Kancelaria Bird & Bird doradzała Enerdze Wytwarzaniu, spółce zależnej Energi z Grupy ORLEN, w związku z zawarciem umowy przedwstępnej z Greenvolt Power dotyczącej nabycia dwóch portfolio składających się z farmy wiatrowej współpracującej w układzie hybrydowym z farmą fotowoltaiczną (26 + 10 MW, Portfolio Sompolno) oraz trzech parków fotowoltaicznych o łącznej mocy 22 MW (Portfolio Opalenica).

Przeprowadzenie transakcji nadzorował Rafał Dziedzic (Partner, Corporate & M&A), którego wspierali: Mariya Borsuk (Senior Associate, Corporate & M&A) i Justyna Świnka (Associate, Corporate & M&A).

Za aspekty administracyjnoprawne, regulacyjne i kwestie kontraktowe, w tym za przeprowadzenie badania prawnego due diligence projektów odpowiedzialni byli: Grzegorz Pizoń (Partner, Energy & Utilities), Sara Radzicka-Tolwaj (Senior Associate, Energy & Utilities), Wojciech Korga (Senior Associate, Energy & Utilities) oraz Tomasz Chabrzyk (Associate, Energy & Utilities). Ponadto, Zespół Energy & Utilities wspierał Zespól Corporate & M&A w negocjacjach umów SPA, w zakresie dotyczącym środowiska regulacyjnego energetyki odnawialnej.

Była to już kolejna w ostatnich latach transakcja, którą przeprowadziliśmy dla Grupy ORLEN. Cieszymy się, że ponownie mogliśmy doradzać przy projekcie OZE, który wspiera transformację energetyczną w Polsce – powiedział Rafał Dziedzic partner w praktyce Corporate & M&A.

W ostatnich miesiącach obserwujemy wzrost liczby transakcji dotyczących projektów w trakcie prac budowlanych na zaawansowanym etapie rozwoju. Tego typu transakcje są bardziej wymagające pod względem prawnym, a odpowiednie zabezpieczenie interesów nabywcy wymaga koordynacji kompetencji z obszaru M&A oraz znajomości szczegółowych zagadnień z zakresu realizacji i funkcjonowania projektów OZE. Realizacja takich transakcji jest jednak szczególnie satysfakcjonująca – powiedział Grzegorz Pizoń partner w praktyce Energy & Utilities.

Dzięki tej akwizycji Grupa ORLEN zwiększy potencjał mocy zainstalowanej w OZE, wynoszący aktualnie ok. 700 MW, co niewątpliwie umocni pozycję lidera w zakresie odnawialnych źródeł energii nie tylko w Polsce, ale w całym regionie CEE. – skomentował Krzysztof Borkowski koordynujący prace akwizycyjne przy projekcie z ramienia Energi SA.

Author

  • Bird & Bird

    Bird & Bird LLP to międzynarodowa kancelaria prawna, która wspiera organizacje zmieniane przez cyfrowy świat lub te, które przewodzą tym zmianom. Łączymy wyjątkową wiedzę prawniczą z dogłębną znajomością branży i odświeżająco kreatywnym myśleniem, aby pomóc klientom osiągnąć ich cele komercyjne. Mamy ponad 1450 prawników w 32 biurach w Europie, Ameryce Północnej, na Bliskim Wschodzie, w regionie Azji i Pacyfiku oraz w Afryce, a także bliskie relacje z firmami w innych częściach świata. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.twobirds.com.