Wzmacniając relacje między Polską i Wielką Brytanią w zakresie kultury i sztuki, British Council przyznało granty badawcze 43 organizacjom z obu krajów.

Polska i Wielka Brytania są dla siebie ważne, między innymi ze względu na bliskie powiązania historyczne, położenie geopolityczne Polski na skrzyżowaniu dróg wschodnich i zachodnich Europy oraz fakt, że w Wielkiej Brytanii mieszka około 1 miliona Polaków.

W ramach przygotowań do UK/Poland Season 2025 British Council, organizacja reprezentująca Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, przeprowadziła nabór na granty badawcze dla instytucji działających w obszarze kultury i sztuki. W ramach konkursu dotacje otrzymały aż 43 podmioty, z których 15 stacjonuje w Polsce, a 28 w Wielkiej Brytanii. Granty w wysokości 2500 funtów pozwolą organizacjom na pokrycie kosztów podróży, które pomogą im w realizacji projektów realizowanych na terenie obu krajów.

Jest to jedna z największych inwestycji w ostatnich latach, mających na celu zacieśnienie współpracy kulturalnej między Polską a Wielką Brytanią. Łączna inwestycja w projekt wynosi ponad 575 000 zł. Nagrodzone projekty dotyczyć będą między innymi: historii emigracji i integracji mniejszości; działań artystów i artystek queerowych z Irlandii Północnej i Polski; sztuk teatralnych o współczesnym życiu, kwestiach politycznych, globalnych ruchach i konfliktach; dziedzictwa ceramicznego i współczesnej ceramiki; oraz włączania artystów i artystek z niepełnosprawnością.

Author

  • British Council

    British Council jest organizacją reprezentującą Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w zakresie współpracy kulturalnej i edukacyjnej. Budujemy połączenia, zrozumienie i zaufanie między osobami mieszkającymi w Wielkiej Brytanii i krajach na całym świecie. Działamy w dziedzinach sztuki, kultury, edukacji i nauczania języka angielskiego. Pracujemy z ludźmi w ponad 200 krajach i terytoriach, a stacjonarnie znajdujemy się w ponad 100 krajach. W latach 2021-2022 dotarliśmy do 650 milionów ludzi.