Warszawa, 21 października 2022 r. Polska posiada jeden z najbardziej atrakcyjnych systemów podatkowych dla innowatorów w Europie. Jak wynika z raportu JLL „Made in Poland”, kompleksowego przewodnika dla inwestorów przygotowanego we współpracy z partnerami: Polską Agencją Inwestycji i Handlu, Hays oraz ALTO, prowadząc biznes w Polsce firmy mają wiele możliwości uzyskania wsparcia finansowego zarówno ze źródeł krajowych, jak i Unii Europejskiej. Ulgi i dofinansowania przekładają się na zwiększone zainteresowanie polskim rynkiem. Zeszły rok był rekordowy pod względem inwestycyjnym, z udziałem PAIH zrealizowano w Polsce projekty o łącznej wartości przekraczającej 3,5 mld euro. To 800 mln euro więcej niż przed rokiem i o 700 mln więcej niż w rekordowym do tej pory roku 2019.

  • Oprócz zachęt podatkowych, inwestorom przekazywane są również granty rządowe, oferowane na realizacje najbardziej strategicznych projektów o znacznych nakładach inwestycyjnych oraz określonym poziomie nowego zatrudnienia. Firmy mogą korzystać ze zwolnienia z podatku CIT w ramach ogólnopolskiego programu Polskiej Strefy Inwestycji (PIZ), następcy cenionych Specjalnych Stref Ekonomicznych. Od 2018 r. zwolnienie podatkowe jest dostępne w każdej lokalizacji w Polsce, w tym w dużych aglomeracjach.
  • Atutem polskiego rynku jest również postępująca digitalizacja kwestii prawno-podatkowych. W ciągu ostatnich kilku lat przepisy dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce uległy znacznym zmianom, ponieważ digitalizacja kontaktów z administracją publiczną stała się głównym trendem. Większość nowych regulacji wynika z konieczności uwzględnienia prawa unijnego.
  • Porównując bieżący rok do analogicznego okresu w poprzednim, obecnie realizowanych jest jeszcze więcej projektów o kapitale zagranicznym – obsługiwanych jest 214 aktywnych projektów inwestycyjnych o łącznej wartości 11 557,05 mln euro, a deklarowane zatrudnienie w związku z planowanymi inwestycjami mogłoby wynieść nawet 63 041 osób w ciągu najbliższych kilku lat.
  • Pod względem kapitału największym inwestorem okazała się Korea Południowa, inwestując w Polsce 1,9 mld euro i tworząc 1 967 miejsc pracy.
  • Wyzwaniem dla przedsiębiorców inwestujących w Polsce może być brak pewności i przewidywalności, co do możliwych zmian regulacji prawno-podatkowych.

Link do raportu: jll.pl/en/trends-and-insights/research/made-in-poland

Author

  • JLL

    JLL (NYSE: JLL) jest wiodącą firmą świadczącą usługi profesjonalne, specjalizującą się w zarządzaniu nieruchomościami i inwestycjami. JLL kształtuje przyszłość nieruchomości dla lepszego świata poprzez wykorzystanie najbardziej zaawansowanej technologii do tworzenia najlepszych możliwości, niesamowitych przestrzeni i zrównoważonych rozwiązań w zakresie nieruchomości dla naszych klientów, pracowników i społeczności. JLL to firma z listy Fortune 500 z rocznymi przychodami w wysokości 19,4 mld dolarów, prowadząca działalność w ponad 80 krajach i zatrudniająca na całym świecie ponad 102 000 pracowników według stanu na 30 czerwca 2022 r. JLL jest marką i zastrzeżonym znakiem towarowym Jones Lang LaSalle Incorporated.