Umowy najmu o wartości przeszło 39 mln zł przychodu rocznego i rekordowa liczba umów najmu, zrealizowane inwestycje, otrzymane certyfikacje BREEAM na poziomie Excellent to tylko początek sukcesów jednego z największych polskich deweloperów – DL Invest Group.  

Do tej pory w 2023 roku firma DL Invest Group podpisała umowy najmu łącznie na ponad 142 000 mkw. powierzchni komercyjnych. Ten wolumen powstał w oparciu o 74 umowy najmu. W 2023 roku oddane do użytkowania zostały: kompleks biurowy DL Prime w Gliwicach oraz nieruchomość magazynowa w Sędziszowie Małopolskim tuż obok autostrady A4 – łącznie to ponad 40 000 mkw. powierzchni użytkowych. W nadchodzących miesiącach portfolio nieruchomości DL Invest Group powiększy się o kolejne 49 000 mkw. – dobiega końca realizacja nowych nieruchomości.

Kolejne projekty w budowie

Minione miesiące to również kontynuacja realizacji nieruchomości komercyjnych o łącznej powierzchni przekraczającej 49 000 mkw. oraz start budowy projektów o powierzchni 150 000 mkw.

W perspektywie budowa portfela nieruchomości o wartości 6 miliardów złotych

Obecnie DL Invest Group jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się polskich inwestorów działających na rynku nieruchomości komercyjnych. Zdywersyfikowane portfolio nieruchomości obejmuje trzy segmenty: centra logistyczne, centra biurowe oraz parki handlowe. Przeanalizowane, selektywnie wybrane lokalizacje oraz projekty przygotowane w szczegółach pod względem architektonicznym, funkcjonalnym oraz wykonawczym przy zachowaniu restrykcyjnych wymogów jakości stanowią podstawę sukcesu DL Invest Group, której portfolio obejmuje już ponad 2.000.000 mkw. aktywów o wartości ponad 2,8 mld PLN, a publikowane plany dewelopera zakładają rozbudowę aktywów do wartości przeszło 6 mld PLN do końca 2027 roku.

Przewagi konkurencyjne DL Invest Group

Siłą DL Invest Group jest potencjał i doświadczenie prawie dwustuosobowego zespołu wykwalifikowanych specjalistów tworzących rozbudowaną wewnętrzną strukturę DL Invest Grupy, jak również rozwijany model biznesowy, w ramach którego nie tylko realizujemy projekty odpowiadając na zapotrzebowanie rynku, ale w szczególności poprzez aktywne zarządzanie projektami, które są utrzymywane w portfelu DL Invest Group, jako długoterminowy właściciel obiektów, wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom najemców, celem dostosowania projektów do ich potrzeb, w całym okresie najmu. Budujemy długoterminowe relacje z najemcami oraz wartość danej lokalizacji pod kątem rozwoju biznesu najemców. To właśnie długoterminowa współpraca jest siłą oraz wartością naszej firmy” – mówi Dominik Leszczyński, Założyciel i Zarządzający DL Invest Group. Firma nie działa w typowym dla polskiego rynku modelu deweloperskim – „buduj i sprzedaj”, ponieważ w takim modelu najemca jest sprowadzany do elementu produktu inwestycyjnego, jakim jest dana nieruchomość, która nierzadko już na etapie budowy jest sprzedawana do funduszy inwestycyjnych, a ich elastyczność i tempo działania w kontekście przystosowywania nieruchomości do potrzeb najemców jest ograniczona ze względu na koszty i ryzyka płynące z prowadzenia prac budowlanych. Wewnątrz DL Invest Group posiadamy własnego generalnego wykonawcę, biuro projektowa oraz wewnętrzny dział zarządzania aktywami, którego jednym z głównych celów jest dostosowywanie projektów do potrzeb naszych Partnerów. Nasi najemcy dostrzegają korzyści z faktu, że DL Invest Group ma możliwość samodzielnego przeprowadzenia całego procesu inwestycyjnego, począwszy od analizy oraz badania danej lokalizacji poprzez finansowanie, projektowanie, budowę, wynajem aż po efektywne zarządzanie” – podkreśla Dominik Leszczyński.

Zrównoważony rozwój DL Invest Group

Obecnie wszystkie realizowane przez DL Invest Group inwestycje są certyfikowane w systemie BREEAM. W pierwszym półroczu 2023 roku certyfikat na poziomie Excellent otrzymał katowicki projekt biurowy DL Tower, który był już także wyróżniany w międzynarodowych konkursach architektonicznych. Poziom Excellent osiągnął także magazyn DL Invest Park Dębica III.

DL Invest Group kontynuuje także rozwój swoich programów realizowanych w zgodzie z polityką ESG firmy. DL Green i DL Energy to inicjatywy zakładające działanie firmy zgodne z polityką zielonego budownictwa, co obejmuje: efektywne wykorzystanie energii oraz pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł (przyp. red. docelowo budynki wchodzące w skład portfolio DL Invest Group mają być samowystarczalne energetycznie tj. dzięki działaniom podejmowanym w ramach DL Energy firma ma wytwarzać tyle energii z odnawialnych źródeł ile zużywają posiadane przez nią nieruchomości).

W ramach firmy funkcjonuje także program DL Welcome stanowiący platformę komunikacji z Najemcami i pomiędzy Najemcami oraz projekt DL Space, dostarczający na rynek elastyczną formą najmu i w ramach którego wynajęto już ponad 5 000 mkw. powierzchni w formie biur serwisowanych.

DL Invest Group z ofertą dla właścicieli nieruchomości

Firma rozwija także inicjatywę najmu zwrotnego, dzięki której właściciele nieruchomości mogą uwolnić kapitał sprzedając budynki z równoczesnym najmem dostosowanym do własnych potrzeb z możliwością zagwarantowania prawa odkupu budynku po okresie najmu.

Potencjał DL Invest Group i słuszność przyjętej strategii rozwoju potwierdzają nie tylko tempo budowy portfela w niełatwych warunkach rynkowych i wysokie poziomy komercjalizacji, ale także międzynarodowe instytucje finansowe jak EBRD czy też Macquarie, które finansują rozwój Grupy.

Author

  • DL Invest Group

    DL Invest Group to jeden z najdynamiczniej rozwijających się polskich inwestorów działających na rynku nieruchomości komercyjnych. Zdywersyfikowany portfel nieruchomości składa się z trzech segmentów: centrów logistycznych, centrów biurowych i parków handlowych. Starannie wyselekcjonowane lokalizacje i projekty, starannie przemyślane pod względem architektonicznym, funkcjonalnym i wykonawczym, przy zachowaniu rygorystycznych wymagań jakościowych, są podstawą sukcesu Grupy DL Invest, której portfolio obejmuje już ponad 2 000 000 mkw. nieruchomości.