Minione 12 miesięcy okazało się bardzo trudne dla firm zajmujących się transakcjami na rynku fuzji i przejęć. Ograniczone finansowanie, utrzymujące się luki w wycenach i niestabilność polityczna komplikowały realizację transakcji. W tym kontekście łączna wartość transakcji M&A w Europie Środkowo-Wschodniej (CEE) gwałtownie spadła w 2024 r., nawet jeśli całkowity wolumen transakcji nieznacznie wzrósł rok do roku.

Raport Forvis Mazars “Investing in CEE: Inbound M&A Report 2024/2025”, przygotowany we współpracy
z Mergermarket oferuje przegląd aktywności fuzji i przejęć w regionie CEE w 2024 roku oraz przedstawia prognozy dotyczące wyzwań i możliwości w nadchodzących miesiącach.

W sumie w regionie CEE odnotowano 1270 transakcji w 2024 roku, o łącznej wartości 27,4 miliarda euro. Choć oznacza to spadek wartości transakcji o 30% w porównaniu z rokiem poprzednim, liczba transakcji wykazała odporność, wzrastając o 3% w porównaniu do 2023 roku.

 

Kluczowe wnioski z raportu:

  • Regionalne centrum transakcji. Polska, Austria i Rumunia były w 2024 roku liderami w regionie CEE pod względem liczby transakcji M&A, co utrzymuje się jako trend od trzech lat. Jeśli chodzi o łączną wartość transakcji, na pierwszym miejscu znalazły się Węgry z transakcjami o łącznej wartości 6,5 miliarda euro, a następnie Polska (5,8 miliarda euro) i Austria (4,9 miliarda euro). Większość wartości transakcji Węgier pochodziła jednak z zaledwie dwóch dużych transakcji.
  • Skupienie na sektorach. Innowacyjne technologie oraz stabilne aktywa przemysłowe były najważniejszymi obszarami zainteresowania dla zagranicznych inwestorów w 2024 roku. Sektor technologii wygenerował największą liczbę transakcji, obejmując 216 transakcji (co stanowi 17% całej aktywności), z czego prawie dwie trzecie (133) zostały przeprowadzone przez nabywców spoza regionu. Po technologii, drugim co do wielkości sektorem przyciągającym zagranicznych inwestorów była branża przemysłowa, która obejmowała 82 transakcje przeprowadzone przez nabywców spoza CEE.
  • Mnożniki transakcji jednymi z najniższych w ostatnich latach. Mediana mnożnika EV/EBITDA dla regionu CEE (we wszystkich sektorach) wyniosła 6,7x w latach 2023/24, według danych Mergermarket. Dla reszty Europy wynosił on 9,4x, choć różnica między tymi mnożnikami zmniejszyła się w ciągu ostatnich trzech lat. Co ciekawe, mediana mnożnika EV/EBITDA w regionie CEE wzrosła w 2023/24 w porównaniu do poprzedniego okresu, kiedy wynosiła 6,1x. Dla porównania, mnożnik EV/EBITDA dla reszty Europy spadł, obniżając się o ponad dwa punkty EBITDA w porównaniu do lat 2022/23.

 

Więcej informacji oraz raport znajdziesz na stronie internetowej: Investing in CEE: Inbound M&A report 2024/2025 – Forvis Mazars – Polska

Author

  • Forvis Mazars

    Forvis Mazars jest wiodącą globalną siecią usług specjalistycznych działającą pod jedną marką z jedynie dwoma członkami: Forvis Mazars LLP w Stanach Zjednoczonych i Forvis Mazars Group SC, jako międzynarodowe zintegrowane partnerstwo działające w ponad 100 krajach i terytoriach. Mając ponad 100-letnią tradycję, Forvis Mazars jest naturalnym przedłużeniem dziedzictwa obu firm. U podstaw naszej działalności leży zaangażowanie w zapewnienie innej perspektywy i bezkonkurencyjnego doświadczenia klienta, które jest odbierane jako odpowiednie, indywidualne i naturalne. Jako sieć tylko dwóch powiązanych organizacji działamy szybko, aby zapewnić spójne i sprawne usługi audytorskie, podatkowe i doradcze na całym świecie. Dbamy o dogłębne zrozumienie branż naszych klientów, zapewniając lepszy ogląd sytuacji, głębszą specjalizację i dostosowane rozwiązania. Nasze połączone zespoły składające się z ponad 40 000 profesjonalistów mają doświadczenie i umiejętności, aby jak najlepiej obsługiwać organizacje różnej wielkości, zarówno lokalnie, jak i globalnie, teraz i w przyszłości. W Polsce firma działa od 1992 roku, zatrudniając ponad 400 osób w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Poznaniu. Dowiedz się więcej na https://forvismazars.com/pl