24 marca br. Ministerstwo Finansów przedstawiło propozycję kolejnych zmian w systemie podatkowym, m.in. obniżenia stawki PIT z 17% na 12%, zmian w zakresie składki zdrowotnej i rezygnacji z tzw. ulgi dla klasy średniej. Kwota wolna pozostanie na poziomie 30 000 zł, a próg podatkowy na poziomie 120 000 zł.

W przypadku zapowiadanych zmian w PIT największą korzyść w stosunku do aktualnie obowiązujących zasad osiągną osoby, których dochody zbliżają się lub przekraczają próg 120 000 zł, bo wtedy cały dochód mieszczący się w tym progu będzie opodatkowany według stawki 12%, a więc o 5 pp. mniej.

Przy niezmienionej wysokości kwoty wolnej 30 000 zł – oznacza to, korzyść maksymalną wynoszącą 4500 zł. (120 000 zł – 30 000 zł) *5%

Taka obniżka zrekompensuje oczywiście likwidację ulgi dla klasy średniej. Ale z drugiej strony likwidacja ulgi dla klasy średniej oznacza, że ta korzyść nie rozłoży się proporcjonalnie. Osoby o przychodach z pracy 12 500 zł miesięcznie zyskają na zmianach 4500 zł w skali roku. Dla osób, dla których wartość ulgi dla klasy średniej byłaby największa, a więc z miesięcznymi dochodami 8 549 zł – korzyść w skali roku wyniesie poniżej 500 zł.

Ale zmiany będą korzystne dla wszystkich.

Taka zmiana może jednak wywołać najwięcej zamieszania na poziomie poboru zaliczek przez płatników. Nie wiemy, czy Ministerstwo w tym zakresie planuje jakieś zmiany, ale warto zauważyć, ze zmiana stawki podatku oznacza również zmianę tzw. kwoty zmniejszającej podatek. Ta wynosi dzisiaj 5100 zł, co przekłada się na obniżkę podatku o 425 zł co miesiąc (o ile został złożony PIT-2). Zmiana stawki oznacza, że kwota zmniejszająca podatek powinna wynosić 3600 zł (300 zł w skali miesiąca).

Być może jednak plan jest taki, że prawo do stosowania niższej stawki podatku będzie przysługiwać dopiero na etapie zeznania rocznego.

Czytaj więcej: Zmiany w systemie podatkowym – skutki dla przedsiębiorców rozliczających się wg stawki liniowej 19%

Korzyść zmian w PIT zapowiedzianych 24 marca względem Polskiego Ładu w ujęciu prostszym:

Likwidacja ulgi dla klasy średniej

Ministerstwo Finansów zapowiedziało likwidację tzw. ulgi dla klasy średniej, chociaż osoby dla których rozliczenie z tą ulgą okaże się bardziej opłacalne niż rozliczenie według nowego mechanizmu, będą mogły rozliczyć podatek za 2022 r. na wcześniejszych zasadach, czyli z uwzględnieniem ulgi.

Obniżenie stawki podatkowej PIT z 17% do 12% połączone z likwidacją ulgi dla klasy średniej oznacza, że mocno w górę idzie tzw. próg neutralności Polskiego Ładu, czyli poziom, przy którym reforma staje się dla podatnika neutralna w stosunku do stanu prawnego z 2021 roku. Dotąd pracownik tracił na zmianach podatkowych dopiero w sytuacji, w której miesięcznie jego wynagrodzenie przekraczało poziom 12 800 zł brutto. Po zapowiedzianych 24 marca modyfikacjach pracownik będzie tracił dopiero po przekroczeniu progu 16 000 zł brutto (patrz tabela poniżej).

Czytaj więcej: Ulga dla klasy średniej – wszystko co musisz o niej wiedzieć

Nowe zasady dla przedsiębiorców na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej

Resort przygotował także rozwiązanie skierowane do przedsiębiorców na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej. Będą oni mogli pomniejszać podstawę opodatkowania o zapłacone składki zdrowotne do określonego limitu.

W przypadku liniowców limit wyniesie 8 700 zł (pomniejszenie dochodu). Dla ryczałtowców – 50% zapłaconych składek zdrowotnych (pomniejszenie przychodu). Natomiast dla podatników na karcie – 19% zapłaconej składki (pomniejszenie podatku).

Więcej o zapowiedzianych zmianach w podatkach na stronie Ministerstwa Finansów >> www.gov.pl

Konsultacje projektu mają trwać od 24 marca do 2 kwietnia 2022 r. Resort finansów liczy, że projekt zostanie przyjęty przez Radę Ministrów w połowie kwietnia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie 1 lipca 2022 r.

Obserwuj nasze serie video o podatkach na YouTube