27 stycznia podczas Finałowej Gali, w formule online, XIII edycji Konkursu Polish National Sales Awards nagrodzono wybitnych przedstawicieli sprzedaży i obsługi klienta w Polsce. Wyłoniono laureatów i wyróżnionych w 17 kategoriach. Kolejny raz przyznano nagrodę Supersprzedawcy oraz nagrodę specjalną prezesa PNSA. Konkurs od wielu lat skutecznie promuje etyczne podejście do sprzedaży i dobre praktyki w biznesie.

Polish National Sales Awards to wyjątkowe przedsięwzięcie, którego celem jest kształtowanie i promowanie najwyższych standardów etycznych w sprzedaży i obsłudze klienta. Dzięki unikalnej metodologii oraz wieloletniemu doświadczeniu ekspertów PNSA, organizacja od lat jest wyznacznikiem dobrych praktyk w branży. Komisja Sędziowska konkursu, w skład której wchodzą doświadczeni praktycy, w dwuetapowym procesie oceny wyłania laureatów, którzy wykazali się najlepszymi wynikami w sprzedaży, innowacyjnością i kreatywnością, umiejętnością pracy w zespole oraz etyką postępowania.

– PNSA, już jako dojrzały i rozwinięty produkt, okazało się potrzebnym narzędziem i metodologią, szczególnie w takich czasach jakie mamy teraz. Nasze przedsięwzięcie wpisało się w nową rzeczywistość. Jako PNSA Mamy za sobą bardzo dobry rok, udało nam się zrealizować plany, badania, pracujemy nad nowymi projektami. Jednak trzeba pamiętać, że PNSA to przede wszystkim ludziepowiedziała Elżbieta Pełka, prezes Polish National Sales Awards, w przemówieniu otwierającym galę.

– Dziękuję za to, że jesteście z nami. Mimo wszystkich wyzwań, o których mówiłam, spotykałam się i spotykam z wielką życzliwością dla PNSA – to bardzo ważne i to daje siłę. Dziękuję całej Kapitule Nagrody, członkom Komisji Sędziowskiej, wszystkim partnerom i patronom za duże zaangażowanie i wsparcie procesu. Podczas pracy nad XIII edycją okazało się, że szczególnie w tak trudnym okresie, rozwiązania jakie oferuje PNSA są potrzebne firmom. Sprawdziliśmy się jako narzędzie motywowania zespołów, nagradzania, promocji dobrych praktyk i postawdodała Prezes PNSA.  

– W dzisiejszych czasach powinniśmy się skoncentrować na człowieku, każdy z nas ma wpływ na otaczający nas świat. Głęboko wierzę w to, że człowiek jest z natury dobry, a etyka i moralność to wartości, które powinny definiować człowieka. Apeluję, żeby do sprzedaży podchodzić właśnie z takim pozytywnym nastawieniem. Sukces musi być nagłaśniany, w szczególności w tak trudnych i dramatycznych czasach. Wszyscy ludzie zaangażowani w PNSA dają świetne świadectwo odniesienia sukcesu. Jeszcze raz chciałbym podziękować organizatorom oraz pogratulować laureatom i wyróżnionym w Konkursiepowiedział Józef Wancer, Honorowy Przewodniczący Rady Nadzorczej BNP Paribas Bank Polska S.A.

W tym roku w konkursie PNSA wyłoniono laureatów i wyróżnionych w aż 17 kategoriach:
Innowacje w Dziedzinie Sprzedaży, Zespół Obsługi Klienta, Menedżer ds. Obsługi Klienta, Customer Experience Advisor, Customer Experience Menedżer, Sprzedawca w punkcie sprzedaży, Zespół Sprzedaży, Menedżer Sprzedaży, Dyrektor Sprzedaży, Przedstawiciel handlowy B2B, Menedżer Sprzedaży B2B, Telesprzedaż, Key Account Manager, Doradca Klienta w Banku, Menedżer Zespołu Sprzedaży w Banku, Dyrektor Sprzedaży w Banku.

