Grupa ds. Nieruchomości i Polityki Budowlanej BPCC spotkała się 25 października, aby omówić potencjał prywatnego sektora najmu (PRS) w Polsce, który cieszy się dużym zainteresowaniem inwestorów. Prelegenci przedstawili aktualną skalę sektora, prawne i podatkowe aspekty inwestowania w niego oraz przedstawili case study największego inwestora na rynku PRS w Polsce. Wydarzenie odbyło się w biurze kancelarii prawnej Osborne Clarke i MDDP.

Podobnie jak w przypadku krajów Europy Środkowo-Wschodniej, większość Polaków dotychczas chciała mieszkać w nieruchomościach, które posiada, lecz to ulega zmianie. Młode pokolenie wchodzące na rynek pracy odczuwa mniejszą chęć związania się z długoterminowym zobowiązaniem hipotecznym i odczuwa potrzebę pozostania mobilnym, wraz z karierą, która mogłaby sprawić, że będą pracować w wielu miastach, a nawet w różnych krajach.

Odpowiedzią na tę potrzebę jest wysokiej jakości lokal mieszkalny, wybudowany na wynajem przez inwestora instytucjonalnego – o krok wyżej od standardu akademików studenckich, coś w rodzaju hotelu na trzy do pięciu lat, blisko miejsca pracy, oferującego bogate życie towarzyskie w atrakcyjnie zagospodarowanym otoczeniu. Obecnie w Polsce jest tylko około 8 tys. takich lokali, z czego ponad 3 tys. wybudował deweloper Resi4Rent, którego głównymi inwestorami są Echo Investment i Griffin Capital Partners.

Po wprowadzeniu i wskazaniu trendów rynkowych ze strony Michaela Dembinskiego, głównego doradcy BPCC,  głos zabrał Konrad Płochocki, dyrektor generalny PZFD, (Polskie Stowarzyszenie Firm Deweloperskich). Przedstawił zarys rynku PRS w Polsce i głównych wyzwań, przed którymi stoi, w szczególności problemów gospodarczych spowodowanych inflacją, która wpływa na ceny materiałów budowlanych i robocizny. Uwarunkowania fiskalne inwestowania w PRS przedstawiła Justyna Bauta-Szostak, kierująca zespołem nieruchomości w MDDP, podczas gdy Agata Demuth, szefowa praktyki nieruchomości Osborne Clarke, omówiła kwestie prawne. Alicja Kościesza, dyrektor sprzedaży i marketingu Resi4Rent, pierwszej w Polsce platformy apartamentowej na wynajem, wyjaśniła, jak ona działa i jakie są plany firmy dotyczące dalszej ekspansji.

Następnie w dyskusji panelowej do grona czterech prelegentów dołączył Łukasz Białecki, dyrektor biura finansowania nieruchomości komercyjnych Banku Pekao S.A. Mówił o obecnym stanie rynku kredytów hipotecznych, który znacznie utrudnia kupującym po raz pierwszy zaciągnięcie kredytu mieszkaniowego, oraz o specyfice inwestowania w projekty PRS.

Panel, moderowany przez Michaela Dembinskiego, miał na celu ukazanie kwestii społecznych związanych z rozwojem sektora starutjącego z bardzo niskiego pułapu oraz tym, jak wpłynie to na rynek pracy i rozwój miast, a także potencjalnch problemów po stronie popytu i podaży w obecnej sytuacji gospodarczej.

Koncepcja “zakwaterowanie jako usługa” pasuje do innych nowych modeli, takich jak “mobilność jako usługa”, która powoli wpływa na kwestię posiadania samochodu, powiedział Dembinski. Pojawiło się również wiele ciekawych pytań i komentarzy, w tym dotyczących planowania przestrzennego i perspektyw ponownego wykorzystania powierzchni biurowej i handlowej na wynajmowane mieszkania oraz tego, jak praca zdalna przyspieszyłaby rozwój PRS w Polsce.

Author