami dla najmłodszych.

Provident Polska oraz Fundacja Zaczytani.org zrealizowały także nowy wspólny projekt – eko-bajkę o niemarnowaniu jedzenia. W powstanie bajki zaangażowano specjalistów, m.in. edukatorkę ekologiczną Sylwię Majcher oraz autora wielu książek dla dzieci, Bogusia Janiszewskiego. Bajka „Dobre rady na odpady” trafiła do 14 tys. szkół i placówek, a tym samym do 250 tys. nauczycieli i ok. 3 mln. uczniów.

 W naszych działaniach bardzo dużą wagę przywiązujemy do wpływu na środowisko, dlatego zależało nam, aby w ubiegłym roku, w ramach współpracy ze start-upem społecznym Dotlenieni.org posadzić 25 tys. drzew. Plany pokrzyżowała pogoda – opowiada Agnieszka Krajnik. – Nie porzuciliśmy jednak naszego pomysłu. Przekazaliśmy star-upowi społecznemu Dotlenieni.org czek, a nasadzenia dokonamy wiosną.

Wsparcie dla najbardziej potrzebujących

Wiele akcji społecznych Providenta ma na celu pomoc grupom najbardziej wykluczonym. Osobami, które często najmocniej potrzebują wsparcia są dzieci oraz kobiety w trudnej sytuacji życiowej. Już od 20 lat organizowana jest wewnętrzna akcja Listy do Provi Mikołaja. Pracownicy i doradcy Providenta kupują prezenty dla dzieci i młodzieży z domów dziecka i świetlic środowiskowych.

Wspólnie z Fundacją Zaczytani.org wolontariusze przygotowali i przekazali 1000 zaczytanych upominków, które dostarczono do: Szpitala Dziecięcego przy Żwirki i Wigury w Warszawie; Ośrodka CUKINIA (Centrum Terapii i Pomocy Dziecku i Jego Rodzinie), działającego przy Fundacji Gajusz w Łodzi; Domu Opieki im. Sue Rider w Kałkowie k/Ostrowca Świętokrzyskiego, Ośrodka Socjoterapeutycznego dla Młodzieży w Ostrowcu, uczniów klas I-III szkoły podstawowej w Katowicach oraz podopiecznych Świetlicy Środowiskowej MOPSu nr 4 też w Katowicach.

 Pomaganie to maraton, a skuteczna pomoc musi być systematyczna i długofalowa. Dlatego, planując kolejne inicjatywy, dbamy o ich powtarzalność, dającą poczucie bezpieczeństwa beneficjentom – podkreśla Agnieszka Krajnik. – W ub. roku podjęliśmy się niezwykłego wyzwania i wystartowaliśmy z ambitnym, długofalowym wsparciem dla kobiet w trudnej sytuacji życiowej. Dom Matki, otwarty z inicjatywy Providenta i wspierany przez niego finansowo, jest miejscem, w którym mamy z dziećmi i kobiety w ciąży znalazły nie tylko bezpieczne schronienie, ale również otrzymały pomoc psychologiczną i zawodową.

Prace remontowe przy „Domu Matki” zajęły trzy tygodnie i wzięło w nich udział 70 wolontariuszy Providenta, którzy łącznie poświęcili na to ponad 400 godzin. Pracownicy firmy angażują się także w codzienną działalność Domu Matki – dostarczają ubrania, kosmetyki oraz zakupy spożywcze.

Author

  • Provident Polska

    Provident Polska SA jest częścią grupy finansowej International Personal Finance (IPF) notowanej na Londyńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. IPF działa w 11 krajach na całym świecie. W Polsce Provident działa od 1997 roku i jest największą firmą na rynku pozabankowych pożyczek gotówkowych. Prezesem zarządu jest Agnieszka Kłos-Siddiqui. Provident Polska jest firmą multikanałową i multiproduktową – dociera do wszystkich grup klientów i oferuje szereg produktów: pożyczkę konsumencką dostępną w wariantach online, z obsługą domową lub samodzielną spłatą, a także pożyczkę dla firm. Jednym z filarów strategii biznesowej Providenta jest odpowiedzialne pożyczanie. W 2021 roku Provident zaprezentował czwarty raport społeczny, w którym podsumowane zostały działania firmy w latach 2019-2020 Provident jest jedyną firmą pożyczkową, która przygotowuje raport CSR. Za lata 2014, 2015 oraz 2017, 2018 i 2019 otrzymał tytuł „Etyczna Firma” przyznawany przez redakcję dziennika „Puls Biznesu”, a w roku 2020 tytuł Super Etycznej Firmy. W 2015 roku, będąc jednym z największych reklamodawców sektora finansowego, Provident został sygnatariuszem Rady Reklamy. Firma dziewięciokrotnie została wyróżniona certyfikatem Top Employer (w latach 2013-2021).