Brytyjsko-Polska Izba Handlowa wraz z firmami członkowskimi kontynuuje misję zbliżenia Wielkiej Brytanii i polskiego biznesu w różnych regionach w Polsce. 13 grudnia w Krakowskim Parku Technologicznym odbyła się małopolska edycja konferencji Doing business with the UK adresowana do lokalnych przedsiębiorców, którzy handlują, zamierzają handlować lub szukają relacji z inwestorami z Wielkiej Brytanii.

Gości w imieniu gospodarza miejsca, powitała Krystyna Sadowska, dyrektor działu obsługi inwestora. Po krótkim wstępie z ramienia KPT zaprezentowane zostały narzędza, jakie oferuje Małopolska dla firm inwestujących w regionie. Wystąpił Łukasz Bala z KPT oraz Agnieszka Pana z Centrum Business in Małopolska. W następnej kolejności Michał Dembinski, główny doradca BPCC nakreślił obecną dynamikę wymiany handlowej i inwestycyjnej z Wielką Brytanią po Brexicie. Zwrócił uwagę na asymetrię kontroli granicznych oraz opóźnione wdrożenie brytyjskich kontroli granicznych i certyfikacji UKCA. “To dobry czas dla polskich eksporterów na umocnienie swojej pozycji na rynku brytyjskim, ale wymaga to determinacji oraz pewnych inwestycji w marketing polskich marek i “marki Polski” – powiedział.

Krytyczną kwestię logistyki pomiędzy oboma krajami omówił Grzegorz Kowal z Grupy Raben, jednego z największych przewoźników w regionie CEE, który skupił się na konkretnych problemach dostaw do klientów z Wielkiej Brytanii i sposobach ich rozwiązania. Jakub Makurat, Country Manager na Europę Środkowo-Wschodnią w Ebury, omówił główne wyzwania gospodarcze i finansowe, przed którymi staną wszyscy polscy eksporterzy w przyszłym roku, pokazując w szczególności kluczową rolę wymiany walut w handlu poza granicami UE. Małopolski rynek nieruchomości magazynowych i trendy województw w perspektywie krajowej i regionalnej, zaprezentował Michał Kulig z CBRE.

Brytyjska grupa offsetowa Walstead ma ogromny Zakład produkcyjny w Krakowie. Wiceprezes i członek zarządu, Katarzyna Rybicka, przedstawiła inspirującą prezentację na temat ogromnego projektu modernizacji firmy, napędzanego przez badania i rozwój oraz technologię, który pozwolił firmie zachować konkurencyjność pomimo negatywnych trendów rynkowych. Skuteczne sięganie po fundusze unijne było ważną częścią tego procesu, powiedziała.

Niezwykle ważne informacje dla wszystkich polskich eksporterów do Wielkiej Brytanii przekazała Aneta Sporysiak z Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, która koordynuje program Re_Open UK dla całej Polski. Re_Open Wielka Brytania jest polską częścią unijnej rezerwy dostosowawczej do Brexitu – funduszu o wartości 116 mln euro, który ma zrekompensować polskim przedsiębiorstwom koszty, które ponieśli z powodu Brexitu. Pani Sporysiak wyjaśniła, jak działa program, kto może się zgłosić i jakie są kryteria.

W podsumowaniu konferencji, Grzegorz Kowal, Krystyna Sadowska, Jakub Makurat i Krystyna Rybicka wzięli udział w panelu dyskusyjnym moderowanym przez Michała Dembińskiego, koncentrującym się na perspektywach na 2023 r., wyzwaniach HR stojących przed pracodawcami w regionie oraz wykorzystaniu funduszy unijnych do rozwoju biznesu.

Na zakończenie był także czas na networking i lunch, możliwy dzięki wsparciu sponsorów; firmy Ebury oraz Raben Group. BPCC składa podziękowania dla Krakowskiego Parku Technologicznego za goszczenie konferencji w swojej siedzibie.

Author