27 marca odbyło się zorganizowane przez Brytyjsko-Polską Izbę Handlową webinarium, pt. Zrozumienie ESRS E1 – wymogi ujawnień i strategie: dekarbonizacja, CBAM i offsety emisji.
Wprowadzenie nowych regulacji dotyczących raportowania ESG stawia przed firmami wyzwanie kompleksowego ujawniania strategii klimatycznych. Standard ESRS E1 – Zmiana klimatu nakłada na organizacje obowiązek pokazania, w jaki sposób ich działania wspierają cele UE dotyczące redukcji emisji na 2030 i 2050 rok. Dla wielu firm ujawnianie pełnych strategii klimatycznych może stanowić wyzwanie. W ramach szkolenia uczestnicy dowiedzieli się jakie są kluczowe wymogi ujawnień związane z ESRS E1, a następnie byli uczestnikami interaktywnych prezentacji przeprowadzonych przez doświadczonych praktyków wybranych mechanizmów dekarbonizacji – od obliczania śladu węglowego (w Zakresie 3), przez mechanizm CBAM po kompensację emisji. Wszystkie te narzędzia pełnią istotną rolę w strategiach klimatycznych firm i stanowią elementy obowiązkowego raportowania w ramach ESRS E1.
Wydarzenie zostało zorganizowane dzięki współpracy Crowe Poland, Redshaw Advisors i Starzyk Group z gościnnym udziałem Santander Bank. Prezentacja \ pt. ,,Rzetelny plan transformacji z perspektywy banku‘’ Kamila Radziwona, który podzielił się swoim doświadczeniem i najlepszymi praktykami w zakresie składania skutecznego wniosku o finansowanie dekarbonizacji, została bardzo dobrze przyjęta i zainspirowała uczestników do zadawania największej ilości pytań podczas szkolenia.
Przed prezentacjami uczestników przywitał dyrektor zarządzający BPCC, Marcin Cichy, który przybliżył ten dla wielu nadal nowy temat, a także podzielił się najnowszymi informacjami na temat organizowanych przez Brytyjsko-Polską Izbę Handlową wydarzeń dotyczących ESG i zrównoważonego rozwoju.
W kolejności występowania, Maria Kazubska z Crowe Polska przedstawiła kluczowe wymogi dotyczące ujawniania informacji zgodnie z ESRS E1, podczas gdy Szymon Jan Lipiński omówił mechanizm CBAM, skupiając się na wyjaśnieniu, które firmy są niego narażone oraz konsekwencjach nieprzestrzegania tej polityki.
Następnie Jakub Hiterski z Redshaw Advisors przedstawił ogólny zarys ryzyk finansowych i niefinansowych związanych z emisjami CO2e, w tym omówił po krótce obszary ryzyka finansowego, rolę kompensacji emisji gazów cieplarnianych w strategii ESG, a także ryzyka reputacyjne.
Na koniec dr Starzyk podzielił się swoim bogatym doświadczeniem w pracy z emitentami przemysłowymi, skupiając się na wyzwaniach i szansach w obliczaniu śladu węglowego dotczycącego emisji zakresu 3.
Uczestnicy zostali również przebadani przez prezenterów i co ciekawe, wyniki były dość zaskakujące. Największa liczba uczestników (34%) nie była zobowiązana do składania raportów ESG, podczas gdy najmniej uczestników (6%) uznało poziom ambicji za kluczowy dla transformacji energetycznej. Z pewnością mniej zaskakującym było zaliczenie kosztu dekarbonizacji do obszaru największego ryzyka finansowego (tuż przed kosztem energii elektrycznej i paliw). Ta kategoria zebrała 45% głosów. Na koniec, gdy uczestników zapytano o temat kolejnych warsztatów, wyraźnie największą popularnością cieszył się ślad węglowy w odniesieniu do emisji z zakresu 3 (68%).
Crowe Polska, Redshaw Advisors i Starzyk Group dziękują BPCC za ogromny wysiłek włożony w organizację i promocję tego wydarzenia, Kamilowi Radziwonowi za rozwinięcie głównego programu webinarium i podzielenie się bezcennymi, praktycznymi spostrzeżeniami na temat finansowania transformacji energetycznej oraz wszystkim uczestnikom za udział i pytania.
W przypadku pytań i sugestii dotyczących przyszłych wydarzeń prosimy o kontakt pod adresem info@bpcc.org.pl.