Według indeksu śledzącego zmiany cen na rynku najmu nieruchomości luksusowych, Prime Global Index, publikowanego kwartalnie przez firmę Knight Frank, najem w 10* śledzonych miastach, na koniec III kwartału 2022, podrożał o 10,2% w stosunku do końca września 2021 roku. Jednocześnie oznacza to spadek z poziomu 11,9%, który został osiągnięty w marcu 2022 roku, czyli na koniec II kwartału.

Najważniejsze wnioski:

  • Nowy Jork prowadził w rankingu trzeci kwartał z rzędu. Czynsze w tym mieście wzrosły o 31% w ciągu roku w stosunku do końca III kw. 2021 r.
  • Singapur ze wzrostem czynszów na poziomie 23% zajmuje drugie miejsce w zestawieniu.
  • Londyn zamyka pierwszą trójkę. Pomimo, że roczny wzrost cen spadł do 19% z rekordowego poziomu 27% na koniec czerwca 2022 r., popyt pozostaje wysoki. Liczba potencjalnych najemców zainteresowanych najmem była w październiku 2022 r. o 60% wyższa od średniej z pięciu lat (z wyłączeniem 2020 r.).
  • W dwóch miastach ceny najmu nieruchomości luksusowych spadły. Są to Hong Kong (-5%) i Auckland (-2%). Przyczyniły się do tego ograniczenia w podróżowaniu, w przypadku Hong-Kongu i wzrost w podaży w przypadku Auckland.

*Indeks śledzi ceny najmu w 10 miastach: Nowy Jork, Londyn, Singapur, Toronto, Sydney, Genewa, Monaco, Tokio, Auckland, Hong Kong

Author

  • Knight Frank

    Knight Frank LLP z siedzibą w Londynie jest wiodącym i niezależnym globalnym doradcą w zakresie nieruchomości. Zatrudnia powyżej 19 000 pracowników w ponad 500 biurach w 60 krajach. Knight Frank doradza klientom, od indywidualnych właścicieli i nabywców, po największych deweloperów, inwestorów i najemców korporacyjnych.