Podczas gali została przyznana również nagroda specjalna – tytuł Supersprzedawcy. W tym roku uhonorowano nim Alberta Pałygę, kandydata Banku MillenniumMożliwość udziału w konkursie Polish National Sales Awards to dla mnie wielkie wyróżnienie. Samo znalezienie się w gronie kandydatów do nagrody, w tak profesjonalnym konkursie, promującym wysokie standardy etyczne, było dla mnie pozytywnym zaskoczeniem i wyrazem uznaniakomentuje laureat.

– Konkurs to oczywiście świetna forma zdrowej rywalizacji i duża dawka emocji, ale to także ciężka praca związana z kwalifikacją do kolejnych etapów. Odnalazłem w sobie dodatkową motywację do jak najlepszej prezentacji rezultatów pracy mojego zespołu. Cały proces odbywał się online, co było dla mnie dodatkowym wyzwaniem i nowym, ciekawym doświadczeniem. Udział w PNSA dał mi szansę na analizę i wybór tych działań zespołu, które wyróżniają go na tle innych. Niezwykle cieszę się z uzyskania tytułu laureata w kategorii Customer Experience Menedżer ale przede wszystkim z nagrody Supersprzedawcy. Chciałbym jeszcze raz podziękować swojemu zespołowi i organizacji, a także Polish National Sales Awards, konkursowi, który stwarza nam – sprzedawcom możliwość rozwoju, poszerzania kompetencji i pomaga w budowie tak ważnych wysokich standardów w naszej branżydodaje laureat.

W tym roku, po raz piąty w historii, została przyznana również nagroda specjalna Prezesa PNSA za wieloletnie wspieranie idei konkursu – otrzymał ją Adam Struzik – Marszałek Województwa Mazowieckiego, zasłużony polski samorządowiec, który od ponad 20 lat swoimi działaniami wpływa na rozwój Mazowsza. Laudację przed wręczeniem nagrody Panu Marszałkowi wygłosił Józef Wancer. Marszałek Struzik wygłosił specjalne przemówienie skierowane do finalistów, laureatów i całego środowiska PNSA.

– Jestem mile zaskoczony i z całego serca dziękuję Polish National Sales Award za to wyróżnienie. Województwo mazowieckie odpowiada za 24 proc. polskiego PKB, to około 140 mld euro – z czego duży wkład w ten wynik zawdzięczamy właśnie firmom handlowym i sprzedażowym. To m.in. zasługa takich inicjatyw jak konkurs PNSA, który wspiera organizacje we wdrażaniu najwyższych standardów w obsłudze klienta i etyce sprzedaży. Mamy 850 tys. zarejestrowanych firm na Mazowszu. Jesteśmy dumni, bo dziś Mazowsze jest liderem rozwoju nie tylko w Polsce, ale także w całej Unii Europejskiej. Jeszcze raz dziękuję. Jest mi tym bardziej miło, bo pamiętam jak 13 lat temu otwierałem pierwszą Finałową Galę PNSA. Niezwykle cieszę się, że wciąż, nieprzerwanie, realizują Państwo swoją misję. Oczywiście będę zawsze wspierał i pomagał tak wartościowym inicjatywom – powiedział Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego.

W roli prelegentów podczas gali wystąpili również wybitni przedstawiciele świata biznesu – Stuart Lotherington – CEO SBR Consulting – wiodący ekspert w dziedzinie sprzedaży, który od 30 lat zajmuje się praktyką i postrzeganiem sprzedaży oraz Józef Wancer – Honorowy Przewodniczący Rady Nadzorczej BNP Paribas Bank Polska S.A. Ponadto swoje przemówienia wygłosili również przedstawiciele firmy doradczej Kerney – dr Izabela Kisilowska i Dawid Krzysiak, a także Paweł Siwecki z Brytyjsko-Polskiej Izby Handlowej i dr Grzegorz Sobiecki członek Kapituły Sędziowskiej PNSA.

