Tax & finance
REJESTRACJA

Organizator

Forvis Mazars

Lokalizacja

Online
Kategoria

Data

28 lutego 2025
Zakończone!

Czas

10:00 - 11:30

Koszt

Darmowy

Tax & finance Globalny podatek minimalny (wyrównawczy)

W dniu 1 stycznia 2025 r. weszła w życie ustawa o tzw. „podatku wyrównawczym”, która wprowadza nowy rodzaj opodatkowania dochodów (globalna reforma podatkowa, tzw. „Pillar II”, mająca na celu wyeliminowanie przenoszenia zysków do krajów o niskich stawkach podatkowych).

Nowe regulacje będą dotyczyć spółek, oddziałów i zakładów będących częścią międzynarodowej lub krajowej grupy kapitałowej, której globalne roczne przychody wyniosą co najmniej 750 mln EUR w okresie 2 z ostatnich 4 lat.

Przewiduje się wprowadzenie 3 typów podatków wyrównawczych:

  1. Globalny podatek wyrównawczy – nakładany będzie na jednostkidominujące; obowiązek jego zapłaty w Polsce może wystąpić, gdy centrala działa w Polsce, a jednostki zależne działają w jurysdykcjach, w których efektywna stawka podatku jest niższa niż 15%;
  2. Krajowy podatek wyrównawczy – obowiązek jego zapłaty w Polsce może wystąpić, gdy efektywna stawka podatkowa jednostek zależnych działających w Polsce nie przekroczy 15%;
  3. Podatek od niedostatecznie opodatkowanych zysków – może zostać nałożony na jednostki zależne, jeśli jednostka dominująca działa w kraju, który nie wprowadził regulacji w zakresie „Pillar II”.

Celem wydarzenia jest wprowadzenie uczestników w tematykę globalnego podatku minimalnego (wyrównawczego), którym będą objęte spółki wchodzące w skład dużych grup kapitałowych. W trakcie webinaru zostaną omówione podstawowe zasady nowego systemu opodatkowania oraz obowiązki dla podatników związane z jego stosowaniem.

Webinar przeznaczony jest przede wszystkim dla osób odpowiedzialnych za kwestie księgowe i podatkowe w spółkach wchodzących w skład dużych grup kapitałowych oraz dla wszystkich osób zainteresowanych tematyką międzynarodowego prawa podatkowego.

Agenda

Podczas webinaru omówimy następujące zagadnienia:

1. Cele, tryb wprowadzenia i podstawy prawne globalnego podatku minimalnego (wyrównawczego)
2. Główne założenia systemu globalnego podatku minimalnego (wyrównawczego)
3. Zakres podmiotowy
4. Globalny podatek wyrównawczy
5. Krajowy podatek wyrównawczy
6. Bezpieczne przystanie
7. Obowiązki administracyjne
8. Instrumenty zabezpieczające podatnika

Prelegent

Szczegóły profilu