7 edycji, ok. 30 000 zebranych produktów kosmetycznych i prawie 4000 obdarowanych. Tak najkrócej można podsumować Project Shoebox. Inicjatywa polega na wspieraniu kobiet, będących w trudnej sytuacji życiowej. Każdego roku w Międzynarodowy Dzień Kobiet otrzymują paczki z artykułami higienicznymi i kosmetykami. Otwarte zbiórki artykułów prowadzone są w Poznaniu, Bydgoszczy i Katowicach do 27 lutego br.

W tym roku potrzebujących jest niemal 2000. Uchodźczynie, mieszkanki schronisk dla bezdomnych i ośrodków dla ofiar przemocy, samotne i nastoletnie matki czy ofiary ubóstwa to tylko niektóre z podopiecznych niemal 30 organizacji i stowarzyszeń, z którymi współpracuje Project Shoebox. Trafia do nich przede wszystkim pomoc materialna: podstawowe środki higieny menstruacyjnej, mydła, szampony, pasty i szczotki do zębów, uzupełnione przez prezenty w postaci kremów, perfum czy drobnej biżuterii. Artykuły zbierane są w publicznych zbiórkach. Można też wesprzeć akcję zdalnie poprzez przelew na portalu zrzutka.pl. Całość potrwa do poniedziałku, 27 lutego 2023.

Pomysł zainspirowała podobna inicjatywa z Wielkiej Brytanii – zbiórka nowych, nieużywanych kosmetyków, które często stoją na półce jako nietrafione prezenty czy nieprzemyślane zakupy. Można je przekazać tym, którym się przydadzą – mówią Magdalena Owsiana, Alicja Marcinek i Agata Frydrychowicz, członkinie Komitetu Społecznego Shoebox, organizatorki akcji – Okazało się, że polskie schroniska i ośrodki również mierzą się z brakiem budżetu na podstawowe artykuły. Do takich miejsc trafiają osoby w kryzysie, które tracą wszystkie swoje rzeczy lub nie mają środków na zakup nowych. A przecież produkty do mycia i higieny zapewniają minimum poczucia godności.

Jak pokazują badania, kryzysowe sytuacje dotykają kobiet w szczególny sposób. Zgodnie z danymi GUS o sytuacji ekonomicznej mieszkańców Polski, w 2021 ponad 40% osób znajdowało się w sferze niedostatku, pozwalającym na minimum zapewnienia godnego życia. W rodzinach, dotkniętych trudną sytuacją materialną, to najczęściej kobiety zarządzają domowym budżetem Ma to bezpośrednie przełożenie na ograniczenie wydatków na ich osobiste potrzeby. Idąc dalej: ponad 89% uchodźców, przybyłych z Ukrainy to kobiety, które mierzą się z trudną sytuacją, także ekonomiczną. Obraz uzupełniają dodatkowo dane Policji: w 2022 roku aż 72% wszystkich osób, co do których istnieje podejrzenie o bycie ofiarami przemocy domowej, stanowiły panie. W obliczu takich danych pomoc Projektu Shoebox nabiera szczególnego znaczenia. Także dlatego, że obok wsparcia materialnego przekazuje nadzieję oraz podnosi samoocenę.

O wpływie Projektu na kobiety głośno mówią przedstawiciele wspieranych organizacji. Akcja jest naprawdę wyjątkowa na tle działań na rzecz kobiet – zauważa Katarzyna Chlewińska, zastępczyni dyrektora poznańskiego Miejskiego Centrum Interwencji Kryzysowej – Pozwala im poczuć się normalnie: jak inne kobiety, które nie doświadczają tak dużych trudności. Shoebox dostarcza poczucia bycia obdarowanym i chwili wytchnienia od codziennych wyzwań. Tej opinii wtóruje Klaudia Gola-Kałasznikow ze Schroniska dla Bezdomnych Kobiet MONAR-MARKOT w Poznaniu: – Dzięki akcji Shoebox każda z naszych mieszkanek może poczuć się wyjątkowo. To prezent, który sprawia dużo radości i wzruszeń, zwłaszcza, że nasze podopieczne często nie mogą pozwolić sobie na zakup takich produktów. Dzięki akcji, Dzień Kobiet wypełnia się wdzięcznością.

Żeby dołączyć do Shoeboxa wystarczy przynieść lub przysłać kosmetyki do miejsc zbiórki. Specjalnie oznaczone kosze czekają w siedzibach firmy Wunderman Thompson Technology przy ul. Murawa 12-18 w Poznaniu i ul. Żelaznej 4 w Katowicach. W Bydgoszczy kosmetyki zbiera Muzeum Mydła i Historii Brudu, mieszczące się przy ul. Długiej 15/17. Zbierane są nowe kosmetyki o ważnym terminie przydatności: mydła, żele pod prysznic, pasty i szczoteczki do zębów, podpaski, dezodoranty, kremy, szampony, balsamy, kosmetyki kolorowe itd. Dodatkowo do zakupu najważniejszych artykułów posłużą środki, zebrane na zrzutka pl.

W akcję zaangażowali się przedstawiciele biznesu oraz samorządów, promując oraz aktywnie zbierając przedmioty do pudełek w miejscach pracy. Shoebox wspierają: Wunderman Thompson Technology, Muzeum Mydła i Historii Brudu, Swarovski, CCC, GSK, Franklin Templeton, Haleon, Magnetic Point, Pracuj.pl, Inea, Uniwersytet SWPS, DBL Poznań, mTab, Grupa Eurocash, Biuro Obsługi Inwestorów Urzędu Miasta w Poznaniu. Aquanet, Centrum PISOP, Rockwool, Idolab, Qarson, Recruitee, Intel, PayU, Dentsu, Kompania Piwowarska, kamira, Carlsberg Shared Services, Altkom, Katolicka Szkoła Podstawowa nr 6 w Luboniu, Szkoła Podstawowa w Zwierznie i inni.

Więcej informacji:

Strona WWW: https://projectshoebox.webflow.io/

Zrzutka: https://zrzutka.pl/kvmnv9

Facebook: https://www.facebook.com/ProjectShoeboxPolska

Wydarzenie: https://fb.me/e/29hsThDmS

Instagram: https://www.instagram.com/projectshoeboxpolska/

Author