21 lutego w Dzienniku Ustaw została opublikowana ustawa o fundacji rodzinnej. To przełomowy krok dla grupy ponad 830 tysięcy polskich firm rodzinnych.

Fundacja rodzinna umożliwi przeprowadzenie skutecznej sukcesji, obejmującej nie tylko kolejne pokolenie, ale także następne. Znaczna elastyczność przepisów pozwala na długoterminowe zabezpieczenie aktywów, w tym integralności firmy. Jednocześnie umożliwia zapewnienie bezpieczeństwa finansowego osobom najbliższym, i to w sposób dostosowany do indywidualnej sytuacji biznesowej oraz osobistej fundatora.

Kiedy fundacja rodzinna może być dobrym rozwiązaniem:

  • gdy firma ma być odporna na zmiany pokoleniowe;
  • gdy założyciel ma wielu sukcesorów;
  • gdy część sukcesorów nie jest aktywna w biznesie;
  • gdy niektórzy sukcesorzy są niepełnoletni.

Skuteczna sukcesja to przemyślana sukcesja. Żeby fundacja rodzinna nie stała się “złotą klatką”, przed jej założeniem warto przede wszystkim opracować kompleksowy plan sukcesji. Do wejścia w życie ustawy pozostały trzy miesiące, które warto wykorzystać na działania przygotowawcze.

Jeśli interesują Cię szczegóły o fundacji rodzinnej, polecamy zapoznanie się z materiałami naszych ekspertów, którzy od początku byli zaangażowani w prace nad projektem ustawy

Author

  • PwC

    W PwC naszym celem jest budowanie społecznego zaufania i odpowiadanie na kluczowe wyzwania współczesnego świata. Jesteśmy siecią firm działającą w 155 krajach. Zatrudniamy ponad 327 tysięcy osób, które dostarczają naszym klientom najwyższej jakości usługi w zakresie doradztwa biznesowego, technologicznego, podatkowo-prawnego oraz audytu. W Polsce PwC posiada biura w 7 miastach oraz Financial Crime Unit w Gdańsku i Warszawie, dwa Centra Usług Wspólnych w Katowicach i Opolu oraz oddział PwC IT Services w Lublinie. Polskie spółki PwC zatrudniają ponad 6000 osób, w tym niemal 1500 w zespołach technologicznych.