• Nowy materiał stanowi korzystną alternatywę dla tradycyjnych wypełniaczy na bazie drobnych mączek kwarcowych.
  • LDE Filler zawiera mniej niż 0,04% pyłu respirabilnego, czyli 25 razy mniej niż wynosi minimalny próg 1%, przyjęty dla tradycyjnych wypełniaczy dostępnych na rynku.
  • Zastosowanie tej innowacyjnej technologii oznacza m.in. mniejsze ryzyko rozwoju u pracowników budowlanych krzemicy lub innych chorób płuc związanych z zanieczyszczeniem powietrza.

  Warszawa, 10 stycznia 2023 r. – Marka Flowcrete, wiodący ekspert od posadzek żywicznych, wprowadza nowy, innowacyjny materiał budowlany – LDE Filler, który stanowi korzystną alternatywę dla powszechnie stosowanych tradycyjnych wypełniaczy na bazie drobnych mączek kwarcowych. Rozwiązanie to może być stosowane we wszystkich szybkowiążących systemach posadzkowych Flowcrete, które powstają na bazie żywic MMA (metakrylowych) oraz PUMMA (technologia hybrydowa, łącząca zalety żywic poliuretanowych i metakrylowych), m.in. z linii Flowfast i Deckshield Rapide.

  LDE Filler zawiera mniej niż 0,04% pyłu respirabilnego[1], czyli 25 razy mniej niż wynosi minimalny próg 1% przyjęty dla tradycyjnych wypełniaczy dostępnych na rynku[2]. Oznacza to wyższy poziom bezpieczeństwa i wygodniejszą pracę, jak również mniejsze ryzyko rozwoju u pracowników budowlanych krzemicy lub innych chorób płuc związanych z zanieczyszczeniem powietrza.

  Krzemica, inaczej pylica krzemowa, to choroba płuc spowodowana wdychaniem pyłów krzemowych, czyli krystalicznej krzemionki (dwutlenku krzemu SiO2). Cząsteczki pyłów odkładają się w płucach, powodując stany zapalne i rozrost tkanki włóknistej, w wyniku czego dochodzi do niewydolności oddechowej. Wywołująca krzemicę krystaliczna krzemionka to tlenek metalu naturalnie występujący w przyrodzie, m.in. w piasku, w skałach lub w glebie. Związek ten jest obecny w wielu sektorach przemysłu, również w budownictwie, w takich materiałach, jak cement, beton, ceramika, cegła, kamień, skała oraz w środkach ściernych, i jest uwalniany w postaci pyłu podczas ich cięcia, szlifowania, piaskowania, czy polerowania.

  Aby zapobiegać narażeniu pracowników sektora budowlanego na pył krzemowy stosuje się m.in. kontrolę poziomu pyłów w miejscu pracy oraz podejmuje działania mające na celu ich ograniczanie. Obejmują one m.in. szkolenia ze stosowania środków ochrony osobistej (np. masek), wykorzystywanie specjalnych materiałów do obróbki strumieniowo-ściernej oraz zwilżanie powierzchni przed ich czyszczeniem. Do zapobiegania krzemicy i innym chorobom płuc wśród osób zatrudnionych w budownictwie może przyczyniać się również wybór innowacyjnych materiałów budowlanych, takich jak LDE Filler, stosowany w szybkowiążących posadzkach żywicznych marki Flowcrete.

  Nowy wypełniacz LDE Filler przynosi wymierne korzyści nie tylko dla zdrowia pracowników budowlanych, ale także dla środowiska naturalnego. Ze względu na to, że w trakcie jego użytkowania generowane jest znacznie mniej pyłu respirabilnego niż w przypadku tradycyjnych wypełniaczy, możliwe jest ograniczenie bezpośredniego zanieczyszczenia otoczenia, a także mniejsze zużycie wody i energii stosowanych w celu usunięcia pozostałości pyłów powstałych na placu budowy.

  [1] Badania instytutu Hazardous Substances Research

  [2] W krajach Unii Europejskiej od 1 grudnia 2010 r. obowiązuje rozporządzenie nr 1907/2006, zgodnie z którym produkty zawierające więcej niż 1% pyłu respirabilnego powinny być oznakowane symbolem H372 wskazującym rodzaj zagrożenia – „powoduje uszkodzenie płuc poprzez długotrwałe lub powtarzane narażenie w następstwie wdychania”.

Author

 • CPG Europe

  Flowcrete to wiodąca marka specjalistycznych, bezspoinowych posadzek żywicznych do zastosowań przemysłowych i dekoracyjnych, która oferuje światowej klasy rozwiązania posadzkowe na bazie żywic syntetycznych: epoksydowych, poliuretanowych, metakrylowych i winyloestrowych. Posadzki żywiczne Flowcrete przeznaczone są dla wszystkich branż i sektorów gospodarki. Są to m.in. wytrzymałe posadzki przemysłowe, higieniczne posadzki antybakteryjne, wodoszczelne i elastyczne posadzki parkingowe, efektowne kolorystycznie posadzki dekoracyjne, w tym m.in. szlifowane terazzo żywiczne i „kamienne dywany” oraz specjalistyczne powłoki chemoodporne. Producentem i dostawcą posadzek żywicznych marki Flowcrete jest firma Tremco CPG Poland Sp. z o.o., należąca do CPG Europe. CPG Europe, regionalny oddział RPM International Inc., łączy czołowe marki produktów budowlanych w Europie, takie jak illbruck, Flowcrete, Nullifire, Tremco, Vandex, Dryvit i Nudura. CPG Europe zatrudnia ponad 1400 osób na całym kontynencie i produkuje wysokiej jakości, specjalistyczne materiały budowlane, odpowiadające na złożone wymagania współczesnego budownictwa. Marki skupione w CPG Europe zaspokajają różnorodne potrzeby budowlane, od uszczelniania, klejenia i termoizolacji, po posadzki, ochronę przeciwpożarową, hydroizolacje, systemy do budowy ścian oraz systemy dachowe.