Inwestycje w obiekty handlowe w Polsce koncentrują się na parkach handlowych w małych miastach. W I kwartale 2024 roku na rynku przybyło 86,5 tys. mkw. powierzchni handlowej, z czego 96 proc. w postaci parków – wynika z najnowszego raportu CBRE. Łącznie nowoczesna przestrzeń zakupowa w Polsce zajmuje 14,12 mln mkw., z czego 27 proc. znajduje się w małych miastach. Duże centra handlowe coraz częściej poddawane są rewitalizacjom i rebrandingom. Cały czas pojawiają się nowe marki na polskim rynku. W I kwartale br. do naszego kraju weszły Made by Society z Rumunii, Jack & Jones z Danii oraz Kamalion z Hiszpanii.

W pierwszych trzech miesiącach 2024 roku na rynku handlowym w Polsce pojawiło się 13 nowych obiektów, z czego 11 stanowiły parki handlowe. Największe oddane do użytku to OTO Park Koszalin, o powierzchni 38 tys. mkw., Park Handlowy Pyskowice, zajmujący 8 tys. mkw. oraz Aura Park Przeworsk, mający ponad 6,7 tys. mkw. Aktywność deweloperów koncentruje się przede wszystkim na parkach handlowych mających do 10 tys. mkw., głownie w małych miastach. To kontynuacja trendu obserwowanego w poprzednich latach. Jednak na rynku dzieje się dużo nie tylko w obszarze parków. Widzimy coraz większą liczbę rewitalizacji, rekomercjalizacji i rebrandingów dużych centrów handlowych – mówi Mariusz Majkowski, dyrektor w dziale powierzchni handlowych CBRE.

Całkowite zasoby powierzchni handlowej w Polsce wynoszą obecnie 14,12 mln mkw., łącznie z kompleksami typu „convenience”, czyli mniejszymi niż 5 tys. mkw. W I kwartale na rynku przybyło 86,5 tys. mkw. w postaci 13 obiektów. W budowie znajduje się 530,7 tys. mkw.  nowej przestrzeni handlowej, z której niemal połowa (48 proc.) zasili małe miasta (do 100 tys. mieszkańców) i większość (76 proc.) stanowią parki handlowe.

Rynek w rozwoju

Sprzedaż detaliczna w I kwartale 2024 roku wzrosła o 5 proc. w porównaniu rok do roku, co stwarza dobre warunki do rozwoju rynku. Właściciele sklepów stawiają na strategię omnichannel, a więc łączenie sprzedaży stacjonarnej z e-commerce. Konsumenci cenią sobie zarówno wygodę zakupów z domu, jak i możliwość sprawdzenia produktu w sklepie, a nowym trendem, który z tego ewoluuje jest „phydigital”, łączący fizyczne i cyfrowe doświadczenia w handlu. W związku ze zmianą przyzwyczajeń konsumenckich widać ożywienie na ulicach handlowych i coraz więcej najemców chce otwierać przy nich swoje sklepy.

Wśród konsumentów, inwestorów, sieci handlowych i właścicieli nieruchomości rośnie znaczenie zrównoważonego rozwoju. Najemcy chętniej oferują produkty ekologiczne lub z drugiej ręki, a właściciele obiektów handlowych coraz częściej podejmują kolejne kroki w celu redukcji emisji CO2, a także ograniczenia zużycia mediów i produkcji odpadów.

Przybywa również międzynarodowych marek na polskim rynku. Od stycznia do marca br. w naszym kraju pojawiły się Made by Society z Rumunii, Jack & Jones z Danii oraz Kamalion z Hiszpanii.

Czynsze na stabilnym poziomie

Czynsze bazowe w najlepszych centrach handlowych utrzymują się na stabilnym poziomie 100-130 EUR/mkw./miesiąc w Warszawie i 40-60 EUR/mkw./miesiąc w innych dużych polskich miastach. Czynsze bazowe dla parków handlowych wynoszą średnio 9-12 EUR/mkw./miesiąc.

Author

  • CBRE

    CBRE Group, Inc. (NYSE: CBRE), spółka z listy Fortune 500 i S&P 500 z siedzibą w Los Angeles, jest największą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi w zakresie nieruchomości komercyjnych i inwestycyjną (na podstawie przychodów z 2019 r.). Firma zatrudnia ponad 100 000 pracowników (nie wliczając podmiotów stowarzyszonych i partnerskich) i obsługuje inwestorów i najemców nieruchomości za pośrednictwem ponad 530 biur na całym świecie. CBRE oferuje szeroki zakres zintegrowanych usług, doradztwo strategiczne w zakresie inwestycji i wynajmu, usługi korporacyjne, usługi zarządzania nieruchomościami oraz projektami, administrację firm, bankowość hipoteczną, wyceny, usługi deweloperskie, usługi zarządzania inwestycjami oraz usługi konsultingowe i analityczne. Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej www.cbre.pl.