Warszawa, 29/07/2024. 13 ważnych zmian regulacyjnych dla prowadzenia biznesu w Polsce, w tym siedem korzystnych. To bilans drugiego kwartału bieżącego roku ujęty w Polskim Barometrze TMF Group, przygotowanym przez ekspertów globalnej firmy specjalizującej się w świadczeniu usług administracyjnych ze 125 biurami w 87 jurysdykcjach podatkowych, w tym z dwoma biurami w Polsce.

Polski Barometr TMF Group, to opracowanie polskiego zespołu firmy, zawierające istotne dla prowadzenia biznesu w Polsce zmiany księgowe i podatkowe oraz administracyjne. W opracowaniu podsumowującym drugi kwartał br. eksperci zestawili zmiany i propozycje zmian korzystne dla prowadzenia firm oraz te zwiększające kompleksowość w tym zakresie.

W najnowszym Polskim Barometrze TMF Group przeważają nieznacznie (siedem z 13) zmiany pozytywne dla firm. W tej kategorii eksperci wskazują m.in. na plan podwyższenia kwoty wolnej od podatku do kwoty równej dwunastokrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę, ale nie mniejszej niż 60 tys. złotych, który w drugim kwartale 2024 zaczął nabierać realnego kształtu, bo w formie projektu zmieniającego ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych skierowany został do sejmowej Komisji Finansów Publicznych. Z perspektywy osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą to korzyść w formie dodatkowego, nieopodatkowanego, a więc realnie wyższego przychodu.

Podobnym udogodnieniem dla powyższej grupy przedsiębiorców są jednomiesięczne wakacje składkowe, które mają zacząć obowiązywać od 1 listopada tego roku. Zmiana dotyczy mikro przedsiębiorców, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza dwa mln euro.

Jako pozytyw dla przedsiębiorców eksperci TMF Group wskazują również prowadzone przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prace, zgodnie z którymi wynagrodzenie chorobowe od pierwszego dnia choroby pracownika ma płacić ZUS, wypłacając je w wysokości 90, a nawet 100 proc.

„Pracodawca wypłaca obecnie pracownikowi świadczenie chorobowe przez pierwsze 33 dni choroby, od 34 dnia świadczenie przejmuje ZUS. W związku z tym pracodawca musi wypłacać 80 proc. pensji chorującemu w okresie pierwszych 33 dni choroby, a ponadto dysponować zastępstwem na jego miejsce. To istotne obciążenie dla biznesu, a zmiana w tym zakresie byłaby pozytywnym impulsem dla wszystkich przedsiębiorców.” – tłumaczy Magdalena Grzegorczyk, ekspert TMF Group, jedna z autorek Polskiego Barometru TMF Group.

Na liście pozytywnych zmian dla biznesu znalazł się też ogłoszony w kwietniu rządowy projekt nowej koncepcji kwalifikacji firm ze względu na ich wielkość. W projekcie zaproponowano podniesienie o 25 proc. progów definiujących poszczególne kategorie jednostek. Chodzi o podział na mikro, małe, średnie i duże firmy. Dzięki wyższym progom część firm nie będzie musiała być poddawana badaniu sprawozdania finansowego i będzie zwolniona ze sporządzania skonsolidowanego sprawozdania finansowego.

„Proponowane zmiany w ustawie o rachunkowości to odpowiedź na wysoką inflację w UE w ostatnich latach. Celem jest uniknięcie nadmiernych wymogów sprawozdawczych zwłaszcza jednostek mikro i małych. To rozsądne i pozytywne zmiany dla biznesu, bo zdejmujące nadmierny ciężar sprawozdawczy, tam, gdzie to nie jest uzasadnione.” – tłumaczy Magdalena Grzegorczyk.

Na liście pozytywów dla biznesu – tym razem dla firm zagranicznych z obszaru Unii Europejskiej, które chcą prowadzić lub prowadzą działalność w Polsce znalazł się projekt zwolnienia podmiotowego VAT. W myśl planowanej zmiany, która ma wejść w życie od 1 stycznia 2025 roku, wspomniane firmy, podobnie jak obecnie polscy przedsiębiorcy, byłyby zwolnione z opłacania podatku VAT w przypadku, gdy wartość ich sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200 tys. zł.

Eksperci wskazują również na planowane ułatwienia w zakresie zatrudniania seniorów (dofinansowania dla pracodawców) czy planowane, pozytywne zmiany dla firm rodzinnych, którym Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej planuje otworzyć dotychczas zamknięte drzwi do korzystania z instrumentów wsparcia w przypadku zatrudniania członków swojej rodziny.