W Gali uczestniczyło blisko pięćset osób – w gronie gości znaleźli się przedstawiciele organizacji sprzedażowych, naukowych, firm, organizacji biznesowych i mediów.  Cała XIII Finałowa Gala PNSA, wraz z przemówieniami prelegentów, jest dostępna do obejrzenia pod linkiem: https://youtu.be/lfG1TqdptSw

Wyniki XIII edycji Polish National Sales Awards:

1. Supersprzedawca

 • Laureat: Albert Pałyga, Bank Millennium

2. Innowacje w Dziedzinie Sprzedaży

 • Laureatka: Ewelina Krawczyk, Kompania Piwowarska S.A.
 • Wyróżnienie: Justyna Niemczyk, UPC Polska

3. Zespół Obsługi Klienta

 • Laureatka: Marta Jabłońska-Plucińska, Orange Polska
 • Wyróżnienie: Adam Kozik, Orange Polska

4. Menedżer ds. Obsługi Klienta

 • Laureat: Marek Krowicki, Orange Polska

5. Customer Experience Advisor

 • Wyróżnienie: Anna Kuźniar, UPC Polska

6. Customer Experience Menedżer

 • Laureat: Albert Pałyga, Bank Millennium

7. Sprzedawca w punkcie sprzedaży

 • Laureat: Przemysław Jedliński, Orange Polska
 • Wyróżnienie: Mariusz Kiwacki, Orange Polska
 • Wyróżnienie: Tomasz Modrzewski, UPC Polska

8. Zespół Sprzedaży

 • Laureatka: Anna Syta-Śliwińska, Orange Polska
 • Wyróżnienie: Bartłomiej Malinowski, Kompania Piwowarska S.A.
 • Wyróżnienie: Arkadiusz Krokowski, UPC Polska

9. Menedżer Sprzedaży

 • Laureat: Michał Dwulat, Orange Polska
 • Wyróżnienie: Karolina Dabioch, Orange Polska
 • Wyróżnienie: Kajetan Chytry, UPC Polska

10. Dyrektor Sprzedaży

 • Laureat: Jakub Bella, PGNiG Obrót Detaliczny
 • Wyróżnienie: Wojciech Helbing, Orange Polska

11. Przedstawiciel handlowy B2B

 • Laureat: Mariusz Szafrański, PGNiG Obrót Detaliczny
 • Wyróżnienie: Elżbieta Markowska, Kompania Piwowarska S.A.

12. Menedżer Sprzedaży B2B

 • Laureat: Tomasz Basiukiewicz, Orange Polska

13. Telesprzedaż

 • Laureat: Krzysztof Jaworowski, UPC Polska
 • Wyróżnienie: Marlena Żak, Orange Polska

14. Key Account Manager

 • Laureatka: Karolina Olszanowska, Kompania Piwowarska S.A.
 • Wyróżnienie: Kamil Kowalewski, Orange Polska

15. Doradca Klienta w Banku

 • Laureat: Michał Sosnowski, Bank Pekao S.A.
 • Wyróżnienie: Jadwiga Łotocka – Wilk, PKO Bank Polski S.A.

16. Menedżer Zespołu Sprzedaży w Banku

 • Laureat: Robert Drzewniak, BNP Paribas Bank Polska S.A.
 • Wyróżnienie: Wioleta Ryś, PKO Bank Polski S.A.
 • Wyróżnienie: Czesław Szczepanik, PKO Bank Polski S.A.

17. Dyrektor Sprzedaży w Banku

 • Laureatka: Agnieszka Szkodzińska, Bank Pekao S.A.
 • Wyróżnienie: Marcin Robaczewski, PKO Bank Polski S.A.

Polish National Sales Awards jest pierwszym przedsięwzięciem w Polsce, które poprzez organizowany Konkurs PNSA promuje dobre praktyki i standardy sprzedaży. Głównym celem PNSA jest działanie na rzecz rozwoju przedsiębiorstw poprzez wspieranie działów sprzedaży przy jednoczesnym tworzeniu etosu profesjonalnego sprzedawcy. Odbywający się już po raz dziesiąty Konkurs PNSA jest przeznaczony dla wszystkich pracowników działów sprzedaży, a także dla trenerów i pracowników działu obsługi klienta.