Najem instytucjonalny mimo swojej niewielkiej skali sięgającej jedynie 0.9% na tle całego sektora najmu, z miesiąca na miesiąc nabiera coraz większego znaczenia na rynku nieruchomości.

Rozwój sektora PRS potwierdzają liczne inwestycje, które w ubiegłym roku zasiliły portfel rynku najmu instytucjonalnego o 45% więcej oferowanych mieszkań, w porównaniu do pierwszej połowy 2022 roku.

W kolejnej edycji raportu ponownie przyglądamy się mapie inwestycji PRS. Sprawdzamy projekty zrealizowane, w budowie jak i planowane inwestycje. W publikacji swój komentarz udzielają także rynkowi liderzy, którzy oceniają potencjał rozwoju, prognozy i formułują największe wyzwania dla sektora. Raport został również uzupełniony o badanie ankietowe, w którym fundusze PRS i deweloperzy mieszkaniowi podzielili się swoim sentymentem, w kierunku polskiego najmu instytucjonalnego.

Istotnym czynnikiem wpływającym na opłacalność inwestycji PRS są skutki podatkowe. W raporcie zostały uwzględnione kluczowe kwestie podatkowe, o których należy pamiętać rozważając inwestycję w sektor najmu instytucjonalnego, do których należą:

  • Opodatkowanie VAT podczas procesu inwestycyjnego,
  • Amortyzacja podatkowa,
  • Podatek od przychodów od budynków (tzw. Podatek minimalny),
  • “Spółka nieruchomościowa”.

Pobierz raport

 

Author

  • PwC

    W PwC naszym celem jest budowanie społecznego zaufania i odpowiadanie na kluczowe wyzwania współczesnego świata. Jesteśmy siecią firm działającą w 155 krajach. Zatrudniamy ponad 327 tysięcy osób, które dostarczają naszym klientom najwyższej jakości usługi w zakresie doradztwa biznesowego, technologicznego, podatkowo-prawnego oraz audytu. W Polsce PwC posiada biura w 7 miastach oraz Financial Crime Unit w Gdańsku i Warszawie, dwa Centra Usług Wspólnych w Katowicach i Opolu oraz oddział PwC IT Services w Lublinie. Polskie spółki PwC zatrudniają ponad 6000 osób, w tym niemal 1500 w zespołach technologicznych.