W Polskim Barometrze TMF Group znalazł się również program ICAP (ang. International Compliance Assurance Program), który jest dobrowolną formą oceny ryzyka działalności podatnika i procesu zapewnienia zgodności w obszarze podatków we współpracy z organami podatkowymi w danym kraju. Jak wskazują autorzy opracowania to rozwiązanie korzystne dla biznesu, ale jednocześnie z wieloma ograniczeniami.

„Z jednej strony program jest pozytywny dla biznesu, bo organiczna ryzyko podatkowe.  Z drugiej strony słabością tego rozwiązania jest zawężenie jego dostępności do międzynarodowych grup mających strategię podatkową i określoną politykę podatkową. Jesteśmy przekonani, że z programu chętnie skorzystaliby pozostali podatnicy, którzy próbują odnaleźć się w gąszczu przepisów podatkowo – księgowych.” – mówi Magdalena Grzegorczyk.

Wśród zmian utrudniających prowadzenie biznesu w Polsce eksperci wskazali na przyjętą ustawę o ochronie sygnalistów oraz rządowy projekt ustawy zmieniającej ustawę o rachunkowości

w zakresie sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju. Jak argumentują autorzy barometru z biznesowego punktu widzenia te regulacje wymuszają na firmach wdrożenie rozbudowanych procedur, dostosowanie systemów i oddelegowanie w niektórych przypadkach całych zespołów do nowych zadań.

Na liście zmian wymagających poprawy znalazły się również dodatkowe wymagania dotyczące pracodawców zatrudniających obywateli Ukrainy. Skrócono okresy informowania organów o zatrudnieniu pracownika z Ukrainy oraz dodano m.in. obowiązek informowania o zmianach w rodzaju umowy i wysokości wynagrodzenia.

Uwagę autorów opracowania zwrócił również opublikowany w czerwcu br. przez Ministerstwo Finansów projekt zmian w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych, które mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku. Nowe regulacje zawierają autonomiczną – niezależną od prawa budowlanego – definicję budynków i budowli.

„Istnieje ryzyko poszerzenia zakresu opodatkowania o obiekty, które nie były dotąd kwalifikowane jako budowle, zawężono też zakres zwolnień podatkowych. Ponadto nowe regulacje mogą stanowić podstawę do podwyższenia podstawy opodatkowania o wartość dodatkowych elementów, które były dotychczas poza zakresem podatku od nieruchomości. To zdecydowanie niekorzystna zmiana dla przedstawicieli biznesu.” – tłumaczy Magdalena Grzegorczyk.

Z kolei z majowej interpretacji ogólnej Ministra Finansów nie będą zadowoleni wykładowcy uczelni prowadzący własną działalność gospodarczą i wystawiający faktury za prowadzone wykłady. Interpretacja ministra, w której wyklucza on stosowanie zwolnień dla usług edukacyjnych przez zewnętrznych wykładowców budzi wątpliwości. Wprawdzie wykładowcy nie muszą się stosować do wydanej interpretacji ogólnej, ale wtedy ryzykują sporem z organami podatkowymi.

„Barometr za drugi kwartał br. wypada nieznacznie na korzyść przedsiębiorców. Większa część wprowadzonych i proponowanych zmian sprzyja uproszczeniu prowadzenia biznesu, co w praktyce może przekładać się na niższe koszty prowadzenia działalności operacyjnej. To niewelki progres w porównaniu z pierwszym kwartałem tego roku.” – podsumowuje Joanna Romańczuk, dyrektor TMF Group na obszar Europy Środkowej i Wschodniej.

Author

  • TMF Group

    TMF Group jest czołową firmą świadczącą administracyjne usługi biznesowe dla firm, w obszarze rozwoju międzynarodowego – zarówno organicznego lub w wyniku fuzji i przejęć, oraz dla funduszy inwestycyjnych. Z ponad 9,000 ekspertów, działających w ponad 80 lokalizacjach, jesteśmy jedyną firmą o zasięgu globalnym, która oferuje łącznie usługi powiernicze, sekretariatu korporacyjnego, księgowe i podatkowe oraz w zakresie kadr i płac, które mają kluczowy wpływ na sprawną działalność firm inwestujących i działających w wielu jurysdykcjach. Wiemy, jak ułatwić dostęp do najbardziej atrakcyjnych rynków – bez znaczenia jak złożonych pod kątem prowadzenia biznesu – szybko, bezpiecznie i efektywnie. To dlatego z naszych usług korzysta ponad 60 proc. firm z listy Fortune Global 500 i FTSE 100 oraz blisko połowa z 300 największych na świecie firm private equity.