Jak w praktyce wypełnić formularz TPR i nie narazić się na ryzyka?
Złożoność przepisów dotyczących cen transferowych, rozproszonych w różnych ustawach (CIT, PIT, VAT oraz prawie celnym), sprawia, że nie każdy podatnik jest w stanie samodzielnie zidentyfikować wszystkie swoje obowiązki. Jednym z nich jest formularz TPR, kluczowe narzędzie do monitorowania i raportowania cen transferowych.
Dlaczego raportowanie TPR jest tak ważne?
Formularz ten ma szczególne znaczenie w identyfikacji ryzyk, ponieważ zawiera podsumowanie najistotniejszych danych z dokumentacji i analiz cen transferowych. Z tego względu formularz ten jest też głównym narzędziem typowania podatników i transakcji do kontroli. Dlaczego? Umożliwia organom analizę statystyczną i porównanie danych danego podatnika do danych raportowanych przez inne podmioty z branży, jak również dane raportowane przez danego podatnika rok do roku.
Jak zminimalizować ryzyka z zakresie cen transferowych?
Warto odpowiednio wcześniej uzupełnić formularz, aby mieć czas na identyfikację potencjalnych ryzyk i ustalić strategię zarządzenia nimi.
O czym będziemy rozmawiać?
- Kto jest zobowiązany do złożenia formularza TPR i dla jakich transakcji?
- Jaki jest cel formularza TPR? W jaki sposób organy podatkowe wykorzystują formularz do typowania podatników do kontroli?
- Kiedy, w jakiej formie i gdzie złożyć formularz TPR?
- Dlaczego warto uzupełnić TPR wcześniej? Jakie ryzyka można zidentyfikować na podstawie formularza?
- Jak wypełnić formularz TPR? Case study: instrukcja „krok po kroku”, w jaki sposób wypełnić formularz TPR dla wybranych transakcji.
- Omówienie problemów praktycznych.
- Aplikacja SMART TPR – jak można zautomatyzować uzupełnienie formularza?