21 lutego w Dzienniku Ustaw została opublikowana ustawa o fundacji rodzinnej. To przełomowy krok dla grupy ponad 830 tysięcy polskich firm rodzinnych.
Fundacja rodzinna umożliwi przeprowadzenie skutecznej sukcesji, obejmującej nie tylko kolejne pokolenie, ale także następne. Znaczna elastyczność przepisów pozwala na długoterminowe zabezpieczenie aktywów, w tym integralności firmy. Jednocześnie umożliwia zapewnienie bezpieczeństwa finansowego osobom najbliższym, i to w sposób dostosowany do indywidualnej sytuacji biznesowej oraz osobistej fundatora.
Kiedy fundacja rodzinna może być dobrym rozwiązaniem:
- gdy firma ma być odporna na zmiany pokoleniowe;
- gdy założyciel ma wielu sukcesorów;
- gdy część sukcesorów nie jest aktywna w biznesie;
- gdy niektórzy sukcesorzy są niepełnoletni.
Skuteczna sukcesja to przemyślana sukcesja. Żeby fundacja rodzinna nie stała się “złotą klatką”, przed jej założeniem warto przede wszystkim opracować kompleksowy plan sukcesji. Do wejścia w życie ustawy pozostały trzy miesiące, które warto wykorzystać na działania przygotowawcze.
Jeśli interesują Cię szczegóły o fundacji rodzinnej, polecamy zapoznanie się z materiałami naszych ekspertów, którzy od początku byli zaangażowani w prace nad projektem ustawy
- Fundacja rodzinna – jak się do niej przygotować | Rzeczpospolita
- Fundacje rodzinne: Dla dzieci i kolejnych pokoleń | Rzeczpospolita
- Dobra sukcesja jest szyta na miarę | Rzeczpospolita
- Znane są już szczegóły opodatkowania fundacji rodzinnej | Dziennik Gazeta Prawna